• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-6474-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

شهرداری شیراز در سربالایی درآمد

سربالایی مسائل مالی و اعتباری، نفس مجموعه‌ی شهرداری شیراز را به شماره انداخته است به‌گونه‌ای که اگر تدبیری برای یافتن راه‌های پایدار درآمدی اندیشیده نشود، حتی تامین هزینه‌های جاری هم با مشکل مواجه خواهد شد .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، علی‌رغم گذشت بيش از 2 ماه از سال 97، هنوز شورا و شهرداری شیراز حرفی از میزان تحقق بودجه‌ی سال 96 به‌میان نیاورده‌اند، اگرچه رییس کمیسیون تلفیق پیش‌از این در یک کنفرانس خبری، از تحقق 85 درصدی بودجه‌ خبر داد؛ خبری که بلافاصله همراهان او برای اصلاح آن تلاش کردند اما کلام منعقد شده بود!

قاسم مقیمی، در کنفرانس خبری نیمه‌ی اردیبهشت خود، تلویحا از تحقق بالغ بر 85 درصدی بودجه‌ی سال 96 خبر داده بود اما همکاران او تاکید کردند که این عدد را نمی‌توان مبنای دقیقی محسوب کرد، زیرا هنوز تفریغ بودجه به شکل دقیق اعلام نشده است .

مقیمی به عنوان رییس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر شیراز، سال گذشته و در آخرین جلسه‌ی علنی شورا ( بیست و هشتم اسفند) طی گزارشی به تشریح لایحه‌ی اصلاح بودجه سال 96 شهرداری شیراز پرداخت !

موضوع اصلاح لایحه‌ی بودجه‌ی سال 96 شهرداری شیراز که بررسی و تصویب آن به روزهای پایانی سال گذشته و تعطیلات بلندمدت کل کشور برخورد کرد و در سکوت اجباری رسانه‌ای، گم شد؛ لایحه‌ای که طی آن 20 درصد از بودجه‌ی شهرداری رسما کم شد .

براساس اظهارات مقیمی در جلسه‌ی 28 اسفند سال 96، لایحه‌ی اصلاح بودجه‌ی شهرداری، ابتدای اسفند به شورا ارائه و ظرف 15 روز بررسی و تایید و به صحن علنی آورده شده بود .

مقیمی آن روز اعلام کرد: کمیسیون برنامه و بودجه، پس از بررسی درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار، مبلغ سقف درآمدی که به مبلغ 2 هزار و 614 میلیارد تومان پیشنهاد شده بود را بررسی و تصویب کرد؛ مبلغ یاد شده نسبت به بودجه‌ی مصوب سال 96 شهرداری شیراز معادل 20 درصد کاهش داشته است !!

این عضو شورای شهر، دلیل کاهش 666 میلیارد تومانی بودجه‌ی شهرداری شیراز را شرایط اقتصادی و رکود حاکم بر اقتصاد جامعه و مسکن اعلام کرده بود .

به گزارش ایسنا، کاهش این رقم از بودجه‌ی مصوب سال 96 شورای شهر شیراز در حالی انجام شد که به گفته‌ی مقیمی، از کل اصلاح بودجه مصوب سال 1396، بالغ بر 23.1 درصد مربوط به هزینه‌های جاری و 76.9 درصد مربوط به هزینه‌های عمرانی بوده است !!

کاهش بودجه‌ی شهرداری شیراز توسط شورای شهر، از نگاه صاحب‌نظران و با توجه به تحولات ایجاد شده در حوزه‌ی مدیریت شهری و اظهارات برخی اعضای شورا و مسئولان شهرداری، قابل پیش‌بینی بود؛ اما اینکه به جای کاهش بودجه‌های جاری و هزینه‌های شهرداری، به کاهش اعتبارات عمرانی نظر دوخته شود، جای سئوال داشت .

البته پیش از این نیز سیروس پاکفطرت، عضو شورای شهر شیراز در نطق قبل از دستور چهارم دی‌ماه 96 با اعلام اینکه تنها 51 درصد از بودجه‌ی شهرداری طی 9 ماه از سال جذب شده است، لزوم توجه به این موضوع را متذکر شده بود .

صاحب‌نظران اعتقاد دارند که شهرداری شیراز در سال 96 و علی‌رغم تمام تلاش‌ها و تدابیری که اندیشیده و اجرایی شد، حدود 80 درصد بودجه‌ی پیش‌بینی شده را محقق کرده است! البته از این عدد 80 درصدی باید بخشی را که در لایحه‌ی اصلاح بودجه، کسر شده بود را اعمال کرد .

گزارش‌های غیر رسمی اعلام شده از شهرداری‌ شیراز نشان‌ از تداوم روند کاهش درآمد شهرداری دارد؛ کاهشی که حداقل آن در مجموع مناطق یازده‌گانه حدود 300 میلیون تومان برای یک روز اعلام شده بود !!

این در حالیست که شهرداری شیراز تنها برای تامین هزینه‌های جاری، حداقل حدود 80 میلیارد تومان در هر ماه نیاز مالی دارد و از دیگر سو، شهردار قول داده بود که حداقل هر هفته 2 میلیارد تومان تنها به پروژه‌های عمرانی که سازمان عمران اجرای آن را در دست دارد،‌ تزریق کند !

رئيس كميسيون برنامه، بودجه، املاك و امور حقوقي شوراي شهر شيراز در گفت‌وگو با ايسنا با تاييد بخشي از ديدگاه فوق در پاسخ به اين سوال كه چرا در اصلاحيه بودجه ٩٦ به جاي كاهش بودجه جاري، شاهد كاهش بودجه عمراني بوديم، خاطرنشان كرد: اصلاحيه اين لايحه بودجه در آخرين روزهاي سال به شورا ارائه شد .

سيد عبدالرزاق موسوي، با تصريح بر اين موضوع كه به لحاظ مقررات و ضوابط بودجه اشكالاتي در اصلاحيه اين بودجه وارد بود، افزود: شهرداري به روال سال‌هاي گذشته، قبل از صرف هزينه‌هاي جاري لايحه اصلاحيه بودجه را به شورا تقديم كرد و عمدتا كار خاصي نمي‌توانست انجام شود؛ چرا كه عمده بودجه جاري مربوط به حقوق و دستمزد بوده كه هزينه شده بود .

این عضو شوراي شهر شيراز با بيان اينكه در چنين شرايطي تنها راه اصلاحيه بودجه ٩٦، كاهش بودجه عمراني بود، عنوان كرد: بعضي از پروژه‌هاي عمراني تا پيش از اصلاحيه اعتباري دريافت نكرده بودند و به همين دليل بر كاهش بودجه در اين حوزه متمركز شديم .

موسوي همچنين اظهار كرد: در حالي كه مقرر شده كه گزارش تفريغ بودجه سال گذشته تا پايان ارديبهشت ماه به شورا ارائه شود اما هنوز شهرداري اقدامي نكرده است .

وي همچنين در پاسخ به اين سوال مبني بر اينكه چرا با وجود شرايطي كه در اصلاحيه بودجه ٩٦ ايجاد شد، بودجه ٩٧ علي‌رغم كاهش اما همان رويكرد بودجه سال گذشته را دارد؟ گفت: اين اشكال هم مربوط به شهرداري در ارائه بودجه امسال و هم مربوط به شوراييان در زمان بررسي لايحه است .

رئيس كميسيون برنامه، بودجه، املاك و امور حقوقي شوراي شهر شيراز ادامه داد: زماني كه لايحه بودجه به موقع تحويل داده نشود و شورا هم به موقع و با دقت نتواند آن را بررسي كند، طبيعي است كه در تحقق درآمدهاي پيش‌بيني شده اشكالاتي به وجود آيد .

موسوي با بيان اينكه همكاران ما در شهرداري معتقد بودند كه براساس بودجه پيشنهادي آنها، درآمد و هزينه‌ها محقق خواهد شد، گفت: اصل هم براين است كه مبنا را براساس همان لايحه شهرداري قرار دهيم .

وي با تصريح بر اينكه در كميسيون برنامه و بودجه تلاش كرديم تا سقف هزينه‌ها افزايش پيدا نكند، افزود: اما برخي از كميسيون‌ها موافق افزايش هزينه‌ها بودند كه به نظر مي‌رسد در سه ماهه اول درآمدهايي كه پيش‌بيني شده، تحقق نيابند .

اين عضو شوراي شهر شيراز ركود مسكن و ابطال بسياري از مصوبات شورا كه جنبه درآمدي داشتند را دليل عدم تحقق بودجه در سه ماهه اول امسال برشمرد و اظهار كرد: معتقدیم تنها راهی که بتوان بر اساس آن، شهر را اداره كرد اتكاي شهرداري به درآمد پايدار است كه قانونگذار آن را مصوب كرده باشد .

موسوي خاطرنشان كرد: هم شهرداري و هم شورا  می‌توانستند لايحه بودجه ٩٧ را  وتقه‌بينانه‌تر  ارائه و تصویب كنند .

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، املاک و امور حقوقی شورای شهر شیراز تاکید کرد که دولت و مجلس بايد كمك كنند تا هرچه سريعتر لايحه درآمد پايدار شهرداري‌ها مصوب شود .

رئيس كميسيون اقتصاد و سرمايه‌گذاري شوراي شهر شيراز نيز اصرار شورای سابق بر افزایش حجم بودجه را مهمترين دليل در بروز مشکلات جدی در نظام مالی شهرداری اين كلانشهر مي‌داند .

سينا بني‌زماني با بيان اينكه این مشکلات عبارتند از  افزایش بی‌سابقه بدهی و افزایش هزینه‌های جاری بی‌تاثیر، افزود: از ابتدای تصویب بودجه ۹۶ مشخص بود که درآمد پیش‌بینی‌شده در آن محقق نمی‌شود .

این عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه متاسفانه این امر باعث شد درآمد محقق‌ نشده از سهم هزینه‌های عمرانی جبران شود از کاسته‌ شدن 40 درصد استقراض‌های شهرداری در بودجه ۹۷ نسبت به سال قبل خبر داد.

بني‌زماني با تصريح بر اينكه این اقدام مهمی است و در واقع تقوای مالی شورا و شهرداری را نشان می‌دهد، عنوان كرد: در احکام بودجه راهکارهایی برای کاهش هزینه‌ها تعبیه شده‌اند که پی‌گیر اجرای آن هستیم. این میزان تغییر دیدگاه در اولین بودجه مصوب شورای پنجم، تغییر رویکرد قابل توجهی است .

وی با بیان اینکه اگرچه شورای پنجم وارث مشکلات مالی بی‌سابقه‌ای است، اما شهرداری را می‌توان مدیریت کرد، گفت: متاسفانه باید پذیرفت که مدیریت مالی شهرداری در سال‌های گذشته بی‌برنامه، غیراصولی و باعث ایجاد وضعیت فعلی بوده است .

سیروس پاک‌فطرت، ديگر عضو شوراي شهر شيراز نيز در خصوص چرایی کاهش بودجه عمرانی به جای جاری در اصلاحیه بودجه ۹۶ ، با بيان اينكه بودجه جاري شهرداري به چند بخش عمده تقسيم مي‌شود كه امري ضروري و اجتناب‌ناپذير است، گفت: حقوق و دستمزد از جمله آنهاست كه تابع وزارت كار و آيين‌نامه‌هاي مربوط به خود است .

وی هزينه‌هاي نگهداري شهرداري مانند جمع‌آوري زباله، گسترش و حفظ فضاي سبز و هزينه‌هايي مانند آب، برق، تلفن و ...و یا خدمات ايمني و حمل‌ونقل را دیگر بخش هاي‌مهم در بودجه جاري برشمرد .

این عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: به عنوان مثال روزانه هزارتن زباله در شهر شيراز جمه‌آوری می‌شود که هزينه‌اي معادل ١٦٣ ميليارد تومان در سال را به خود اختصاص مي‌دهد .

به گفته پاک‌فطرت، علي‌رغم موارد فوق، بودجه جاري شهرداري حدود ٢٠ درصد كل بودجه را شامل مي‌شود، لذا بوذجه جاري سهم كمي از كل بودجه سال دارد و اين در حالي است كه بودجه عمراني ٨٠ درصد كل بودجه را در بر مي‌گيرد.مانند تملك پروژه‌هاي عمراني، املاك مورد مسير، جابه‌جايي تأسيسات و يا اجراي پروژه‌هاي نيمه‌تمام .

وی اضافه کرد: طبيعي است كه كاهش بودجه عمراني به تناسب كل بودجه، سهم كمتري از بودجه عمراني داشته باشد و كاهش بودجه عمرانی را نشان دهد .

این عضو شورای شهر شیراز یادآور شد: روند بودجه‌ريزي درآمد شهرداري در سال ٩٧ همچون سنوات گذشته است و البته شوراي پنجم و شهرداري فعلي همزمان با قبول مسئوليت بايد بلافاصله بودجه امسال را پيشنهاد مي گ‌دادند كه با فرصت اندك امكان تدابير جديد ميسر نبود.بنابراين بايد روند گذشته را با اصلاحاتي هرچند مختصر دنبال مي‌كرد .

به گزارش ایسنا و به اعتقاد صاحب‌نظران، شهرداری شیراز در شرایط کنونی که بخشی از آن را می‌توان ناشی از شرایط رکود رو به تزاید حاکم بر فضای اقتصادی و فعالیت‌های اقتصادی جامعه، خصوصا ساخت و ساز دانست، باید با از تمام ظرفیت‌های فکری و اجرایی خود برای تعریف منابع درآمدی و و جذب درآمدهای تاثیرگذار، استفاده کند .

به حتم کاهش هزینه‌های سرسام‌آور جاری شهرداری، بخش کوچکی از راهکارهای پیشنهادی را برای حل مشکلات مالی این مجموعه‌ تشکیل می‌دهد. اگرچه کارشناسان تاکید دارند که نمی‌توان شهرداری شیراز را یک مجموعه‌ی ورشکسته دانست اما شرایط مالی حاکم بر آن نیز، بسیار دشوار است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: