• دوشنبه ۱۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-2880-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاری مراسم نکوداشت حسن اجتهادی در شیراز/
خالصی: شعر اجتهادی محکم و استادانه بود

آیین نکوداشت استاد حسن اجتهادی، شاعر و نویسنده کازرونی، در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، مراسم نکوداشت مرحوم استاد حسن اجتهادی شامگاه یکشنبه 13 خرداد با حضور نویسندگان، شاعران و فرهنگوران و مسئولان فرهنگی و علاقه‌مندان به شعر و ادبیات استان فارس در تالار حافظ شیراز برگزار شد.

محمدرضا خالصی، استاد دانشگاه، پژوهشگر و شاعر معاصر در این مراسم با تسلیت درگذشت استاد حسن اجتهادی، به بررسی اندیشه‌ها، اشعار و آثار او پرداخت و  تاکید کرد که نخستین ویژگی شعر اجتهادی محکم و استوار بودن است، در حالیکه کلام مانند رودخانه آرام و روان جریان دارد؛ شعر او شفاف و مانند باران است.

شعر اجتهادی محکم و استادانه است

این شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه اعتقاد دارد که یکی از ویژگی‌های شعر مرحوم حسن اجتهادی، محکم و استادنه بودن اشعار او است .

وی با مروری کوتاه بر اشعار آن شاعر معاصر، گفت: متاسفانه از آن همه آثار اجتهادی، فقط مجموعه‌ی مختصر غزل‌های جنوبی را در اختیار داریم که در سال ١٣٨١ یعنی ١٦ سال پیش منتشر شده که همین هم در این وانفسای چاپ و انتشار کتاب، باز راهی به دهی است .

خالصی در بیان ویژگی‌های اشعار حسن اجتهادی،‌ ضمن استناد به اشعار آن شاعر معاصر گفت: شعر اجتهادی محکم و استادانه است. او اضافه کرد: شعر اجتهادی بارانی است، مثل خودش، شفاف، پاک و همه‌گیر، شعر اجتهادی هوای روستایی دارد و وقتی به شهر می‌رسد و به تمدن امروز که در شهر متبلور است، دلگیر می‌شود .

وی خاطرنشان کرد: وقتی آلفرد دوینی شاعر و رمان نویس مشهور فرانسوی، شعر فلسفی معروف الوآ را می‌نویسد، قطار را به این دلیل که رمز شتاب است و عجله در شعرش تقبیح می‌کند، او در واقع توامان از دو چیز خبر می‌دهد، اول مختل شدن رابطه‌ی میان انسان و خودش، دوم مختل شدن رابطه‌ی انسان و طبیعت و دلزدگی از تمدنی که به الینه شدن انسان می‌انجامد .

این استاد دانشگاه با ذکر نکاتی از قول احسان عباس در کتاب اتجاهات فی‌الشعر العربی المعاصر، پیرامون شوک تمدنی گفت: چالش‌های ولتر و ژان ژاک روسو را هم می‌توان در همین زمینه به خاطر آورد، این شوک تمدنی در شکل شهر و شهرنشینی جلوه می‌کند. شاعر در شهرهای امروز که مملو از سیمان و آهن و آپارتمان‌های سر به فلک کشیده و پر از دود و دم و آلودگی هوا و ترافیک و ماشین است،‌ احساس غربت می‌کند .

او با اشاره به سخنی از هایدگر گفت: هایدگر می‌گوید که تمدن و علوم و همه تکنیک‌ها و فنون به قیمت قربانی شدن انسان تحقق یافته و می‌یابد، او بعد می‌گوید که تمدن را انسان‌ها در لحظاتی به پا کرده‌اند که از خودشان غافل بوده‌اند. خالصی همچنین گفت: ادونیس شاعر مشهور عرب از شهر دمشق این تصویر را ارائه می‌دهد " ای زن رافضی بی یقین/ ای زن هرجائی/ این زن غوغائی وحشت انگیز/ ای زنی که رگ‌هایت آکنده از بیشه و مرداب و لجن‌زار است/ ای زن عریان بدکاره/ ای دمشق .

این شاعر و نویسنده با تاکید براینکه عشق بزرگترین آیتم سخن اجتهادی است، گفت: ریلکه در نامه‌ای که خطاب به یک شاعر جوان نوشته، او را از سرودن شعرهای عاشقانه بر حذر دانسته و می‌گوید که شعر عاشقانه دشوارترین نوع شعر است زیرا در طول تاریخ تمام استعدادهای برجسته عالم شعر این وادی را تجربه کرده اند؛ بنابراین شاعر باید خیلی هنرمند و خلاق باشد تا بتواند شعر عاشقانه‌ی موفق بسراید .

خالصی در بخش دیگری از سخنان خود، اشعار اجتهادی را دردمندانه توصیف و بر لزوم پاسداشت هنرمندان،‌ نویسندگان و شاعران و فرهنگوران در زمان حیات آنان تاکید کرد.

نادر فخرآور نیز در این مراسم، با بیان اینکه ای کاش این مراسم هنگام حیات این شاعر و ادیب برگزار می شد ،  به ویژگی های شخصیتی اجتهادی اشاره و عنوان کرد: او، شاعری صمیمی که سالها در نهایت مظلومیت زندگی کرد و به همه عشق ورزید و در عین حال مورد بی مهری قرار گرفت درحالیکه دارای بیش از ۱۸ اثر در کارنامه خویش بود فقط یکی از آثارش به چاپ رسید، ای کاش متولیان فرهنگ آثار او را دریابند .

فخرآور همچنین به دیگر ویژگی های شعر اجتهادی اشاره کرد و افزود: جدانویسی ابیات غزل به شیوه نیمایی، آشنایی زدایی، حضور همه جانبه زندگی امروز از ویژگی های شعر اوست درحالیکه تصویرسازی نکته بارز ابیاتش به شمار می رود .

او با نمونه آوردن از ردیف های مختلف از سروده های اجتهادی پرداخت و افزود: او خارج از عرف شعر نگفت و همواره با استفاده از نام فرزندان خویش به سرایش پرداخت، در حالیکه در برابر هر پدیده ای واکنش از خود نشان می داد .

به گزارش ایسنا، سید حسن اجتهادی، سوم دی ماه ۱۳۲۵ متولد شد و تحصیلات خویش را در رشته زبان و ادبیات فارسی به پایان رساند؛ او سه شنبه ۸ خردادماه جاری به علت عارضه مغزی به دیار باقی شتافت و در قطعه هنرمندان شهرستان کازرون به خاک سپرده شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: