• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-4674-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نشست خبری جهادکشاورزی فارس/
فرصت سئوال به خبرنگاران نرسید

بعد از یکسال نشست خبری رییس و مسئولان جهاد کشاورزی استان فارس در حالی برگزار شد که به دلیل طولانی شدن ارائه گزارش توسط مسئولان متعدد این سازمان، فرصت سئوال به معدود خبرنگاران حاضر در جلسه نرسید.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، نشست خبری رییس و مسئولان سازمان جهادکشاورزی استان فارس بعد از یکسال و در آستانه‌ی هفته‌‌ی جهادکشاورزی، یک ساعت و 15 دقیقه قبل از اذان مغرب در بیست و چهارمین روز ماه مبارک رمضان بزگزار شد و به واسطه‌ی طولانی شدن زمان ارائه‌ی گزارش از سوی مسئولان حاضر در جلسه، امکان طرح سئوالات متعدد از سوی معدود خبرنگاران حاضر در جلسه فراهم نشد.

این درحالی بود که خبرنگاران بیش از نیم ساعت منتظر ماندند تا رئیس سازمان جهادکشاورزی فارس در جلسه حاضر شده و این نشست خبری آغاز شود!

در این جلسه معاون جهادکشاورزی فارس در صحبت‌های نیم‌ساعته‌ی خود، گزارشی از عملکرد یکساله‌ی این سازمان ارائه داد و تاکید کرد که برنامه‌ها برای اجرای طرح الگوی کاشت منطبق بر بحران کم‌آبی فارس از یکی دو سال گذشته آغاز شده است.

او که از کاهش بیش از یک میلیون تنی حجم تولید گندم فارس طی سال‌های اخیر و به دلیل بحران آب خبر می‌داد، به این سئوال پاسخ نداد که چرا از ده سال قبل و زمانیکه بسیاری از کارشناسان امکان بروز بحران آب در فارس را پیش‌بینی کرده بودند، به جای تلاش برای اول شدن در تولید گندم، از حفرچاه‌های غیرمجاز پیشگیری نشد.

معاون جهاد کشاورزی فارس البته تاکید کرد که برنامه‌ریزی شده است تا طی 6 سال آینده کاشت برنج در استان فارس به صفر برسد، حال آنکه اذعان داشت که درآمد حاصل از کاشت برنج برای کشاورزان تقریبا سه برابر درآمد حاصل از بهترین کشت جایگزین است!!

او یکی دیگر از برنامه‌های جهادکشاورزی فارس را جایگزینی نخل و تولید خرما به‌جای مرکبات عنوان کرد!!

این معاون جهاد کشاورزی فارس با ارائه‌ی آمارهای تکراری از میزان تولیدات کشاورزی و باغ‌داری در فارس، بر این ادعا تاکید کرد که طی چند سال گذشته میزان تولیدات کشاورزی و باغداری علی‌رغم کاهش سطح زیر کشت، ثابت نگه‌داشته شده است!!

طولانی شدن زمان این نشست خبری و تعدد مسئولانی که برای ارائه‌‌ی گزارش خبری از عملکرد یکسال گذشته در جمع خبرنگاران شرکت کرده بودند، امکان طرح سئوالات متعدد پیرامون وضعیت مصرف آب در بخش کشاورزی،‌ علت گسترش نیافتن طرح استفاده از کنتورهای هوشمند، تاثیرات هزینه‌ها و برنامه‌های مورد ادعا در خصوص بهینه‌سازی مصرف آب در این بخش، تعداد کشاورزان و دامداران تحت پوشش کمیته‌ی امداد طی سال‌های اخیر و .... مهیا نشد.

به گزارش ایسنا، براساس گزارش‌ها، بیش از 30 درصد از معیشت مردم فارس از محل فعالیت‌های کشاورزی تامین می‌شده است، این در حالیست که گزارش‌ها نشان‌دهنده کاهش بیش از نصف میزان اراضی زیر کشت محصولات کشاورزی، افت شدید سطح آبهای زیرزمینی، تعدد چاه‌های غیرمجاز، استفاده‌‌ی نظارت نشده از آب‌های زیرزمینی، تدام کشت محصولات پر آب‌بر نظیر برنج و سیفی‌جات در فارس و .... است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: