• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-3380-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاری میزگرد "زنگ خطر مطبوعات در عصر شبکه‌های اجتماعی" در شیراز

میزگردی با عنوان "زنگ خطر مطبوعات در عصر شبكه‌هاي اجتماعي" با حضور برخی از مدیران مسئول، سردبیران و خبرنگاران رسانه‌های استان فارس در شیراز برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، به‌دنبال طرح نقطه‌نظرات و هشدارهایی از سوی مدیران مسئول و سردبیران رسانه‌های مکتوب و روزنامه‌های چاپ شیراز مبنی بر احتمال تعطیلی این رسانه‌ها به واسطه‌ی مشکلات اقتصادی، یکشنبه 16 اردیبهشت میزگردی با عنوان "زنگ خطر مطبوعات در عصر شبکه‌های اجتماعی" از سوی ایرنا در شیراز و  با هدف بررسي راهكارهاي عبور مطبوعات از بحران مشكلات برگزار شد .

سید احمد نجفی سرپرست خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران منطقه‌ی فارس در این جلسه با اشاره به طرح مطالبی در خصوص احتمال تعطیلی برخی روزنامه‌ها در شیراز، برگزاری این میزگرد را با هدف استفاده از نظرات فعالان عرصه‌ی رسانه و یافتن راهکاری برای بقا و تداوم فعالیت رسانه‌های مکتوب دانست.

در ادامه این جلسه، سیروس رومی، پژوهشگر تاریخ مطبوعات نیز با اشاره به اينكه هر روزنامه و روزنامه نگاري يك وظيفه دارد خاطر نشان كرد: خبرنگاران و روزنامه نگاران بايد شجاع باشند؛ آنچه امروز ما را به زمین می زند، مسئله اقتصادی نیست بلكه نداشتن خبرنگاران شجاع است.

وي بااشاره به اينكه وظيفه رسانه اطلاع رساني به مردم است اما برخي روزنامه ها و خبرگزاري ها تيتر خود را به نفع افراد و گروه‌ها تغییر می‌دهند، گفت: اگر روزنامه نگار خوبی باشیم حتما روزنامه‌ی ما فروش خواهد داشت.

رومي ادامه داد: امروز وضعیت اقتصادی در کل کشور خوب نیست و اقتصاد امروز جوابگوي  روزنامه و خبرنگار نيست؛ تمام روزنامه‌ها و رسانه‌های مکتوب هم خصوصی است و اگر بنا به دریافت کمک از دولت باشد، پس باید دولتی شد.

این روزنامه‌نگار پیشکسوت که اعتقاد دارد فضای مجازی ادبیات فارسی را به لجن کشیده است، دریافت سوبسید از سوی فعالان فرهنگی را یک ضرورت دانست.

رومی با اشاره به اينكه امروزه رتبه بندی‌ها ديگر کیفی نیست و روزنامه‌ها بي محتوا شده است، گفت: پنج نفر می‌نشینند و پنج هزار روزنامه ها را چک می‌کنند ولی بررسي نمي‌كنند كه آیا یادداشتی که نوشته شده کپی است؟ آ یا شاخصه‌های يك يادداشت را دارد یا خیر؟ مردم طالب روزنامه بي محتوا و كپي از خبرگزاري‌ها نيستند .

رئيس گروه امور رسانه فرهنگ و ارشاد فارس نیز گفت: دغدغه اصلي ما امروزه در جامعه فرهنگ است، چراكه باورها غلط شده و جاي فرهنگ و اقتصاد تغيير كرده است .

مهرداد جمشید نژاد با اشاره به اينكه نه تنها مطبوعات بلکه خبرگزاری‌ها با مشکل خصوصا در مباحث اقتصادی مواجه‌اند، پیش‌بینی کرد که خبرگزاری‌های دولتی هم به مرور دچار مشکلاتی شوند.

به گفته‌ی جمشید‌نژاد، اکنون از 468 نشریه دارای مجوز، 240 نشريه فعال است، گفت: اکنون هشت روزنامه در شیراز و سه روزنامه در شهرستان‌های فارس فعالیت دارند.

جمشید‌نژاد با تاکید براینکه در حوزه‌ی رسانه، تنها ارشاد وظیفه‌ی حمایتی ندارد، لزوم همراهی تمام مسئولان و آحاد مردم را یادآور شد و گفت: با تعطیلی هر رسانه‌ای مخالف هستیم.

ریيس گروه امور رسانه فرهنگ و ارشاد فارس مدعی شد که خبرنگاران و رسانه‌ها از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند و به همین دلیل گاهی اوقات مجبور به دریافت هدیه می‌شوند، تاکید کرد که مدیران مسئول باید بستری فراهم کرده و نیازهای مالی خبرنگاران را مرتفع کنند.

وضع جامعه رسانه را دچار خود سانسوری کرده است

صاحب امتياز و مدیر مسئول روزنامه «عصر مردم» نیز در این میزگرد تاکید کرد که وضعیت جامعه به گونه‌ای است که رسانه‌ها دچار خودسانسوری شده‌اند و از فرهنگ تنها یک پوسته باقی مانده است .

محمد عسلي با اشاره به اينكه امروز شرایط عادی نيست كه مشكلات هم عادي باشد، افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدای کار تا كنون در حال آزمون خطا بوده و طرح جامعی برای حمایت و مدیریت نشریات نداشته است .

این روزنامه‌نگار با تاکید بر اینکه در چهارسال گذشته بودجه‌ای مصوب مجلس برای مطبوعات در یک آزمون و خطا حیف و میل شده است، تصریح کرد: گرفتار افراط و تفريت در توزيع شده‌ايم .

عسلي ادامه داد: زمانی که وضع دولت خوب بود روزنامه‌های دولتی 90 درصد بودجه را به خود اختصاص مي دادند اما امروزه تناسب حمایت های دولتی معکوس است؛ زمانی که برگ کاغذ 600 هزار ريال بود یک میلیارد ريال حمایت می کردند ولی زمانی که کاغذ یک میلیون و 300 هزار ريال شده حمایت به 600 میلیون ريال کاهش یافته.

او اعتقاد دارد که یکی از راهکارهای حل مشکل اقتصادی رسانه‌ها، پرداخت وجه از سوی اداره‌ها برای انتشار اخبار است.

مدیر مسئول و صاحب امتياز روزنامه طلوع نيز در ميزگرد زنگ خطر براي مطبوعات در عصر شبكه‌هاي اجتماعي با اشاره اينكه از ابتدا بي گدار به آب نزده‌ايم، گفت: در گذشته برگ کاهی روزنامه‌ای کیلویی 45 ريال بود اما امروز کمترین قیمت 44 هزار ريال است؛ علم قدرت پیش بینی چنین اتفاقی را ندارد که بتوان متوجه شد طی 23 سال شاهد چنين تغيير قيمتي باشیم.

جعفري زاده با اشاره به اينكه امروزه رسانه‌های مکتوب با فضای مجازی در حال رقابت است، تاکید کرد که رسانه‌های مکتوب با معذوریت‌های قانونی مواجه‌اند و حتی 5 درصد از آزادی فضای مجازی را ندارند.

این روزنامه‌نگار با تاکید براینکه رسانه‌های مکتوب دچار خودسانسوری شده‌اند بنابراین قادر به رقابت با فضای مجازی نیستند، گفت: اگر با ننوشتن ما مردم در بی خبری قرار می گیرند روزنامه‌ها را تعطیل می کنیم، اگر قرار است دولتی نباشیم دولتي ها نباید دخالت کنند، این راهی است که باعث نگه داشتن مخاطبانمان مي شود.

سردبیر روزنامه تماشا نيز تاکید کرد که امروز در کشورهای توسعه‌ یافته تک فروشی اصلی‌ترین محل کسب درآمد روزنامه‌ها است.

مهدی آماده با بیان اینکه موضوع اصلی بحث فضای مجازی نیست، گفت: مشکل اینجاست که روزنامه‌ و کتاب نتوانسته‌اند در سبد خرید خانواده‌ ایرانی جایی داشته باشند.

آماده با بیان اینکه رسانه‌های مکتوب به سازمان‌های دولتی سرویس می‌دهد اما آنها حاضر به حمایت نیستند، گفت: سازمان‌ها و اداره‌ها نباید انتظار داشته باشند که روزنامه‌ها وظیفه دارند در این جاده‌ی یکطرفه حرکت کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: