• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-4774-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رییس کمیسیون تلفیق شورای شیراز:

مدیریت یکپارچه‌ی شهری اولویت اصلی است

رییس کمیسیون تلفیق و هماهنگی دستگاه‌های شورای اسلامی شیراز تاکید کرد که تحقق مدیریت یکپارچه‌ی شهری مصلحت و اولویت بوده و برای مصالح شهر و شهروندان باید منافع افراد و سازمان‌ها را کنار گذاشت.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، قاسم مقیمی یکشنبه 16 اردیبهشت در یک کنفرانس خبری گفت: برخی مدیران در شیراز و استان فارس بیش از آنکه به فکر منافع شهروندان و شهر باشند، در سودای خدمت به پایتخت کشور هستند، شاید فرجی حاصل شده و منصب بالاتری پیدا کنند.

او با بیان اینکه اجرایی نشدن مدیریت واحد شهری آسیبی سهوی از سوی برخی نهادها و سازمان‌ها به منافع شهروندان و شهر است، خواستار مطالبه‌گری مردم از دولت در خصوص اجرای بحث مدیریت یکپارچه شد.

مقیمی گفت: مردم اکنون به دلیل برخی نابسامانی‌های ظاهری در شهر و آشفتگی‌های بصری شیراز، انتقاد و گلایکه کرده و شهرداری و شورای شهر را مقصر قلمداد می‌کنند؛ حال آنکه دیگر اداره‌ها با سهم‌خواهی شهر را دچار چالش‌های بلندمدت مدیریتی کرده‌اند.

نایب رییس کمیسیون سلامت شورای شیراز گفت: شیراز با مشکلات متعددی مواجه است و شهرداری به تنهایی از عهده‌ی رفع آنها بر نمی‌آید؛ اگرچه شهرداری همیشه برای رفع موانع و محدودیت‌ها و ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان پای کار بوده است.

مقیمی در بیان مثالی از این مشکل، گفت: به‌عنوان مثال معضل بوی نامطلوب رودخانه‌ی خشک در محدوده‌ی شرق کلانشهر شیراز، نیازمند همکاری و هم‌افزایی اداره‌ها و سازمان‌های مختلف نظیر آب و فاضلاب، محیط زیست، استانداری و ... است.

این عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: علت و معلول بسیاری از آسیب‌های شهری، آلودگی‌های زیست‌محیطی، فاضلاب، مشاغل مزاحم و سد معبرها است که به دلیل فعالیت‌های دیگر سازمان‌ها و نهادها و اداره‌های خدمت‌رسان حادث شده و می‌شود، اما زمانی که کار به بن‌بست می‌رسد، شهرداری موظف می‌شود که با هزینه‌‌ی بیت‌المال مسائل را سامان دهد.

مقیمی با اشاره به تخصیص نیافتن سهم واقعی شیراز در بودجه‌ریزی‌ها، گفت: حتی همین بودجه‌ی ناکافی هم بعضا در مسیر عمران و آبادی شهر و رفاه شهروندان هزینه نمی‌شود؛ پیشنهاد اینکه بهتر است برخی سازمان‌ها و اداره‌ها تابلو خود را به‌نام پایتخت تغییر دهند تا مردم خادمانشان را بهتر بشناسند.

وی با تصریح اینکه شورای پنجم از ابتدا، عملکرد شفاف و شورای شیشه‌ای را مد نظر قرار داشته است، گفت: اگر نقدپذیر نباشیم نمی‌توانیم منتقدانی منصف باشیم؛ اگر ضعفی وجود دارد باید آن را بدون جانبداری از جناح یا گروه خاصی بپذیریم و به رفع آن بپردازیم.

مقیمی یادآور شد که برای تحقق مدیریت یکپارچه‌ی شهری، اقداماتی از سوی شورای شهرستان شیراز در دستور کار قرار گرفته است.

این عضو هیئت رییسه‌ی شورای شیراز با رد کاهش بودجه‌ی فرهنگی شهرداری، گفت: به نظر می‌رسد که برای انجام فعالیت‌های فرهنگی هم باید ابتدا به مباحث عمرانی به‌عنوان زیرساخت توجه داشت، ما نیازمند فرهنگسرا و دیگر زیرساخت‌ها هستیم، در گذشته هم این اهتمام وجود داشته اگرچه نقدهایی به نحوه‌ی استفاده از فضاهای فرهنگی ایجاد شده وجود دارد.

مقیمی با انتقاد از تبدیل سینماهای قدیمی شیراز به پارکینگ، تصریح کرد: ما مخالف احداث پردیس سینمایی نیستیم اما بر لزوم حفظ فضاهای فرهنگی خصوصا سینماهای موجود شیراز تاکید داریم، می‌توان هم این فضاها را حفظ کرد هم پردیس سینمایی جدید ساخت.

این عضو شورای شهر شیراز در خصوص توقف برخی پروژه‌های عمرانی ضمن رد موضوع گفت: یکی از مسائل مهم در مباحث مختلف، تشخیص مشکل و شناخت درست راهکار حل مشکل است؛ اینکه برای حل مشکل ترافیکی در یک نقطه از شهر تشخیص درست داده شده و راهکار هم به‌درستی انتخاب شود، منجر به نتیجه مطلوب خواهد شد.

مقیمی که اعتقاد دارد برخی از پروژه‌های عمرانی تعریف یا اجرا شده در شیراز، ضروری نبوده است، گفت: در برخی محورهای پرتردد علت ترافیک صدور مجوز برای مشاغل مختلف است نه نبود زیرگذر و روگذر؛ در محور چمران شیراز نباید مجوز تجاری داده می‌شد؛ احداث تقاطع غیر همسطح معلم هم یک نیاز ضروری نبود و می‌توانستیم با تدبیری بهتر و هزینه‌ای کمتر، مشکل را مرتفع کنیم.

او گفت: زندگی شهروندان باید به واسطه‌ی اجرای یک پروژه ارتقاء یافته و زمینه رفاه آنان فراهم شود، اگر اجرای یک پروژه عمرانی، مشکل اقتصادی برای شهروندان ایجاد کند، کارآیی لازم را ندارد.

مقیمی با بیان اینکه وضعیت تحقق بودجه‌ی سال 96 شهرداری شیراز هنوز مشخص نیست، گفت: منتظر ارائه‌ی گزارش تفریق بودجه هستیم اما قطعا بودجه به شکل 100 درصدی محقق نشده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: