• شنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 974-1182-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی فقیه در فارس:

هیئت‌ مذهبی دری به‌سوی رحمت الهی است/
نقش سیاسی اجتماعی هیئت‌ها تقویت شود

نماینده ولی فقیه در فارس تاکید دارد که هیئت مذهبی دری به سمت رحمت واسعه‌ی الهی محسوب می‌شود و افرادی که در هیئات مذهبی فعالیت می‌کنند عنوان دعوت کننده به سوی رحمت خداوند هستند.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در جمع اعضای هیئات مذهبی استان فارس با اشاره به قرارداشتن در آستانه‌ی ایام شهادت رییس مذهب شیعه، حضرت امام جعفر صادق(ع)، گفت: شما در بام رحمت واسعه الهی که وجود مقدس امام حسین(ع) است؛ قرار دارید؛ تلاش شما مردم را از این در رحمت وارد بهشت می‌کند .

امام جمعه‌ی شیراز گفت: ما ممکن است با فردی که خطایی کرده مواجه شویم و به حق و به حساب غیرت دینی از کار خطا ناراحت شویم، اما شاید کسی که خطاکار است عاشق امام حسین(ع) باشد و محبت اهل بیت را در سینه داشته باشد، امام صادق(ع) می‌فرماید دست جلوی او نگیرید و به او فرصت دهید .

او گفت: وظیفه ما به عنوان روضه خوان و جارچی که جلوی درب رحمت الهی ایستاده‌ایم و بقیه را دعوت می‌کنیم این است که اگر دیدیم کسی اهل محبت اهل بیت(ع) است، ولو اینکه خطایی کرده، به او فرصت دهیم و بخواهیم که خطا را جبران کند، ما دعا می‌کنیم خدا او را ببخشد؛ معنی هیئت همین است و این در بسته نیست .

امام جمعه‌ی شیراز هیئت‌های مذهبی را به درب باز رحمت الهی تعبیر و خاطرنشان کرد: خوش به حال شما که جلوی درب رحمت مردم را دعوت می‌کنید؛ هر کسی هر اشتباهی کرده باشد در خانه خدا هیچ وقت به روی هیچکس بسته نیست و این بالاترین شرف است .

او بر لزوم برگزاری مجامع هفتگی با موضوع اهل‌بیت(ع) در شیراز اشاره و اضافه کرد: ایام محرم سالی یک بار رژه می‌رویم و امام زمان از لشکری که تشکیل دادیم سان می‌بیند؛ اما در طول سال باید سازماندهی خود را داشته باشیم و ان‌شاءالله به یاری خدا این کار را شکل می‌دهیم. اگر جلسات مستمر باشد همه مطالب گفته می‌شود و در طول سال پیگیری‌های لازم خواهد شد.

امام جمعه‌ی شیراز با بیان اینکه مرحوم حضرت آیت‌الله سید نورالدین حسینی الهاشمی، در برنامه ریزی و مدیریت و سیاست قادر به اداره یک دنیا بود، گفت: در شیراز که چنین ظرفیت‌های داشته‌ایم و داریم باید نقطه ضعف‌ها جبران شود و به همان سمت برویم .

او تصریح کرد: بعضی‌ها در تلفظ می‌گویند هیئت عزاداری؛ عزاداری محور کار است اما هیئت مذهبی محسوب می‌شود؛ یعنی ما همه جهات مذهبمان را به برکت این هیئات پیش می‌بریم و این مسئله باید مورد توجه ما باشد که هیئت یک پایه مدیریت و حکومت است. گاهی ما فکر می‌کنیم حکومت به تنهایی می‌تواند همه کارها را ردیف کند .

آیت‌الله دژکام گفت: تجربه 40 ساله انقلاب به ما ثابت کرده که یک گوشه‌ای از کار که در قرآن هست و ما به آن توجه نکرده‌ایم همین هیئات مذهبی است.

او با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم، گفت: سوای ولایت فقیه، یک نوع ولایت به مومنان تعلق می‌گیرد که ولایت امر به معروف و نهی از منکر است؛ یعنی مردان و زنان مومن این ولایت را دارند و اگر این ولایت بخواهد اعمال شود ما به هیئت نیاز داریم .

آیت‌الله دژکام اضافه کرد: یک تجربه ملموس این قضیه در 22 بهمن سال 57 بود، سینه زن‌های امام حسین پیروز شدند و در عاشورای قبل از 22 بهمن آن سال به فرمان امام راحل هیئت ها حرکت کردند و در ادامه تمام این کشور نهی از منکر کرد و تمام کشور امر به معروف کرد و انقلاب پیروز شد .

امام جمعه‌ی شیراز در ادامه گفت: در مسائل دیگر جامعه هم همین است؛ همه مسائل را نباید به مسئول حکومت ربط داد چون اگر همه تلاشش را هم بکند باز هم با یک گل بهار نمی‌شود و یک دست صدا ندارد .

او با تصریح اینکه باید ابتدا نقش هیئت‌ها را بازنگری کنیم و در ادامه به سازماندهی آنها بپردازیم، خاطرنشان کرد: در گذشته هیئت از مسجد شروع می‌کرد و روحانی همراهش بود و این شکل حرکت باعث امر به معروف و نهی از منکر می‌شد . حالا سمن‌ها (سازمان مردم نهاد) ایجاد و امر به معروف و نهی از منکر را به سمن‌ها واگذار کردیم .

امام جمعه‌ی شیراز اضافه کرد: هیئت‌ هم مانند یک سمن است، باید بازنگری کنیم و این نقش را به هیئت‌ها بازگردانیم، این هیئت است که یک محله را سازمان می‌دهد و در آن مجموعه گناه و خلاف کمتر می‌شود؛ این نقش هیئت است و اگر به این موضوع توجه نکنیم هیئت به یک برگزار کننده مراسم تبدیل می‌شود .

آیت‌الله دژکام ادامه داد: سینه زنی به معنی صرفا یک آداب و مراسم نیست، سینه زنی احیای دین است و دین با سینه زنی امام حسین(ع) زنده می شود. برای احیای دین باید نقش سیاسی اجتماعی هیئت را قوی کنیم .

او با بیان اینکه سوای برگزاری مراسم و روضه‌ها، باید جنبه‌های سیاسی و اجتماعی هیئات مذهبی تقویت شود، گفت: در فضای امروز جهانی، بازسازی جامعه جهانی را باید شروع کنیم. یک فضایی را ایجاد کنیم که هیئت نقش واقعی خود را ایفا کند و پیام امام حسین(ع) به سمت تمام عالم برود؛ نه اینکه محدود به شهر و کشور خودمان باشد .

امام جمعه‌ی شیراز با اشاره به آمار که از وجود ۷۰۰ هیئت مذهبی در شیراز خبر می‌دهد، این موضوع را نشان از ارادت مردم این شهر به اسلام و اهل بیت(ع) دانست و تصریح کرد: در ایفای نقش سیاسی اجتماعی هیئات مذهبی کوتاهی شده است که ان‌شاءالله حل می‌شود.

او همچنین با اشاره به لزوم جوانگرایی و ضمن رجوع به فرمایشی از حضرت امیرالمومنین(ع)، گفت: برای آنکه کار راه بیفتد ۲ چیز لازم داریم یکی تدبیر یکی اقدام، آنهایی که سنی دارند به واسطه‌ی تجربه دارای تدبیر هستند اما برای اقدام نیازمند جوانان هستیم؛ در کار با بزرگ ترها باید به صورت مستمر رایزنی و از آنها دیدگاه خواسته شود تا آن نتیجه‌ای که دلمان می‌خواهد را به دست بیاوریم؛ گاهی ما اقدام می‌کنیم اما تیزبینی بزرگترها را نداریم، آنها تجربه دارند و نکاتی را می‌بینند که در کار به کمک می‌آید .

آیت‌الله دژکام گفت: در هیئت از جوانان استقبال کنیم و ارتباط با قدیمی‌ترها محفوظ باشد و از تجربیات آنها استفاده شود. گاهی یک رای پخته که یک بزرگتر ارائه می‌کند؛ یک مسیر را تغییر می‌دهد و بسیار ارزشمند است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: