• یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-2074-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیر کل راهداری استان فارس خبر داد:

افزایش پوشش آنلاین جاده‌های استان فارس/
افزایش 25 درصدی حوادث جاده‌ای در نوروز امسال

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس با بیان اینکه اکنون 136 دستگاه دوربین سرعت سنج و ثبت تخلف در محورهای شریانی فارس نصب شده است، از افزایش این تعداد به 166 دوربین تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، علی‌رضا سیاهپور ظهر یکشنبه 9 اردیبهشت در یک کنفرانس خبری گفت: علی‌رغم تلاش‌های انجام شده از سوی تمام دستگاه‌های ذیربط، متاسفانه امسال با افزایش 25 درصدی تعداد حوادث جاده‌ای در ایام نوروز مواجه بودیم.

سیاهپور تصریح کرد که استقرار دوربین‌های سرعت و تخلف سنج نیازمند زیرساخت‌های مخابراتی و انرژی است، گفت: در برخی محورها متاسفانه فیبرنوری و سایر امکانات زیرساختی برای نصب و راه‌اندازی دوربین وجود ندارد و اگر این زیرساخت‌ها ایجاد شود، امکان افزایش تعداد دوربین‌ها وجود دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس خاطرنشان کرد که هم‌اینک بالغ بر 70 درصد از کل محورهای شریانی فارس تحت نظارت سیستم‌های آنلاین سنجش تخلف و سرعت قرار دارد و تا پایان امسال این میزان حدود 15 تا 20 درصد افزایش خواهد یافت.

او با یادآوری اینکه در نوروز امسال، براساس آمار ترددشمارها، 33 درصد افزایش تردد در محورهای ورودی و خروجی استان فارس در نوروز ثبت شده است، گفت: امسال استان فارس در تعداد حوادث و شمار فوت‌شدگان در کشور اول بود اگرچه با احتساب 10 پارامتر مشخص شده شامل طول راه‌ها، تعداد روستاها، میزان تردد و ... فارس چهاردهمین استان کشور به لحاظ قدر مطلق تصادف محسوب می‌شود.

سیاهپور با بیان اینکه در طول سال 96 با اجرای اقدامات مختلف شاهد کاهش 0.5 درصدی حوادث جاده‌ای در فارس بودیم، گفت: خوشبختانه و در بحث حمل و نقل عمومی مسافر، در بخش‌های سواری، مینی‌بوس و اتوبوس حتی یک تصادف هم به وقوع نپیوست، تنها در روز 15 فروردین براثر یک تصادف زنجیره‌ای، خسارتی به یک دستگاه اتوبوس هم وارد شده بود.

او با تصریح اینکه اقدامات مختلفی در سال گذشته با هدف کاهش حوادث جاده‌ای انجام شد، اقدامات اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی را دارای بیشترین تاثیر در این رابطه دانست و گفت: ابتدای سال 96 تعداد 11 مدیر فنی در سراسر فارس ناوگان حمل و نقل عمومی را رصد می‌کرد که در پایان سال این عدد به 135 مدیر فنی واقعی رسید.

سیاهپور با اشاره به کنترل کامل تردد خودروهای عمومی مسافربری در فارس طی نوروز، از تاثیرگذاری نصب و استفاده از سیستم سپهتن در به صفر رسیدن حوادث جرحی و فوتی یاد و خاطرنشان کرد: علاوه بر این اقدامات، آموزش‌های ارائه شده به رانندگان، مدیران فنی و مدیران عامل شرکت‌های حمل و نقل، بسیار تاثیرگذار بوده است.

این مقام مسئول اعتقاد دارد که برای کاهش حوادث رانندگی در بخش حمل و نقل خصوصی باید راهکارهای آموزشی در این بخش به شکلی جدی دنبال شود؛ زیرا براساس آمارهای موجود، بالغ بر 93 درصد علت تامه‌ی حوادث رانندگی منجر به فوت و جرح، انسانی بوده است.

سیاهپور گفت: در تحلیل آماری حوادث رانندگی نوروز امسال در فارس، در 23 درصد از حوادث خودرو پراید، 32 درصد از حوادث خودروهای خانواده پژو و 13 درصد از حوادث سمند و حدود 12 درصد نیز سایر خودروها مقصر حادثه‌ بوده است.

او از تغییر ساعت وقوع تصادفات در ایام نوروز امسال در فارس خبر داد و گفت: با توجه به اینکه ساعت وقوع حوادث در سال‌های گذشته 14 تا 20 ثبت شده بود، تدابیری را برای کاهش مخاطرات در این ساعت‌ها اندیشیده و اعمال شد؛ اما با توجه به تشدید نظارت‌ها در این ساعت‌ها، شاهد تغییر ساعت وقوع حوادث در ایام نوروز بودیم به‌طوریکه بر اساس آمار 48 درصد از کل حوادث رانندگی در جاده‌های فارس در ساعت‌های 20 تا 24 اتفاق افتاده است.

سیاهپور با یادآوری اینکه امسال شاهد افزایش 26 درصدی حوادث رانندگی در محورهای مختلف استان فارس طی ساعت‌های 20 تا 22 شب بودیم، گفت: ما باید بر روی ارتقاء آگاهی و فرهنگ ترافیکی شهروندان بیش از گذشته کار کنیم و در این زمینه رسانه‌ها به‌عنوان تاثیرگذارترین ابزار است.

مدیرکل راهداری فارس با بیان اینکه در نوروز امسال و با اقدامات و تدابیر اجرایی شده حتی یک مورد تصادف منجر به فوت و جرح در مسیر کمربندی شیراز ثبت و اعلام نشده است، گفت: در 6 ماهه‌ی دوم سال گذشته تاکید بر موضوع محور کمربندی در جلسات مختلف بیشتر شد و در نهایت وظایف شهرداری شیراز، راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز مشخص شد.

سیاهپور تصریح کرد که براساس تفاهم‌ها و مصوبات جلسات استانی قرار است بعد از آماده‌سازی زیرساخت‌ها توسط دستگاه‌های اعلام شده، مدیریت محور کمربندی به شهرداری شیراز سپرده شود.

او با اشاره به رایزنی‌های معاون عمرانی استانداری فارس برای اجرایی شدن یک یا 2 تقاطع غیرهمسطح در محور کمربندی شیراز، ابراز امیدواری کرد که عملیات اجرایی یک روگذر امسال آغاز شود.

سیاهپور همچنین از شناسایی 120 نقطه‌ی حادثه‌خیز در محورهای استان فارس خبر داد و تاکید کرد که 25 نقطه کاملا بی‌خطر شده و تا پایان امسال نیز اقدامات لازم برای بی‌خطر سازی 30 نقطه اجرایی خواهد شد؛ اما به‌دلیل هزینه‌بر و زمان‌بر بودن چنین اقداماتی، پوشش تمام نقاط، به زمان بیشتری نیاز دارد.

مدیرکل راهداری فارس با یادآوری اینکه استان فارس دارای 2 اداره‌ی کل راه و شهرسازی است، گفت: بالغ بر 20 هزار و 600 کیلومتر راه در استان فارس وجود دارد که براساس استانداردها برای نگهداری و ایمن‌سازی این میزان راه باید سالانه 800 میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شود.

سیاهپور گفت: در سال 96 حدود 80 میلیارد تومان اعتبارات استانی و 110 میلیارد تومان اعتبارات ملی پیش‌بینی شده بود که میزان تخصیص اعتبارات استانی و نفت حدود 85 و اعتبارات ملی حدود 65 درصد بوده است که اعتبارات ملی به شکل نقدی و اسناد خزانه محقق شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس با بیان اینکه آمار کشته‌شدگان حوادث جاده‌ای توسط پلیس، مرفوک و پزشکی قانونی اعلام می‌شود، گفتک براساس آمار مرفوک، در ایام نوروز امسال تعداد 88 نفر براثر حوادث جاده‌ای در فارس کشته شدند که این میزان افزایش 32 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: