• پنجشنبه ۱۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-2180-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

اجرای پروژه سنگ‌فرش محوطه‌ی ورودی تنگ رغز داراب

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از اجرایی شدن پروژه‌ی سنگ فرش محوطه‌ی ورودی تنگ رغز به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهرستان داراب خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، مصیب امیری پنجشنبه 10 خرداد در جمع خبرنگاران در داراب، اعتبار پیش‌بینی شده برای اجرای طرح سنگ‌فرش محوطه‌ی ورودی تنگ رغز شهرستان داراب را 3 میلیارد و 900 میلیون ریال اعلام و اضافه کرد: این جاذبه‌ی گردشگری طبیعی در منطقه‌ی فسارود و 30 کیلومتری شهر داراب قرار دارد.

وی با اشاره به اقدامات اجرایی سال گذشته و امسال در این محوطه‌ی گردشگری طبیعی افزود: سال 96  این اداره کل با مشارکت اداره برق شهرستان اقدام به برق رسانی محوطه ورودی تنگ رغز با اعتباری بالغی بر 1 میلیارد ریال و اجرای پروژه‌ی سکوسازی و درختکاری محوطه با همکاری دهیاری و هیئت امنای مجموعه کرد.

امیری گفت: در پروژه‌ی سنگ فرش ورودی تنگ رغز، 2 هزار مترمربع از محوطه سنگ فرش شده و سرویس بهداشتی نیز مستقر خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس با بیان اینکه پروژه‌ی سنگ فرش ورودی تنگ رغز، ابتدای خرداد شروع شده است، گفت: امیدواریم طی سه ماه آینده این پروژه کامل شود.

به گزارش ایسنا، تنگ دره‌ای است از دو طرف با دیواره‌هایی بلند محصور شده‌ و به دلیل وجود چشمه‌های فراوان در آن بالغ بر 64 آبشار در آن جاری و ارتفاع 12 آبشار آن بیش از دیگر آبشارها است.

ارتفاع 12 آبشار گفته شده، از 6 تا 65 متر بوده و حوضچه‌های زیر آبشارها نیز حداقل 6 و حداکثر 20 متر عمق دارد.

تنگ یا دره رغز، حدود 4 کیلومتر طول در امتداد شمال به جنوب را شامل می‌شود و در این مسیر علی‌رغم وجود بیش از 60 آبشار، تنها 4 آبشار و آبگیر آن مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان قرار دارد.

با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۳۵ متر این دره به بن‌بست می‌رسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌شود.

سرچشمه‌ی رغز که از مسیر دیگری پیمایش می‌شود، شامل جنگلی زیباست که محل آغاز آب در این تنگه بوده و رسیدن به آن با کوهپیمایی حداقل 3 ساعته امکان‌پذیرخواهد بود.

از منطقه سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار مسیر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول ۲۳ متر کوهپیمایان متوقف می‌شوند در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده‌ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش می‌یابد.

از آبشارهای تنگ رغز می‌توان آبشار نگین به ارتفاع ۱۶ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۴۱ متر، آبشار بوم رنگ به ارتفاع ۷ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۳۱ متر، آبشار مسعود به ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱۲ متر و طول حوضچه ۱۵ متر، آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۷ متر و طول حوضچه ۱۲ متر، آبشار فتح به ارتفاع ۸ متر، عمق آب یک و نیم متر و طول حوضچه ۶ متر، آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۱۵ متر و طول حوضچه ۳۲ متر، آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵ متر اشاره کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: