• پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-2380-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

فرماندار ویژه لارستان تاکید کرد:

لزوم بازآفرینی و توجه به آثار تاریخی لارستان

معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان با تاکید بر اهمیت تجهیز اداره‌ی میراث فرهنگی این شهرستان، بر لزوم بازآفرینی و توجه ویژه به آثار تاریخی برجای مانده در لارستان تاکید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان کازرون، جلیل حسنی در دیدار با مسئولان و فعالان میراث فرهنگی فارس و لارستان، گفت: بازار قیصریه، قلعه اژدهاپیکر و باغ نشاط، میراث فرهنگی گرانبهای لار محسوب می‌شود، اما متاسفانه اقدامات اساسی و زیربنایی در خور شانی که زمینه‌ساز جذب گردشگر و رونق گردشگری باشد در این مناطق انجام نشده است.

فرماندار شهرستان لارستان یکی از برنامه های اساسی و حساس در شهرستان لارستان را موضوع میراث فرهنگی دانست و افزود: انتظار و مطالبه افکار عمومی، بهبود وضعیت میراث فرهنگی در شهر لار و بخش هاست .

وی با اشاره به بنیه قوی شهرستان لارستان در ابعاد تاریخی و میراث فرهنگی، افزود: از نظر مردم و کارشناسان، بافت قدیم و تاریخی شهر لار اهمیت ویژه‌ای دارد و وضعیت کنونی آن با توجه به جایگاه سیاسی، اقتصادی، جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی این شهرستان قابل قبول نیست .

فرماندار ویژه لارستان با بیان اینکه به جهت تردد بالای مسافران از شهر لار و با توجه به قرارگیری در مسیر ترانزیتی جنوب به شمال و عبور آنها از بخش قدیمی از وضعیت مناسبی برخوردار نیست، تصریح کرد: باید با تفکیک بافت های تاریخی و فرسوده نسبت به بازسازی آنها اقدام شود .

او گفت: در بسیاری از شهرها از فضاهایی با موقعیت قلعه اژدهاپیکر مکان های تفریحی مصنوعی می سازند اما در شهر لار با وجود چنین نقطه ای هیچ استفاده ای نشده که می توان با برنامه ریزی و هماهنگی بهتر از آن بهره گرفت .

حسنی از مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس درخواست کرد تا در خصوص بازآفرینی و بهسازی آثار تاریخی این شهرستان مانند سایر شهرستان‌های استان، توجه شود و گفت: انتظار می رود با اولویت بندی و متناسب با ظرفیت استان فارس، به شکل سالیانه به آثار متعدد باستانی موجود در شهرها و روستاهای لارستان رسیدگی و مورد استفاده قرارگیرد و در یک زمان بندی برنامه ریزی شده علاوه بر بازسازی کامل انها از تخریب این آثار باارزش جلوگیری شود .

فرماندار ویژه لارستان با انتقاد از وضعیت بسیار نامناسب امکانات، فضای فیزیکی، تجهیزات، نیروی انسانی اداره میراث فرهنگی لارستان، افزود: اداره ای با تحت پوشش داشتن ۶ بخش، ۸ شهر با وسعت بیش از ۱۵ هزار کیلومتر مربع نیازمند امکانات قوی و نیرومند است .

حسنی با اشاره به تأکیدات دولت در بازسازی بافت های فرسوده در سطح کشور، تصریح کرد: اگر با هماهنگی و برنامه ریزی نهادهای مرتبط از موقعیت به وجود آمده استفاده نشود، علاوه بر از دست رفتن رونق گردشگری، با بروز کوچکترین حوادث طبیعی مثل بارندگی و زلزله دچار بحران جدی در شهر لار خواهیم شد .

جمشید جعفرپور نماینده مردم لار و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ، حاج صمد کامجو و سید علی هاشمیان از فعالین فرهنگی و ازدوستداران میراث فرهنگی شهرستان، سیما علویه رییس میراث فرهنگی لارستان و محیا حق شناس مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی لارستان نیز موارد و مشکلات حوزه تاریخی و میراث فرهنگی شهرستان لارستان را بیان کردند و خواستار رفع این مشکلات شدند .

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس هم قول مساعد داد تا مشکلات گفته شده در این جلسه را به جد پیگیری کند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: