• چهارشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-2076-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

داروی تالاسمی به میزان کافی در فارس وجود دارد

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تاکید دارد که در استان فارس کمبود دارو وجود ندارد و بیماران خاص خصوصا بیماران تالاسمی هیچ نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

حسین نیک‌نهاد در گفت و گو با ایسنا منطقه‌ی فارس با بیان اینکه داروي بيماران تالاسمي به اندازه كافي در استان فارس و شهر شيراز موجود است، گفت: تلاش‌ها براي افزايش داروهاي بيماران تالاسمي به استان همچنان ادامه دارد.

وی با بيان اينكه يك نوع از داروي بيماران تالاسمي ايراني و دو نوع آن خارجي است، گفت: نوع ايراني آن هميشه وجود داشته و كمبودي در توزيع وجود نداشته است.

نیک‌نهاد افزود: اما داروي خارجي بيماران تالاسمي كه شامل دسفرال و اكس جيو مي‌شود به دليل افزايش ارز نسبت به گذشته با افزايش قيمت مواجه شده‌اند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: شركت‌هاي وارداتي اين نوع داروها به دليل بروز مشكلات مالي نمي‌توانستند دارو به اندازه كافي وارد كنند اما با تلاش‌هاي وزارت بهداشت اين مشكل حل شده و امروز به ميزان كافي موجود است.

نیک‌نهاد در پاسخ به اين سئوال كه آيا دليل خاصي وجود دارد كه زنان مبتلا به بيماران تالاسمي بايد داروي خود را از بيمارستان علي‌اصغر و مردان از بيمارستان آنكولوژي امير شیراز دريافت كنند، گفت: پيش از تاسيس بيمارستان امير همه بيماران دچار تالاسمي داروي خود را از بيمارستان علي‌اصغر دريافت مي‌كردند اما به دليل ازدحام و شلوغي بخشی از بیماران برای دریافت دارو به بیمارستان آنکولوژی امیر هدایت شدند تا خدمات بهتر ارائه شود.

وی همچنين در خصوص ادعای برخی بیماران تالاسمی که معتقدند مصرف داروی آهن‌زدای ایرانی، منجر به بروز مشکلات و عوارضی برای آنان می‌شود، گفت: همه داروها چه از نوع ايراني و چه خارجي ممكن است عوارض جانبي داشته باشند این طبيعي است و بدن بعضي از بيماران به برخي داروها واكنش نشان مي‌دهد كه البته بعضي از برندهاي دارويي واكنش بيشتري روي بيمار ايجاد مي‌كنند اما در هر حال اين مهم امري كاملا طبيعي است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز  همچنین يادآور شد: داروهاي بيماران تالاسمي چه از نوع ايراني و چه خارجي تحت پوشش بيمه بيماران خاص قرار دارد و يارانه به آنها تعلق مي‌گيرد و تنها بابت داروهاي خارجي مبلغ بسيار كمي از بيمار دريافت مي‌شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: