• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-3680-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

لزوم جابه جایی روستای ملیان سپیدان در فارس/
میراث فرهنگی متولی تامین هزینه ها است

جلسه بررسی چگونگی جابجایی روستای ملیان از توابع شهرستان سپیدان در استان فارس، با حضور کارشناسان و مسئولان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، ملیان، روستایی است در 50 کیلومتری شمال و شمالغرب شیراز و 48 کیلومتری غرب و شمالغربی تخت جمشید.

این روستا در ارتفاع 1600 متری از سطح آبهای آزاد و در دشت بیضاء قرار گرفته و در ارتفاعات غرب و شمالغربی آن، نقاطی که ارتفاع به 3300 متر می رسد، گذرگاههایی وجود دارد که در دوران گذشته تاریخ راه ارتباطی به خوزستان و مرکز تمدن عیلامی بوده است.

کارشناسان در جریان کاوش و حفاری‌های باستان شناسی در بخش های مختلف این منطقه بقایای معماری های مختلفی را از دوران آغاز ایلامی یعنی حدود 2800 تا 3 هزار سال پیش از میلاد، عیلامی قدیم یعنی حدود 1600 تا 2200 سال پیش از میلاد و عیلامی میانه یعنی حدود 1100 تا 1500 سال قبل از میلاد را شناسایی کنند.

به گزارش ایسنا و براساس آنچه در گزارش ها آمده، قدمت تپه ملیان واقع در روستای ملیان به 4 هزار سال قبل از میلاد می رسد.

باستان شناسان در کاوشهایی که حدود 50 سال قبل پیرامون بقایای شهر انشان، که کورش خود را پادشاه آن می نامید، داشتند، بقایای تمدن عیلامی را در تپه ای که "تل ملیان" خوانده می شود، مشاهده کردند و در سال های اخیر نیز به همت میراث فرهنگی فارس، کاوشها در این منطقه از سر گرفته شد.

براساس گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس، جلسه ای با حضور کارشناسان و مسئولان شهرستان سپیدان، در خصوص جابه جایی روستای ملیان و آزاد شدن این روستا برای انجام کاوش های باستانشناسی برگزار شد.

فرماندار شهرستان سپیدان در جلسه بررسی چگونگی جابجایی روستای ملیان، لزوم در نظر گرفتن تمام مولفه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و رعایت دقیق قانون در این جابجایی را متذکر شد.

شبیر زارع خفری خواستا مشارکت میراث فرهنگی در تامین بخشی از هزینه ها و اعتبارات جابجایی این روستا شد و گفت: متاسفانه میراث قرهنگی بدلیل هزینه زیاد جابجایی روستا را تقبل نمی کند، این طرح نیاز به تخصیص ویژه بودجه دارد و از محل اعتبارات شهرستان تامین همه هزینه ها امکان پذیر نیست.

وی اضافه کرد: محوطه باستانی ملیان با وسعتی نزدیک به 200 هکتار از بزرگترین و مهمترین محوطه های پیش از هخامنشی در ایران است که باید مورد شناسایی و مطالعه دقیق قرار گیرد.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس نیز گفت: دستگاه متولی در جابجایی و شناسایی آثار باستانی این روستا  میراث فرهنگی است.

عطاالله زمانی با بیان اینکه تامین هزینه های شناسایی و مطالعه آثار باستانی شکل خاص خود را دارد، گفت: بنیاد مسکن طبق دستورالعملی که دارد در زمینه تامین زمین و مکان جدید و بررسی و مطالعه فنی اقدام می کند.                   

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن نیز گفت: میراث فرهنگی متولی شناسایی و مطالعه پیرامون آثار تاریخی این روستا است؛ البته اجرای این طرح نیازمند برنامه و اعتبارات استانی و ملی است باید کار با مطالعه بیشتری انجام شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: