• جمعه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-2380-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

بدرقه پیکر حسن اجتهادی در شیراز

پیکر استاد حسن اجتهادی که یکشنبه‌ی گذشته بر اثر بیماری فوت کرده بود، با حضور جمعی از فرهنگ‌وران و ادیبان، از مقابل فرهنگ و ارشاد فارس برای تشییع و تدفین در کازرون (زادگاهش) بدرقه شد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس پنجشنبه 10 خرداد، پیکر حسن اجتهادی، شاعر و نویسنده‌ی معاصر، با حضور جمعی از فرهنگوران، ادیبان، شاعران و نویسندگان استان فارس، در شیراز بدرقه شد تا پس از تشییع در زادگاهش، کازرون، به خاک سپرده شود.

محمدرضا خالصی، شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه ر این مراسم به ادبیات و شعر به خاطر از دست دادن استاد حسن اجتهادی از معانی دو‌وجهی مرگ تسلیت گفت و افزود: به قول ویتمن، مرگ دل به امواج سپردن است. به دیا رفتن ... اما برای بازماندگان، برای ما، برای ادبیات فراق است و هجران و چیزی هم تلخ‌تر از این نیست.

خالصی همچنین با بیان اینکه "من چیزی جز نیکی، احسان، فصل، محبت و خوبی از سید حسن اجتهادی ندیدم"، گفت: چه روزگار بدی‌ست که ما باید بمیریم تا بفهمند که هنری هم داریم، این روزگار بدی است، مراسم برای اجتهادی باید زودتر گرفته می‌شد؛ کسی که ذاتا ساکت و مظلوم و بی پناه بود.

این شاعر معاصر گفت: استدعا می‌کنم که این روش مذموم که ما بالای جنازه‌ی هنرمند از هنر او تجلیل کنیم روز تمام شود؛ هنرمند باید بنشیند و ببیند که علاقه‌مندان به شعر و نوشته‌ها و آثارش تجلیلش می‌کنند.

خالصی اضافه کرد: اجتهادی نویسنده، شاعر و یکی از هنرمندان خوب این کشور بود، شعرهای بسیار عالی دارد، قصاید بسیاری زیبایی دارد، در کنار اشعار نو در یک جا قرار نمی‌گرفت، اجتهادی زنده است چون شعرهایش وجود دارد.  

استاد حسن اجتهادی سوم دی‌ماه ١٣٢٥ در خانواده‌ای اهل علم و ادب در کازرون متولد شده است. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در کازرون و شیراز و تحصیلات دانشگاهی را در رشته زبان و ادبیات فارسی به پایان رسانید.

اگرچه غزل‌های حسن اجتهادی از شهرت بیشتری برخوردار است اما او در بیشتر قالب‌ها شعر می‌سراید. قصیده، مثنوی، رباعی و دوبیتی از قالب‌های قدیم است که اجتهادی در آن‌ها طبع‌آزمایی کرده است.

شعرهای نیمایی و بی‌وزن او نیز خواندنی و دارای نوآوری و استحکام ذهنی و زبانی است. فعالیت اجتهادی تنها در حوزه شعر خلاصه نمی‌شود.

او علاوه بر پ‍‍ژوهش در متون ادبی گذشته و معاصر به نمایشنامه‌نویسی و فیلم‌نامه‌نویسی نیز اشتغال دارد. حسن اجتهادی تا چند سال پیش در خانه‌ای قدیمی و باصفا در میدان بازارچه کازرون کوچه زیر مسجد حاج رضا زندگی می‌کرد و این امکان برای شاعران، نویسندگان و هنرمندان کازرون وجود داشت تا از حضورش بهره‌مند باشند.

او در شیراز زندگی می‌کرده است. غزل‌های جنوبی نیز تنها کتابی است که در سال ١٣٨١ از اجتهادی چاپ شده است. اما کتاب‌های در جشن تغزل (بیانیه‌های غزل‌ مدرن معاصر)، اشکال و تصاویر (شامل ابداعات و نوآوری‌هایی در شعر کلاسیک- ترکیب و تلفیق قوالب و اسالیب شعر سنتی و ایجاد فرم‌هایی تازه)، ترانه‌های شبنم و گلبرگ (دوبیتی‌ها و رباعی‌ها)، انسان آفتاب و افق (شعرهای آزاد و نیمایی و سپید)، رهگذر و پل‌های طولانی (قصیده‌ها و مثنوی‌ها)، حقیقت پیروز می‌شود (نمایشنامه)، در شهر دیوارها (فیلم‌نامه‌ها و چند نقد و مقاله در مورد سینما)، اوزان غزلیات حافظ (تقسیم‌بندی بحور غزل‌ها)، تبسم و مهمیز (نوشته‌ها، شعرها و قصه‌هایی به طنز) و ... او آماده چاپ است.

آیین بزرگداشت این شاعر و نویسنده یکشنبه ١٣ خردادماه جاری در تالار سبز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور خانواده ایشان و هنرمندان و پیشکسوتان فرهنگ و هنر استان فارس برگزار می شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: