• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-1576-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

اجرای برنامه "پایه ششم عاری از پوسیدگی دندان"

برنامه "پایه ششم عاری از پوسیدگی دندان" با هدف ارتقا سلامت دهان و دندان کودکان و نوجوانان، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز و آموزش و پرورش فارس اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دوشنبه 11 تیر در جلسه هماهنگی اجرای طرح پایه ششم عاری از پوسیدگی دندان، گفت: شواهد بسیاری وجود دارد که حتی مشکلات قلبی و عروقی افراد در بزرگسالی، نتیجه رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در کودکی است .

محمدرضا ذاکری افزود: تلاش همه باید به سمت انتقال آگاهی و آموزش در خصوص اهمیت بهداشت دهان و دندان در کنار انجام اقدامات پیشگیرانه معطوف باشد .

بهزاد جامعیان، رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش فارس نیز از این طرح به عنوان یک فرصت طلایی و سرمایه گذاری برای آینده یاد کرد .

مدیرگروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به بار مالی سنگین خدمات ترمیمی این حوزه در ایران همچون دیگر کشورهای دنیا، گفت: پیشگیری در کنار فرهنگسازی، بهترین راهکار کاهش این هزینه هاست .

شاهرخ قیصری او هدف از آغاز طرح تحول بهداشت دهان و دندان در کشور را کاهش نیاز مردم به خدمات تخصصی با انجام اقدامات پیشگیرانه عنوان کرد که طرح «پایه ششم عاری از پوسیدگی دندان»، نمونه بارزی از این اقدامات است .

کارشناس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه به علت های توجه وزارت بهداشت، به موضوع سلامت دهان و دندان گروه سنی ۶ تا ۱۴ سال، اشاره و اضافه کرد: به دلیل شیوع زیاد پوسیدگی دندانی در این گروه، رویش دندان های دایمی در این دوره، تکامل فک و صورت در این سنین و شکل گیری بسیاری از عادات و رفتارهای بهداشتی در این دوره، وزارت بهداشت این گروه را هدف ارائه خدمات بهداشت دهان و دندان تعریف کرده است .

فاطمه گزین افزود: با انجام استراتژای‌های پیشگیرانه در طرح تحول سلامت دهان و دندان، شاخص میانگین تعداد دندان های شیری پوسیده شده، کشیده شده و ترمیم شده در استان فارس کمتر از میانگین کشوری است .

مدیرگروه سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه نیز هدف از اجرای این طرح را عاری بودن ۱۰۰ درصد دانش آموزان پایه ششم ابتدایی از پوسیدگی دندان، پیش از ورود به پایه هفتم بیان کرد.

معصومه صفاری گفت: با توجه به تخریب کم بافت دندان در پوسیدگی ها، نتایج ترمیم بهتر و هزینه ها نیز بسیار کمتر است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: