• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-3180-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیرکل ارشاد فارس عنوان کرد:

فعالیت‌ها در دهه‌ی کرامت امسال خانواده محور است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس تاکید کرد که امسال برنامه‌ها و فعالیت‌های پیش‌بینی شده برای بزرگداشت دهه‌ی کرامت در این استان، خانواده محور خواهد بود.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، به نقل از پایگاه خبری ارشاد فارس، صابر سهرابی در نخستین نشست ستاد برگزاری آیین‌های ویژه‌ی دهه‌ی کرامت استان فارس با بیان اینکه دهه کرامت، یادآور بسیاری از مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است، گفت: تمام برنامه های تنظیم شده برای رشد و تعالی و کمال انسان در آموزه های دینی ما بر محور کرامت بنیان نهاده شده است.

سهرابی گفت: به بیان امروزی هم کرامت انسانی مبنای حقوق شهروندی و انسانی و لازمه دستیابی به توسعه محسوب می شود و مفاهیم ارزشمندی چون «امنیت»، «عدالت»، «آزادی» و «اخلاق» ذیل مفهوم کرامت انسانی معنا و مفهوم می یابند. از این منظر کرامت انسانی و کرامت اخلاقی نیاز اصلی جامعه امروز است .

مدیر کل فرهنگ و اشاد اسلامی استان فارس گفت: ما می توانیم با تاسی به فرهنگ اهل بیت و پیشگامی حوزه و دانشگاه و نخبگان و گروه های مرجع دهه کرامت را به نهضت اخلاق گرایی و فضیلت جویی تبدیل کنیم و از انوار خورشید تابناک امام رضا(ع) برای اصلاح و تزکیه خود و جامعه بهره ببریم. به شرط آنکه کرامت از یک مفهوم ذهنی به یک امر اجتماعی تبدیل شود .

  وی گفت: امروز مسئله شادی، نشاط و امید به یکی از دغدغه‌های جامعه، به خصوص  مقام  معظم رهبری تبدیل شده است و اصولا یکی از علل برگزاری جشن‌های دهه کرامت همین است که به جامعه بیاموزیم که چگونه می‌توان با رعایت معیارها و موازین اسلامی، مراسم جشن و شادی برگزار کرد، بنابراین وظیفه اصلی این ستاد، در همین راستا و در جهت بزرگداشت دهه کرامت تعریف می‌شود .

مدیر کل فرهنگ و اشاد اسلامی استان فارس ادامه داد: برای هر چه بهتر برگزار شدن برنامه‌های دهه کرامت، باید دید چه کارهایی را می‌توان به صورت مشترک و با همافزایی میان ارگانها و دستگاه‌های حاضر در این ستاد انجام داد. در شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب گردیده رویکرد دهه کرامت در سال ۱۳۹۷ خانواده‌محور باشد و پیشنهاد این است کلیه برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را برای ایام دهه کرامت با محوریت خانواده پیش ببریم .

سهرابی برنامه های پیشنهادی دهه کرامت سال ١٣٩٧ اشاره و اضافه کرد: در همین راستا برای شهرداری و آستان مقدس حضرت شاهچراغ(ع) برگزاری مراسم جشن در بوستانهای اصلی شیراز با حضور خدام و اهداء تبرکی حضرت و همچنین تخفیف بلیط اتوبوس و مترو به عموم مردم در دهه کرامت و ترجیحاً روز بزرگداشت احمدبن موسی، پیشنهاد می‌شود.

او برخی برنامه‌های دهه‌ی کرامت که قرار است با همکاری نهادها و سازمان‌های مختلف برگزار شود را برشمرد.

معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس نیز با اشاره به شرایط و ویژگی‌های خاص مذهبی و فرهنگی استان فارس و شهر شیراز به‌‌عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) گفت: با در نظر گرفتن این شرایط خاص هماهنگی داخلی بیشتری نیاز است تا بتوانیم برای برپایی ایام ارزشمند دهه کرامت، تلاش بیشتری داشته باشیم.

ابراهیم فروزانی گفت: استان فارس در زمینه های مختلف قرآنی، گردشگری مذهبی، زیارتی، حرم سوم بودن، بعد فرهنگی، ادبی، تبلیغاتی و...ظرفیت بسیاری را در خود دارد و به بهانه برپایی مراسم دهه کرامت، نیاز است تا سازمان‌ها و اداره‌ها خصوصا دستگاه‌های فرهنگی با تشکیل دبیرخانه و کمیته‌های تخصصی موضوع را دنبال کنند.

به گزارش ایسنا، دهه‌ی اول ماه ذی‌القعده که آغاز آن ولادت حضرت فاطمه‌ی معصومه (س)، میانه‌ی آن روز حضرت شاهچراغ(ع) و انتهای آن روز میلاد حضرت امام رضا(ع) است، دهه‌ی کرامت نام دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: