• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-4874-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون جهادکشاورزی فارس عنوان کرد:

کشت برنج در فارس طی 5 سال به صفر می‌رسد/
جایگزینی نخل به‌جای مرکبات

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه اقداماتی برای مقابله با بحران آب در این استان آغاز شده است، طرح به صفر رسیدن کاشت شلتوک(برنج) طی 5 تا 6 سال آینده‌ را یکی از برنامه‌ها در این ارتباط عنوان کرد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، محمد صادقی شامگاه شنبه 19 خرداد در نشست خبری رییس، معاونان،‌ مدیران و مشاوران! سازمان جهادکشاورزی استان فارس، گفت: هم‌اینک در استان فارس بالغ بر 150 تا 160 هزار شلتوک در سطحی حدود 26 هزار هکتار کشت می‌شود، این میزان در گذشته حدود 60 هزار هکتار بوده و در آن حدود 300 هزارتن شلتوک تولید می‌شده است.

صادقی تصریح کرد که یکی از راهکارهای مقابله‌ با مشکلات ناشی از خشکسالی و کم‌آبی تغییر الگوی کشت است که از یکی دو سال قبل در فارس آغاز شده و باید به‌تدریج و با همراهی کشاورزان اجرایی شود.

او در عین‌حال تاکید کرد که تغییر الگوی کشت شلتوک نیازمند تامین هزینه‌های سنگینی است زیرا شلتوک، اقتصادی‌ترین نوع کشت برای کشاورزان محسوب می‌شود و کمتر کشاورزی حاضر خواهد بود درآمد خود را به کمتر از یک سوم کاهش دهد.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: اکنون سالانه حدود 11 میلیون تن محصولات زراعی و باغی در استان فارس به ارزش بین 20 تا 30 هزار میلیارد ریال تولید می‌شود؛ 7 و نیم میلیون تن از این میزان محصولات زراعی و 3 و نیم میلیون تن محصولات باغی است.

صادقی با بیان اینکه کشاورزی بار اشتغال استان فارس را بر دوش می‌کشد، گفت: حدود 30 درصد اشتغال فارس به شکل مستقیم به کشاورزی وابسته است حال آنکه در جهان میانگین این عدد 15 درصد است.

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی فارس با اشاره به کاهش بارندگی در سال‌های اخیر یادآور شد: سطح زیر کشت گندم نسبت به ده سال قبل به کمتر از نصف رسیده و تولید گندم به‌عنوان محصولی استراتژیک از دو میلیون و 800 هزار تن در سال به حدود یک میلیون تن کاهش یافته است.

صادقی تصریح کرد: تولید برنج در استان انتخاب ما نیست اما به دلیل گره خوردن تولید آن با معاش مردم با تولیدکنندگان برنج با مماشات برخورد می‌کنیم و گرچه برنج پرمحصول نیز به کشاورزان معرفی کرده‌ایم اما تقاضای بازار به سمت برنج کیفی، موجب شده است که برنج پرمحصول مورد استقبال کشاورزان قرار نگیرد .

وی با بیان اینکه اگر کشاورزی بخواهد شغل دیگری را جایگزین کشاورزی کند با سختی‌های فراوانی روبرو خواهد شد و فراهم کردن مشاغل دیگر نسبت به کشاورزی هزینه‌بر است، گفت: شناخت، دلبستگی، علم و دانش مردم نیز در ادامه دادن یا رها کردن کار کشاورزی موثر است بنابراین سازمان جهاد کشاورزی در راستای تغییر الگوی کشت و معیشت مردم تلاش می‌کند .

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی فارس گفت: برای تغییر الگوی کشت اقدامات فنی، محتوایی و اجرایی انجام شده است از جمله اینکه کارگروه‌هایی با حضور نمایندگانی از استانداری فارس، سازمان آب منطقه‌ای، برنامه و بودجه، صنایع و محیط زیست تشکیل شده که در این کارگروه‌ها جهاد کشاورزی نقش دبیر را دارد .

صادقی ادامه داد: برای تغییر الگوی کشت باید مطالعات اجتماعی و اقتصادی انجام شود تا بتوان به تدریج از تولید محصولی در منطقه‌ای کاسته و تولید محصول دیگری افزایش پیدا کند. نگاه اقتصادی نیز در الگوی کشت تاثیرگذار است که از نظر اقتصادی تولید برنج و صیفی‌جات گرچه آب‌بر می‌باشد اما برای کشاورزان مقرون‌به‌صرفه‌تر است .

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم تولید برنج را حذف کنیم یعنی باید بیش از 432 میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت کنیم تا برنج نکارند و با وضعیت موجود دولت چنین بودجه‌ای فراهم نیست .

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی فارس ضمن اشاره به کاهش تولید ذرت از 800 هزار تن به 240 هزار تن در سال گفت: گرایش ما به سمت تولید ذرت علوفه‌ای است که در فارس در هر هکتار بین 100 تا 120 تن محصول برداشت می‌کنیم در حالی که رقم برداشت در کشور به صورت متوسط 57تن در هکتار است .

فارس در تولید روغن بدون پالم خودکفا می‌شود

صادقی اقدام دیگر جهاد کشاورزی فارس برای مقابله با خشکسالی را معرفی 22 رقم گندم و 16 رقم جو مقاوم به خشکی عنوان و اظهار کرد: افزایش تولید دانه‌های روغنی در فارس را شاهد بوده‌ایم به‌طوری که در گذشته در فارس کلزا تولید نمی‌شد اما اکنون سطح زیر کشت کلزا به 15 هزار هکتار رسیده است و انتظار داریم امسال به تولید 30 تن دست یابیم و روغن مورد نیاز فارس و یک استان مجاور را بدون پالم تولید کنیم .

وی جایگاه فارس در تولید محصولات باغبانی را خوب توصیف و اظهار کرد: توسعه نخیلات و باغات دیم در اراضی شیب‌دار و همچنین آبیاری نوین را در دستور کار داریم، همچنین  توسعه کشت پاییزه چغندر قند به هزار و 320 هکتار، توسعه گیاهان دارویی به 4هزار و 800 هکتار، توسعه گشت گلخانه‌ای به 500 هکتار سایر اقدامات جهاد کشاورزی فارس بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: