• یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-5776-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئيس انجمن حمايت از بيماران كليوي فارس:

امسال در فارس 56 پیوند کلیه انجام شده است

رئيس انجمن حمايت از بيماران كليوي فارس با بيان اينكه در دو ماهه اول امسال ٥٦ بیمار در استان پيوند كبد و كليه شده اند، تعداد بیماران دیالیزي فارس در اين مدت را دو هزار و ١٤٩ نفر اعلام كرد .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، نادر معيني كازروني صبح يكشنبه ٣٠ ارديبهشت در يك كنفرانس خبري كه به مناسبت روز ملي اهداي عضو برگزار شد، با بيان اينكه روزانه سه بيمار به مجموع بیماران دیالیزی در استان اضافه می شوند، خاطرنشان كرد: در سال ۹۶ آمار بیماران پیوندی استان ۸۳۹ نفر و آمار بیماران دیالیزي نيز ۲۴ هزار و ۳۷۴ نفر بوده است .

وي با اشاره به وجود ۱۷۶ شعبه انجمن حمایت از بیماران کلیوی در فارس، افزود: قطب پیوند اعضاي اين استان  شش سال متوالی است كه رتبه اول پيوند در جهان را كسب مي كند .

رئيس انجمن حمايت از بيماران كليوي استان فارس ادامه داد: اين استان علاوه بر توانمندی در زمینه پيوند عضو، در حوزه آموزش به ويژه براي کشورهای تاجیکستان، ارمنستان، عراق و دیگر کشورها فعال است .

معيني از بیمارستان خيريه پیوند اعضاي ابوعلی سیناي شيراز با ٨٠ هزار متر مربع زيربناي فعال و ٦٠٠ تخت به عنوان ظرفيتي مطلوب جهت خدمات‌دهي به بيماران پيوند عضو در خاورميانه ياد كرد .

وي با ذكر اين موضوع كه ۸۰ درصد از بیماران كليوي مورد پذيرش انجمن حمايت از بيماران كليوي فارس خارج از اين استان هستند، تصريح كرد: هزینه پیوند بیماران کلیوي و کبدي به جز داروها ۱۰۰ درصد رایگان است .

رئيس انجمن حمايت از بيماران كليوي استان فارس ادامه داد: متاسفانه افزایش نرخ دلار بر قیمت داروهای بیماران کلیوی تاثیر گذار بوده و امروز داروها را دو برابر بيش از قيمت گذشته خريداري مي كنند .

معيني خاطرنشان كرد: سه روز در هفته كميسيون پيوند كليه و كبد با حضور اساتيد برگزار مي شود و بيماران به ترتيب ميزان پيشرفتگي بيماري در انتظار انجام پيوند قرار ميگيرند .

وي اظهار كرد: علي رغم آمار بالاي بيماران مرگ مغزي ناشي از تصادفات در فارس اما تعداد بيماران نيازمند اهداي عضو بيش از  تعداد بيماران مرگ مغزي است.لذا شايد ضرورت داشته باشد در شرايط فعلي همانند بسياري از كشورهاي دنيا، قانوني در مجلس تصويب شود و دولت هم آن را اجرايي كند تا بتوان از بدن بيمار مرگ مغزي استفاده كرد. هم اكنون در کشور ما به دلیل مسائل شرعی، رضايت خانواده ها الزامي است .

نائب رییس انجمن بیماران کلیوی کشور با بيان اينكه در حال حاضر ١٣٠ هزار نفر در فارس كارت اهداي عضو به اين انجمن ارسال كرده اند، گفت: كمتر از دو درصد جمعيت استان اين كارت را دريافت كرده اند این درحالی است که فارس قطب پزشکی است اما در اهداي عضو عقب است .

معيني با تصريح بر اينكه حتي يك مورد پيوند خارج از روند اداري اين انجمن و دانشگاه علوم پزشكي انجام نشده است، خاطرنشان كرد: بيش از ٩٩ درصد از پيوندها در فارس از جسد به زنده و كمتر از يك درصد مربوط به پيوند از وابستگان درجه يك بيمار است .

وي ادامه داد: در حالي كه در دنيا حدود ١٠ درصد از پيوندها در مراحل اوليه پس زده مي شود اما در فارس اين آمار به كمتر از ١٠ درصد مي رسد .

معيني از همه شهروندان خواست تا سالانه با انجام چكاپ از سلامت كليه و كبد خود اطمينان پيدا و ديابت، فشار خون، سنگ ساز بودن كليه، نارسايي ارثي و استفاده زياد از غذاهاي فست فودي را از مهمترين دلايل ابتلا به بيماري كليوي عنوان كرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: