• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-9214-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس:

تنوع زیستی کتابخانه‌ی حیات دنیا است

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با گرامی‌داشت 22 می، روز جهانی تنوع زیستی، تاکید کرد که تنوع زیستی کتابخانه‌ی حیات دنیا محسوب می‌شود و حفظ این کتابخانه و افزودن بر غنای آن وظیفه‌ای همگانی است.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست فارس، سعید محمودی با بیان اینکه امسال روز جهاني تنوع زيستي(22 مي ) با شعار" گراميداشت ۲۵ سال اقدام براي حفظ تنوع زيستي"  نامگذاري شده است، گفت: جذب گردشگر از طريق مناظر جذاب و تنوع زيستي غني یکی از راهکارهای مهم برای توسعه‌ی اقتصادی بوده و زيربناي اقتصادي در حفاظت از تنوع زيستي است.

وی افزود: امروزه اهميت حفظ تنوع زيستي و مناطق حفاظت شده براي همه جهانيان شناخته شده، انقراض گونه هاي گياهي و جانوري هرچند پديده اي طبيعي محسوب می‌شود اما روند انقراض، غير طبيعي و نگران كننده است   .

محمودی به اهميت تنوع زيستي اشاره و اضافه کرد: انسان براي ادامه حيات نياز به گونه‌هاي مختلف ژني، گياهي و جانوري در طبيعتي بكر دارد، امکانی که به‌عنوان يك بانك ژنتيكي براي رفع انواع احتياج‌های غذايي و دارويي و تحقيقاتي و علمي و پژوهشي مورد استفاده قرار گيرد.

او گفت: برای پاسخگويي به اين نياز بايد بخشي از مناطق بكر و ارزشمند به‌عنوان مناطق حفاظت شده تحت حراست و حفاظت قرار گيرد و قطعا حفاظت از بسترهاي طبيعي برای منافع مردم است، ضمن اينكه نسل‌هاي آينده نيز حق بهره مند شدن از محيط زيست طبيعي و منابع ارزشمند آن را دارند .

محمودی به جايگاه ارزشمند كشورمان در برخورداري از مهمترين مناطق زيست محيطي و تنوع زيستي اشاره و اضافه کرد: ايران به لحاظ محيط زيست و برخورداري از تنوع گياهي و جانوري از جايگاه بالايي برخوردار است.

وي همچنين افزايش آگاهي و حساسيت مردمي نسبت به مسائل زيست محيطي را راهكاري مناسب برای تغيير الگوهاي رفتاري و ترويج فرهنگ غني زيست محيطي دانست و تاکيد کرد: در وضعيتي  كه فشار زيادي برمحيط طبيعي وارد مي شود و آلودگي به مرز بحران رسيده، مي توان بابهره گير ي از نيروهاي فعال و علاقمند همكاري تشكل‌هاي زيست محيطي و ايجاد همكاري و مشاركت مردم از بسياري از اثرات سوء و مخرب كه باعث ايجاد لطمات جبران ناپذير به محيط زيست مي شود، جلوگيري كرد .

محمودی با بيان اينکه  تنوع زيستي کتابخانه حيات دنيا و حفاظت از اين کتابخانه وظيفه همگاني است، افزود: تنوع زيستي عملاً توانايي انواع گونه ها (بدون توجه به کوچکي يا بزرگي آنها) را برای افزايش کارايي، مقاومت و سازگار شدن در برابر محيط افزايش مي دهد.

او گفت: به عبارت ديگر، تمام اين گونه هاي کوچک و بزرگ داراي يک وظيفه بسيار بزرگ محسوب می‌شود و آن اينکه ترکيب عملکرد اين گونه ها در مجموع، باعث افزايش توانايي اکوسيستم و افزايش مقاومت در برابر انواع مختلف صدمات و خسارات احتمالي، همچنين بهبود و بازسازي خسارات وارده مي‌شود.

محمودی اضافه کرد: تنوع زيستي براي انسان بسيار مهم است زيرا تنوع و افزايش گونه هاي گياهي به معني افزايش محصولات غذايي براي انسان و تنوع و افزايش گونه هاي جانوري به معني پايدار بودن محيط زيست در جهت تعادل طبيعت محسوب می‌شود.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: