• پنجشنبه ۱۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-4174-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز خبر داد:

کاهش 24 درصدی عوارض پروانه ساختمان در شیراز/
پایان رکود صنعت ساختمان

سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز کاهش تعرفه‌ی ریالی عوارض صدور پروانه ساختمانی تا 24 درصد را چراغ سبز شهرداری به فعالان این صنعت ارزیابی کرد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، هاشم‌پور پنجشنبه 17 خرداد در جمع خبرنگاران گفت: هدف از پیش‌بینی کاهش 24 درصدی تعرفه‌های ریالی عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی، رونق صنعت ساختمان به‌عنوان تاثیرگذارترین فعالیت اقتصادی است.

هاشم‌پور اعتقاد دارد که امسال شاهد نشانه‌های جدید از رونق صنعت ساختمان و تحرک در بازار ساخت و ساز نظیر افزایش تقاضای خرید زمین بوده‌ایم، لذا انتظار است که رکود در صنعت ساختمان به روزهای پایانی خود نزدیک شود.

سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز معتقد است که حداکثر در نیمه دوم امسال ساخت و ساز، شیب مثبت به خود بگیرد.از این رو پیش بینی می‌شود که مدیریت شهری بتواند با اعمال سیاست‌های حمایتی و راهکارهای تشویقی در تسریع این روند تاثیرگذار باشد و ضمن تلاش برای رفع چالش‌های اقتصادی، زمینه‌ی تحرک و پویایی مجدد بازار ساختمان را فراهم کنند.

به گفته‌ی هاشم‌پور صنعت ساختمان از مهم ترین صنایع مولد و پیشران اقتصادی کشور محسوب می شود، از طرفی اراده جدی برای بهبود شرایط اقتصادی شهر و عبور از تنگناهای مالی در تیم جدید مدیریت شهری شیراز و اعضای محترم شورای اسلامی شهر وجود دارد تا با اصلاح فرآیندها و اعمال سیاست های محرک و تشویفی در جهت بازآفرینی شاخصه های اقتصادی شهر و رونق بخشی به سرمایه گذاری در حوزه ساختمان گام بردارند .

سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز، راهکار بازگشت بازار ساختمان به مسیر رونق غیر تورمی و پویایی در سرمایه گذاری را، بازنگری، تدوین و اصلاح سیاست های حمایتی عنوان و اضافه کرد: با اعمال سیاست هایی که شهرداری در راستای تحرک بخشی به حوزه ساختمان موفق به انجام آن شود، می‌توان امیدوار بود بخش قابل توجهی از نقدینگی انباشته شده در نظام بانکی کشور به سمت بازار مسکن هدایت و با افزایش حجم معاملات و سطح تقاضا نیز به مرور زمان،رونق به صنعت ساختمان بازگردد .

وی در این خصوص به تصویب لایحه کاهش تعرفه های ریالی عوارض صدور پروانه های ساختمانی(کاهش عوارض ساختمانی) به عنوان یک سیاست برانگیزاننده اشاره و خاطرنشان کرد:در ماده واحده این لایحه آمده است "به منظور اعمال سیاست های حمایتی و تشویقی جهت پویایی ساخت و سازهای شهری و ارایه تسهیلات لازم در این خصوص مقرر گردید چنانچه کلیه مودیان نسبت به پرداخت کل بدهی خود تا پایان تیرماه سال جاری اقدام نمایند مشمول کاهش 24 درصدی عوارض ساختمانی خواهند شد ".

هاشم‌پور در پاسخ به این پرسش که با اجرای مصوبه کاهش عوارض صدور پروانه های ساختمانی چه اهدافی را دنبال می کنید؟ اعمال راهکاری تشویقی در جهت احیای صنعت ساختمان و افزایش حجم خدمت رسانی به شهروندان را یادآور شد و گفت: تحقق اهداف کلان این سیاست، به نوعی بهره مندی از یک سود مشارکتی برد- برد را برای سازندگان، سرمایه گذاران و فعالان صنعت ساختمان از یک سو و رونق اقتصادی شهر شیراز از سوی دیگر به ارمغان خواهد آورد تا از این طریق با افزایش منابع درآمدی پایدار، شهرداری بتواند از طریق تزریق نقدینگی و انجام برنامه ریزی های بهینه و متناسب با نیاز شهر،ضمن دستیابی به شاخصه های رفاه اجتماعی و گسترش مولفه های توسعه یافتگی شیراز، به گسترش زیرساخت های عمرانی- خدماتی  و اجرای طرح های توسعه ای همت گمارد .

هاشم‌پور تاکید کرد که تمام مودیان این امکان را خواهند داشت که تا پایان تیرماه با مراجعه به یکی از مناطق یازدهگانه شهرداری شیراز، عوارض مورد نظر خود را با کاهش پیش‌بینی شده، پرداخت کنند.

به گزارش ایسنا، کاهش عوارض و بهای خدمات املاک مودیان به استثناء جرایم کمیسیون ماده صد، عوارض سالانه نوسازی، خودرو، صنفی، هزینه بهای خدمات صدور پاسخ استعلام واگذاری املاک و حقوقی تجاری، هزینه تامین سرانه خدمات عمومی و شهری حوزه استحفاظی باغات قصردشت در سال 1397 به شرح جدول زیر است؛  

 

 

ردیف

 

درصد پرداخت نقدی

درصد کاهش نسبت به میزان پرداختی از تاریخ مصوب تا پایان تیرماه 97

درصد کاهش نسبت به میزان پرداختی در چهارماهه دوم سال 97

درصد کاهش نسبت به میزان پرداختی در چهارماهه سوم سال 97

1

100%

24%

22%

20%

2

    حداقل70%

20%

17%

15%

3

    حداقل50%

12%

10%

8%

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: