• شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-3080-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

قلعه گبری جهرم در انتظار ثبت ملی

رییس اداره‌ی میراث فرهنگی جهرم از ارسال پرونده‌ی بنای قلعه‌گبری برای بررسی و ثبت در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.

علی لطفی‌پور، در گفت‌وگو با ایسنا منطقه‌ی فارس گفت: پرونده‌ی ثبت قلعه گبری شهرستان جهرم با توجه به ارزش تاریخی و ویژگی‌های معماری اسفند ۱۳۹۶ با همکاری جمعی از دوستداران میراث فرهنگی تکمیل شد.

او با بیان اینکه تا پایان اردیبهشت پرونده برای ثبت در فهرست آثار ملی ایران به شورای ثبت آثار ارسال می‌شود، گفت: بنای معروف به قلعه گبری از قلعه‌های مربوط به اواخر ساسانی و اوایل اسلامی است که در جبهه‌ی جنوبی شهر جهرم درست در کوهی مشرف به شهر و در پشت غار سنگ‌شکن (بزرگترین غار دست ساز ایران) قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه غار سنگ‌شکن جهرم بر اهمیت قلعه‌گبری افزوده است، خاطر نشان کرد: ویژگی‌های ساختاری قلعه گبری به عنوان یک قلعه مسکونی با ویژگی‌های دفاعی معرفی می‌شود.

رییس میراث فرهنگی جهرم اضافه کرد: در این قلعه تعداد زیادی ساختار معماری، یک چاه سنگی با عمق نامشخص، ۲ حوضچه‌ی تصفیه‌ی آب، ۳ برکه‌ی مشهود، یک دیوار سنگ‌چین سراسری در جبهه جنوبی، سنگ آسیاب ناتمام، تعدادی علائم کنده‌کاری بر سنگ و آبراهه‌های کوچک وجود دارد .

لطفی‌پور ادامه داد: اولین و شاخص‌ترین اثر مشهود در قلعه گبری، ساختار دو ستون آجری برافراشته برسر چاه دستکند عظیمی است که در بالا دارای عرض تقریبی ۲۶۰ سانتی‌متر است و در ارتفاعات مختلف عرض‌های متفاوتی دارد همچنین در بین اهالی در مورد عمق زیاد این چاه روایات مختلفی وجود دارد .

وی گفت: فضاهای معماری گسترده‌ای نیز در سطح قلعه در حد پی باقی مانده است که بزرگترین آنها معروف به شاه‌نشین است. این فضا تقریباً در بالاترین قسمت و مشرف به دره و راه دسترسی ساخته شده است.

به گفته‌ی رییس میراث فرهنگی جهرم از ویژگی‌های این قلعه را وجود حوضچه‌های تصفیه‌ی آب دانست که در کمتر قلعه‌ای دیده شده است و ساکنان جهرم با بهره‌گیری از این حوضچه‌ها، آب باران را تصفیه و به چاه سنگی هدایت می‌کرده‌اند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: