• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-7814-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئیس کل دادگستری فارس تاکید کرد:

طرح مقابله با هنجارشکنی در ماه مبارک رمضان اجرا می‌شود

رییس کل دادگستری استان فارس از اجرای طرح پیشگیری از هنجارشکنی و مقابله با هنجارشکنان در ماه مبارک رمضان خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی دادگستری استان فارس، علی القاصی‌مهر در اولین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان فارس در سال 97، با بیان اینتکه در آستانه ماه مبارک رمضان باید آمادگی لازم از نظر فضای اجتماعی برای ماه مهمانی خدا فراهم شود، گفت: انتظار این است که فضای شهر به یک فضای رمضانی  تبدیل و آثار معنوی این ماه عزیز در روابط  اجتماعی و همه مناسبت ها در کلیه سطوح جامعه احساس شود .

وی با اشاره به اینکه رعایت محدودیت های شرعی و قانونی و احترام به مؤمنین و روزه داران می تواند فضای معنوی مناسبی در شهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت و استان فارس ایجاد کند، تصریح کرد: به همین منظور شورای پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی استان فارس در راستانی وظیفه ذاتی خود نظارت بر اقدامات و عملکرد  دستگاه های متعدد در این زمینه را بر عهده دارد که در قالب طرح رمضانی به دستگاه‌های مسئول ابلاغ شده است.

این مقام قضایی این وظایف را علاوه بر وظیفه شرعی  امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک واجب شرعی بر مسئولین و همه شهروندان  دانست و افزود: هر کدام از ما در دستگاه ها بنا به رسالت  و وظیفه ای که داریم لازم است مسئله نظارت در این حوزه را به جدیت دنبال کنیم.

القاصی‌مهر ضمن تأکید بر آمادگی قبلی همه دستگاه ها در راستای پیشگیری از بروز برخی هنجار شکنی ها در این ایام گفت: باید در این خصوص برخوردهای قانونی با تدبیر لازم در دستور کار قرار گیرد که به همین منظور دادگستری استان فارس مطابق سال های گذشته شعب تخصصی و ویژه در جهت مقابله با هنجار شکنی های احتمالی ایجاد کرده است .

دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم استان فارس نیز ضمن ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان در حوزه پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی، برنامه های اولویتی استان در این حوزه و راهکارهای کاهش ورودی پرونده‌های مرتبط به دستگاه‌های اجرایی استان را تبیین کرد .

احمد رحمانیان در ادامه از اجرای طرح پیشگیری و مقابله با هنجارشکنی و روزه خواری همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: باتوجه به برکات، فضائل و شان ماه مبارک رمضان و همچنین جلوگیری از هتک حرمت برخی افراد روزه‌خوار در اماکن عمومی، این طرح همچون سالهای پیشین با شروع ماه مبارک رمضان اجرا می شود .

وی میادین و خیابان‌های شلوغ و پرتردد، اماکن تجاری و تفریحی و سیاحتی، پارک‌ها، ادارات و اماکن عمومی را از جمله مکان‌های اجرای این طرح ذکر کرد و یادآور شد: تأمین امنیت مذهبی شهروندان و ایجاد رضایت، پیشگیری از وقوع جرم و ناهنجاری‌ها، اجرای فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر، تعامل و هماهنگی بین دستگاه‌ها، استفاده از ظرفیت دستگاه‌های دولتی و اجرای قانون از مهمترین اهداف این طرح است .

معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس گفت: در این طرح که با محوریت دادگستری فارس و در سطح استان به ویژه شهر شیراز اجرا می شود، 167 وظیفه برای 21 دستگاه دولتی، غیردولتی، اجرایی، انتظامی و فرهنگی در نظر گرفته شده است .

رحمانیان خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، کسانی که علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرام کنند تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و پرونده افرادی که تظاهر به روزه‌خواری در اماکن عمومی کنند خارج از نوبت در شعب ویژه دادسرا و محاکم کیفری2 که به همین منظور پیش بینی شده است رسیدگی خواهدشد .  

این مقام قضایی در فارس از مسافران و کسانی که برای گرفتن روزه عذر شرعی دارند درخواست كرد از تظاهر به روزه خواری در اماکن و انظار عمومی اجتناب نمایند و دستگاههاي مسئول مكان ها و فضاهايي را برای مسافران و افرادی که معذوریت دارند، در نظر بگیرد تا این افراد به صورت علنی اقدام به روزه خواری نکنند .

براساس این گزارش، قدردانی از شهرداری شیراز، فرماندهی انتظامی، اداره کل ثبت اسناد و املاک، صداوسیما و اداره کل زندان‌های فارس به عنوان دستگاه‌های برتر این استان در اجرای برنامه‌های پیشگیری از وقوع جرم وآسیب های اجتماعی برنامه‌ی پایانی این جلسه بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: