• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-4076-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاری همایش ملی استاد مطهری؛ نوآوری و نقدها در شیراز

همایش ملی استاد مطهری؛ نوآوری و نقدها به همت دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشكی شیراز، هدف از برگزاری این همایش را بررسی آرا و روش‌شناسی شهید مطهری دانست.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید مقامی، که در حاشیه همایش با خبرنگاران سخن می گفت، یادآور شد: در این همایش نوآوری‌های شهید مطهری كه توسط اساتید هیئت علمی دانشگاه‌های مختلف در زمینه‌های تربیتی و تحول علوم انسانی و روش‌شناسی تهیه شده است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی، نقد آرا و اندیشه‌های شهید مطهری چه در حوزه روش‌شناسی و چه در حوزه محتوا را از دیگر اهداف برگزاری این همایش برشمرد و گفت: معمولاً همایش‌هایی كه درباره شهید مطهری برگزار شده است كمتر به نقد آثار ایشان پرداخته شده است لذا ما در این همایش بابی باز كردیم تا بعد از ۴۰ سال بتوانیم آثار و اندیشه‌های آن شهید بزرگوار را مورد نقد و بررسی قرار دهیم تا شاید نقطه تحولی در علوم انسانی پدید آوریم.

مقامی با تصریح اینكه ما می‌توانیم یك نظام تعلیم و تربیت از آرای تربیتی شهید مطهری با مطالعه آثار تربیتی ایشان استخراج كنیم، گفت: این مسئله می‌تواند ریشه تدوین یك نظام تربیتی باشد كه اگر نظام تربیتی بر اساس آرای شهید مطهری تدوین شود، از مهد كودك تا دانشگاه را می‌توانیم را برای نسل جوان خود تضمین كنیم.

رئیس همایش ملی «استاد مطهری؛ نوآوری و نقدها» تأكید كرد: آرای متفكری كه در حوزه‌های مختلف نظریه دارد، می‌تواند اكنون تبدیل به نظام تربیتی در جامعه اسلامی ما شود كه در این زمینه طبیعتاً كار نشده است و این همایش نقطه شروعی برای این مهم است كه امیدواریم بتوانیم به آن دست یابیم.

وی اعتقاد دارد كه در حق شهید مطهری جفا شده است چرا كه ما تنها آثار ایشان را خوانده، حفظ كرده و یا چاپ كردیم اما اندیشه‌های ایشان را برای جوانان خود كاربردی نكردیم و سپس ادامه داد: باید اندیشه‌ها و نوآوری‌های شهید مطهری را از سال ۶۰ استخراج كرده و برای نسل جوان امروزی، كاربردی كنیم.

مقامی خاطرنشان کرد كه این همایش به‌همت دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشكی شیراز، دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های فارس، مؤسسه فرهنگی پژوهشی راقی، مركز مطالعات فارا، پژوهشكده تحول در علوم انسانی دانشگاه شیراز، دفتر تبییت نشر اندیشه‌های مقام معظم رهبری در كشور و مركز پژوهش‌های معارف اسلامی و سلامت وابسته به دانشگاه علوم پزشكی شیراز برگزار شده است.

علیرضا فارسی نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و دبیر علمی همایش ملی « استاد مطهری» نیز با اشاره به اینکه این همایش گام نخست برای شناسایی ظرفیت‌ها در آراء شهید مطهری و بهره‌گیری از آن در جهت تحول در علوم انسانی است، گفت: این همایش یک روزه در سه بخش با موضوعات «تحول در علوم انسانی از دیدگاه استاد مطهری»، «مبانی و نوآوری‌های تعلیم و تربیتی استاد مطهری» و «روش‌شناسی و نقد روشی استاد مطهری» برگزار شد.

وی یادآور شد: در این همایش سه میزگرد تخصصی، آرای استاد مطهری مورد تحلیل و نقد و بررسی قرار گرفت و اساتید بنام و صاحب‌ نظر کشوری مانند آیت‌الله دکتر احمد بهشتی عضو مجلس خبرگان رهبری در فارس، استاد مصطفی ملکیان، دکتر محمدتقی سبحانی رئیس پژوهشکده کلام اهل بیت(ع) قم، دکتر علی اصغر خندان استاد دانشگاه امام صادق (ع)، دکتر رحمت اله مرزوقی استاد دانشگاه شیراز، دکتر حسین سوزنچی دانشیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه باقرالعلوم ، به ایراد سخنرانی و ارائه نقطه نظرات خود در این زمینه پرداختند.

به گفته فارسی نژاد همایش «استاد مطهری» در سال آینده نیز برگزار خواهد شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: