• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-3274-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل توزیع برق شیراز:

شبکه توزیع برق شیراز پایدار است/
دیسپاچینک مرکزی برنامه خاموشی را تعیین می کند

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز با تاکید براینکه شبکه ی توزیع پایدار است و هیچگونه مشکلی به لحاظ فنی ندارد، گفت: آنچه تحت عنوان خاموشی در روزهای اخیر حادث شده به دنبال درخواست دیسپاچینگ مرکزی کشور بوده است.

به گزارش ایسنا منطقه ی فارس، جلال زراعت پیشه، صبح دوشنبه 11 تیر در یک کنفرانس خبری گفت: خوشبختانه و براساس روال همه ساله، زمستان و بهار تعمیرات و بهینه سازی شبکه توزیع برق در محدوده ی توزیع برق شیراز انجام شده و فارغ از حوادث و اتفاقاتی که غیرقابل پیش بینی محسوب می شود، این شبکه پایداری کامل دارد.

وی با تصریح اینکه کاهش بارش ها در زمستان 96 و بهار 97 باعث افت سطح آب پشت سدها خصوصا در استان خوزستان به عنوان یکی از مهمترین قطب های تولید انرژی برق شد، گفت: امسال مقداری تولید برق به واسطه کاهش تولید در نیروگاه های برق آبی کمتر از سال گذشته است.

زراعت پیشه با بیان اینکه برق قابل ذخیره سازی در مقیاس بزرگ نیست، گفت: همیشه باید تلاش کرد بین تولید و مصرف تعادل وجود داشته باشد، گفت: بحث قطع برق و اعمال خاموشی در روزهای اخیر، موضوعی ملی است و ارتباطی با تصمیم گیری در سطح استان فارس یا شهر شیراز ندارد.

او با بیان اینکه شرکت توزیع برق شیراز برای رفاه شهروندان تلاش خود را معطوف کرده است، گفت: ارائه برنامه برای خاموشی هایی که دیسپاچینگ مرکز درخواست می کند، امکان پذیر نیست، زیرا زمان و میزان ثابتی ندارد.

زراعت پیشه در عین حال گفت: محدوده تحت پوشش توزیع برق شیراز را به 6 منطقه تقسیم بندی کرده ایم و تلاش این بوده که اگر اعمال خاموشی ضرورت دارد، بین تمام نقاط توزیع شود؛ البته بیمارستان ها، مراکز حساس، چاه ها و مخازن ذخیره آب از نقاطی است که مشمول خاموشی نیست.

او همکاری بخش های صنعت و کشاورزی با شرکت توزیع برق شیراز در کاهش پیک مصرف را خوب ارزیابی و خاطرنشان کرد: مذاکراتی با صنایع انجام شده که تعمیرات و تعطیلات سالانه خود را به ساعت و ایام پیک بار منتقل و از پاداش های پیش بینی شده استفاده کنند؛ در این زمینه اکثر صنایع خصوصا صنایع بزرگ همراهی دارند.

زراعت پیشه همراهی کشاورزان با توزیع برق شیراز را خوب اعلام و اضافه کرد: قرارداد فروش انرژی به کشاورزان 20 ساعته است و در قبال 4 ساعتی که کشاورز همکاری دارد، پاداشی به او تعلق می گیرد.

این مدیر صنعت برق اعتقاد دارد که امسال نباید تمرکز را بر مصرف بهینه تنها در ساعت های اوج مصرف گذاشت زیرا مصرف برق در هر ساعتی مصرف آب را نیز به همراه دارد زیرا برای تولید برق در نیروگاه های برق آبی نیازمند مصرف آب هستیم.

او ادامه داد: هرچه بتوان فرهنگ مصرف بهینه برق را بین شهروندان ترویج دهیم، به حتم شاهد کاهش مصرف سرانه آب نیز خواهیم بود که تاثیر آن در ابعاد مختلف به مصرف کننده باز می گردد.

زراعت پیشه اعتقاد دارد که مصرف برق در بخش تجاری نیازمند اصلاح الگوها است زیرا رواج برخی رفتارها نظیر استفاده از ریسه ی برق و کولرهای گازی در تمام ساعت ها، باعث افزایش شدید میزان مصرف شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز با این تاکید که همراهی و مشارکت مردم می تواند در بهینه سازی مصرف برق موثر باشد، گفت: یکی از واحدهای پرمصرف، بانک ها بود که از اردیبهشت ماه، اقدام به تعویض تعرفه های کنتور این واحدها کرده ایم.

او با بیان اینکه این اقدام با هماهنگی و همکاری مدیران بانک ها انجام شده است، گفت: با این اقدام ساعت اوج مصرف برای بانک ها را 11 تا 15 تعریف کرده ایم، در این ساعت بهای برق مصرفی بیش از سایر ساعت ها محاسبه می شود.

زراعت پیشه گفت: شرکت توزیع برق شیراز برای نخستین بار در کشور، مرکز اجرائیات برق را راه اندازی کرده و با هماهنگی و همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضایی، نسبت به جمع آوری برق های غیرمجاز اقدام می کند؛ از ابتدای کار تاکنون بیش از 17 هزار برق غیرمجاز جمع آوری یا تبدیل به مجاز شده است.

مدیرعامل توزیع برق شیراز همچنین از گرفتن دستور دادستانی برای مقابله قانونی با مشترکین تجاری پرمصرف خبر داد و گفت: بسیاری از رفتارها را ما هم بد می دانیم اما به لحاظ قانونی نمی توانیم ورود کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: