• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2774-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رییس کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد:

لزوم انتقال آب از دریا برای احیای کشاورزی فارس

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشاورزی اشتغال غالب فارس را تشکیل می‌داد، لزوم بررسی و اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس برای احیای کشاورزی فارس را یادآور شد.

محمدرضا رضایی کوچی در گفت و گو با ایسنا منطقه‌ی فارس، اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به استان فارس را یک الزام دانست و تصریح کرد: امروز میزان بیکاری در استان فارس از میانگین کشوری بالاتر است.

او درباره‌ي وضعیت صنعت کشاورزی استان فارس، گفت: بسیاری از دشت‌های استان فارس به‌دلیل افزایش عمق چاه‌های کشاورزی و رسیدن عمق این چاه‌ها به 500 متر، با مشکل مواجه شده، حال آنکه برداشت منابع آبی با حجم بالا، استفاده بهینه از آن را در بخش کشاورزی دشوار کرده است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی وضعیت آب را در فارس اسفبار توصیف و آن را عاملی برای افزایش دامنه‌ی بیکاری دانست و تاکید کرد که هنوز طرح‌های آبخیزداری فارس به شکل مطلوبی ساماندهی و عملیاتی نشده است.

او گفت: هنوز نتوانسته‌ایم از هدر رفت آب جلوگیری کرده و زمینه‌ی بهینه‌سازی مصرف آب و بهره‌وری آن را فراهم کنیم؛ از طرفی چون اشتغال فارس به‌نوعی با صنعت کشاورزی گره خورده، میانگین بیکاری در فارس بالاتر از کشور رفته است.

رضایی با بیان اینکه رونق کشاورزی در استان فارس تابعی از میزان بارندگی است، تصریح کرد: دسترسی به بندرعباس و بندر بوشهر موجب شد که استان فارس شرایط حائز اهمیتی داشته باشد؛ اما متاسفانه این اتصال توسط شبکه ریلی به نحو مطلوب پوشش داده نشده و موجب شده اقتصاد فارس صرفا بر محور کشاورزی استوار باشد.

نماینده‌ی مردم جهرم در مجلس تصریح کرد: باید آب را از دریای عمان و خلیج فارس به استان منتقل کنیم تا امکان   رونق صنعت کشاورزی فارس فراهم شود؛ اگر تمهیداتی برای رفع مشکلات منابع آبی فارس لحاظ  نشود، به طور حتم نه تنها صنعت کشاورزی بلکه تأمین آب شرب مردم نیز با معضل روبه‌رو می‌شود .

وی ادامه داد: اراده جدی برای انتقال آ ب از خلیج فارس و دریای عمان به استان فارس وجود ندارد و این در حالی است که کشاورزی استان فارس در حال از بین رفتن است .

رییس  کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی فارس را انبار غله‌ی کشور دانست که چندسالی است به واسطه‌ی خشکسالی، دچار مشکل شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: