• شنبه ۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-2176-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

تجلیل از ۴۰ معلم نمونه در استان فارس/
آزمون سمپاد امسال برگزار نمی‌شود

سرپرست آموزش و پرورش استان فارس با تبریک روز معلم، از برگزاری مراسمی برای تجلیل از 40 معلم نمونه‌ی استانی در فارس خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، عبدالرسول احمدی، شنبه ۸ اردیبهشت‌ماه در یک کنفرانس خبری با بیان اینكه معیارهایی برای برگزیدگان فرهنگی و انتخاب معلم نمونه در نظر گرفته شده است، گفت: قریب ۴۰۰ نفر به عنوان فرهنگیان در انتخابات منطقه‌ای شركت می‌كنند و امسال ۱۸۰ معلم به عنوان معلم منطقه انتخاب شده و در استان نیز ۴۰ معلم به عنوان معلم نمونه در هفته معلم امسال تجلیل خواهند شد .

سرپرست اداره‌كل آموزش و پرورش فارس گفت: ۱۶ اردیبهشت‌ماه به نام روز معلم و مسئولیت‌پذیری و هدایت انقلابی نامگذاری شده است كه از این فرصت جهت تبیین نقش معلم در جامعه و بازگویی مسائل و دستاوردهای فرهنگیان در حوزه‌های مختلف استفاده خواهیم كرد كه این كار را در قالب برگزاری مسابقات مختلف خاطره‌نویسی، انشا و اهدای شاخه گل به معلمان انجام می‌دهیم .

وی با بیان اینكه ۱۷ اردیبهشت به نام معلم؛ مرج تربیتی و مولد سرمایه اجتماعی و ۱۸ اردیبهشت‌ماه نیز به نام معلم و تكریم سازمانی نامگذاری شده ‌اند كه در آن برنامه‌هایی متناسب با این روزها اجرا خواهند شد .

احمدی همچنین با اشاره به حذف آزمون مدارس استعداد درخشان، گفت: امسال به حتم آزمون سمپاد و مدارس نمونه برگزار نخواهد شد و نحوه‌ی ثبت‌نام و توزیع دانش‌آموزان در مدارس مختلف در مقطع متوسطه‌ی اول، پس از برنامه‌ریزی دقیق توسط کمیته‌ی ثبت‌نام، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان فارس حذف آزمون مدارس خاص را اقدامی درست و در پاسخ به مطالبه‌ای عمومی دانست و تصریح کرد که تنها 25 صدم درصد کل جمعیت دانش‌آموزی تیزهوش قلمداد می‌شوند و برگزاری آزمون‌های مدارس خاص تنها افراد دارای مهارت در تست‌زنی را از دیگران جدا می‌کرد.

احمدی در عین‌حال گفت: اجرای طرح شهاب که از مقطع چهارم ابتدایی آغاز شده است، جایگزینی برای مدارس خاص خواهد بود اما در این روش افراد به‌شکل نامحسوس شناسایی و در زمینه‌ی تحصیلی هدایت خواهند شد.

او با اشاره به تفاهم‌نامه‌ی تولید سریال خورشیدهای سه‌گانه، حافظ، سعدی و خواجو، اعلام کرد که شرط آموزش و پرورش برای همکاری با تولید کننده سریال، استعدادیابی و استفاده از استعدادهای دانش‌آموزی در تولید این مجموعه است.

سرپرست اداره‌كل آموزش و پرورش فارس همچنین با اشاره به بدهی‌های میلیاردی این اداره‌كل به معلمان قرآن به خاطر فعالیت در مدارس قرآن تأكید كرد كه ما حتماً پیگیر این مسئله خواهیم بود.

مبنی بر بدهی‌های میلیاردی این اداره‌كل به مربیان قرآن از بابت تدریس در مدارس قرآن در دوره‌های پیشین تأكید كرد كه ما حتماً پیگیر این مسئله خواهیم بود .

وی افزود: سند تحول بنیادین مبتنی بر قرآن و آموزه‌های آن تدوین شده است كه به عنوان سند بالادستی در وزارت آموزش و پرورش اجرا می‌شود .

احمدی با بیان اینكه روح تعلیم و تربیت ایده‌آل در آموزش و پرورش همان است كه روح قرآن در آن دمیده می‌شود، گفت: اعتقاد داریم كه اگر می‌خواهیم دانش‌آموزان دارای تربیت سالم داشته باشند، باید آنان را به سمت آموزه‌های قرآن سوق دهیم .

 

سرپرست اداره‌كل آموزش و پرورش فارس با تأكید بر اینكه ما هیچگاه سعی نكردیم كه فعالیت‌های قرآنی را نادیده بگیریم، افزود: ما نهایت تلاش خود را كردیم تا این فعالیت‌ها در آموزش و پرورش تعطیل نشود .

وی همچنین به قضیه همكاری این اداره‌كل با اوقاف در برگزاری مسابقات قرآن دانش‌آموزی اشاره كرد و گفت: به دلیل كمبود اعتبارات مجبور شدیم برای برگزاری این مسابقات به اوقاف مراجعه كنیم كه آن‌ها هم در این زمینه بنا شد با ما همكاری داشته باشند .

احمدی، فعالیت‌های قرآنی را سرآمد فعالیت‌های تربیتی آموزش و پرورش دانست و از برگزاری اردوهای قرآنی ویژه بانوان و آقایان توسط این اداره‌كل خبر داد .

سرپرست اداره‌كل آموزش و پرورش فارس در بخش دیگری از سخنان خود به فرا رسیدن هفته بزرگداشت مقام معلم اشاره كرد و گفت: هفته معلم مطابق روال هر سال از ۱۲ اردیبهشت‌ماه آغاز شده و به‌مدت یك هفته ادامه دارد و هر روز آن نیز به یك نامگذاری شده و متناسب با آن نامگذاری برنامه‌های متنوعی در این راستا اجرا می‌شود .

وی، حضور در جمع فرهنگیان، دیدار با مسئولان مختلف، بازدید از مدارس و تجلیل از معلمان و فرهنگیان و غیره را از جمله این برنامه‌ها دانست و گفت: باور به نقش آموزش و پرورش باید نهادینه شود كه این باور تقریباً نهادینه شده است .

احمدی اضافه کرد: اگر شهرداری یا سایر ادارات به دنبال كار فرهنگی و فرهنگ‌سازی میان شهروندان است باید به آموزش و پرورش مراجعه كند تا بتوانیم فرهنگ‌سازی را از درون مدارس برای دانش‌آموزان انجام دهیم و مسلماً هر كدام از آنان نیز در خانواده و جامعه سفیران آن فرهنگ خواهند شد .

سرپرست اداره‌كل آموزش و پرورش فارس با بیان اینكه بر اساس سند تحول بنیادین وظیفه آموزش و پرورش، تنها آموزش صرف نیست بلكه بیشتر تربیت مدنظر است، گفت: تربیت را در ۵ محور علم، اخلاق، عمل، ایمان و به ویژه تفكر دنبال می‌كنیم .

احمدی با تصریح اینكه آموزش و پرورش به دلیل گستردگی قابل مقایسه با هیچ دستگاه دولتی و غیردولتی نیست، گفت: آموزش و پرورش هم به دلیل تعدد مخاطبان و هم به خاطر نقشی كه در جامعه ایفا می‌كند، دارای نقش حیاتی است .

او با انتقاد از انتشار مطلبی توسط یکی از خبرگزاری‌ها در خصوص به‌کارگیری افراد بازنشسته به‌عنوان مسئول در آموزش و پرورش فارس، گفت: من هنوز یک سال و هفت ماه تا بازنشستگی‌ام باقی مانده است، از طرفی براساس قانون افراد دارای دانشنامه‌ی فوق‌لیسانس و دکترا می‌توانند تا سن 65 سالگی فعالیت داشته باشند.

احمدی اولویت خود را آموزش و پرورش دانست و تاکید کرد که قصد دارد ساخت و تجهیز مدارس را به سازمان نوسازی مدارس سپرده و عمده‌ی تلاش خود را در حوزه‌ی آموزش، پژوهش، تعلیم و تربیت صرف کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: