• پنجشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-7514-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد:

بهره‌مندی روستاهای بالای ۲۰ خانوار فارس از اینترنت

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با قبول اینکه فارس در حوزه‌ی زیرساخت‌های ارتباطی رتبه‌ی مطلوبی ندارد، از اجرایی شدن اقداماتی طی ماه‌های اخیر خبر داد و اضافه کرد که تا پایان امسال، 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار فارس به اینترنت و تلفن همراه تجهیز می‌شوند.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، محمدجواد آذري جهرمي پنج شنبه ٢١ تير در شوراي اداري فارس كه به منظور افتتاح و بهره برداري از تعدادي پروژه هاي مخابراتي برگزار شد،  بیان کرد: در يك مقطعي استان فارس در تصميمات اقتصادي كشور و فرصت‌هاي منطقه‌اي به عنوان يك قطب در حوزه الكترونيك مطرح بود و اين مهم از نقاط قوت اين استان به شمار مي‌رفت.

وی افزود: هرچند هنوز هم كارخانه و صنايعي مانند صاايران فعال است و درست است كه ديگر نامي از كارخانه “آي تي” نيست اما “آي تي ام سي” فرآيند رشد را در پيش گرفته و براي تداوم خود تلاش مي‌كند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ادامه داد: واقعيت اين است كه ميان قطب بودن و آنچه كه مدنظر بوده، فاصله‌هاي زيادي وجود دارد و فارس تا چندی پیش در زيرساخت‌هاي ارتباطي رتبه مطلوبي نداشت.

وی اضافه کرد: عقب افتادگي مزمن فارس در اين حوزه موجب شد تا در سفر نوروز ٩٧ به چند شهرستان و مشاهده مستقيم نواقع دو برنامه در دستور كار قرار گيرد. يكي اقدام عاجل و فوري و ديگري رسيدن به اهداف برنامه ششم توسعه در بخش “آي سي تي” تا پايان سال ٩٧ بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: براساس اين برنامه مقرر شده تا پايان امسال ٩٠ درصد از روستاهاي بالاي ٢٠ خانوار مجهز به خدمات تلفن همراه و اينترنت شوند.

آذری جهرمی كه معتقد است توسعه روستاها نيازمند سرمايه‌گذاري زياد است، گفت: علاوه بر روستاها در بخشي از مناطق شهري هم با ضعف‌هايي روبه‌رو هستيم كه بناي رفع آنها را داريم.

به گفته وی، در استان فارس طي سه ماهه اول امسال ٢٣٠ سايت روستايي و جاده‌اي را مجهز به خدمات نسل چهار شده‌اند که نتیجه اين اقدام تجهيز ٥٦٩ روستاي استان به خدمات نسل سه و چهار شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: چهار هزار روستا در سطح استان فارس وجود دارد كه در گام نخست ٥٦٩ روستا به خدمات اهداف برنامه ششم توسعه در سال ٩٧ دست يافتند كه اگرچه دستاورد خوبي است اما مطلوب نيست.

آذری‌جهرمی خاطرنشان کرد: مجموعا ٤٤٤ سايت ارتباطاتي ديگر بايد فعال شوند تا يكهزار و ٢٧٠ روستاي ديگر استان فارس تحت پوشش قرار گيرند.

وی در بخش ديگري از سخنان خود ضمن گلايه از نحوه گزارش افتتاح پروژه‌هاي در دست بهره‌برداري شركت مخابرات استان فارس، گفت: لزومي ندارد شبهناك به مردم آمار دهيم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه منطقي نيست و نبايد آمار غلط به مردم داد، افزود: هرچه اعداد بزرگتر باشد به اين معنا نيست كه به همين تعداد هم پروژه وجود دارد.

آذری‌جهرمی خواستار پرهيز از ارائه گزارش ‌ها به روش سنتي شد و گفت: عمليات با پروژه متفاوت است. اگر هزار ميليارد تومان اعتبار براي اين تعداد پروژه هزينه شده باشد كه قطعا مي‌شد با آن كل زيرساختهاي ارتباطاتي استان فارس را نوسازي كرد اما امروز تنها دو پروژه با اعتباري بالغ بر ٩٣ ميليارد تومان به بهره برداري مي رسند.

وی مجددا خواستار ارائه آمار شفاف شد و گفت: با مردم با صداقت سخن بگوييم و اعداد هرچه دهن پركن‌تر باشد لزوما مطلوب نيستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به وجود مشكلات ارتباطي در شهر شيراز نيز بيان كرد: طي دو سال اخير ٣٠ سايت به جاي احداث در شيراز جمع‌آوري شده‌اند.٥٢ ميليارد تومان تجهيزات خريداري شده اما شهرداري اجازه نصب آن را نمي‌دهد.

آذری‌جهرمی در این باره ادامه داد: در سفر قبلي به استان فارس از شهردار شيراز درخواست كردم اما ظاهرا كار با درخواست و تقاضا پيش نمي‌رود.

وی گفت: شيطنت يك مدير و خروج از پست خود در شهرداري شيراز به جهت ندادن مجوز به شركت رقيب خود جاي سوال دارد و اين حركت شايسته برخورد است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: توسعه كيفي شبكه‌ها و در همه حوزه‌ها بهبود يافته اما بايد به قوت ادامه يابند.

آذری‌جهرمی در پاسخ به سخنان رئيس مجمع نمايندگان استان فارس که در اين جلسه به عصبانيت مردم به دليل قطع تلفن همراه يا نداشتن اينترنت اشاره كرد بود، گفت: ضريب قطع و وصل تلفن همراه آنقدر زياد نيست كه موجب عصبانيت مردم شود اما اگر اينگونه باشد از مردم عذرخواهي مي‌كنم.البته چيزهاي ديگري مردم ما را عصباني مي‌كند.

وی تاکید کرد: تبعيض و فساد مردم را عصباني مي‌كند و بايد با آن مبارزه جدي كرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با بیان اینکه شرايط كشور شرايط سختي است به تبع آن كشور داري در اين شرايط دشوار است، خاطرنشان کرد: زماني كه عدم يكپارچگي در مديريت داخلي وجود داشته باشد، بي‌شك بر اين مشكل دامن مي‌زند.

وی اضافه کرد: شرايط و موضع جمهوري اسلامي ايران ضعف نيست و حركت در عرصه سياست خارجي و تعاملات بين‌المللي و عرصه‌هاي داخلي با رشد و توسعه قابل توجهي روبه‌رو بوده است.اما در اين مدت دنيا هم سكوت نكرده و تنها راه برون‌رفت از آن را مديريت علمي و استفاده از ظرفيت نخب و جوانان در اداره امور كشور باید جست‌جو کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خاتمه با تصریح بر اینکه دولت راي از مردم گرفته و برنامه‌هايي را در چارچوب اصول و آرمانهاي نظام و انقلاب ترسيم كرده كه بايد محقق شوند، یادآور شد: شرایط سخت است اما نباید دل مردم را خالی کرد. دشمن با تمام وجود برای ضربه آمده اما در کنار آن باید در عملکردها اصلاحاتی انجام شود و با همدلی شرایط را بهبود ببخشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: