• دوشنبه ۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-176-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیرکل فنی و حرفه‌ای فارس عنوان کرد:

میانگین اشتغال مهارت‌آموزان بیش از ۵۰ درصد است/
تحقق ۱۱۹ درصدی تعهدات آموزشی در فارس

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان فارس با بیان اینکه میزان اشتغال مهارت‌آموزان در رشته‌های مختلف متفاوت است، میانگین اشتغال این افراد پس از فراگرفتن کامل مهارت را بین ۵۰ تا ۶۰ درصد دانست.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، کوشکی دوشنبه اول مرداد در یک کنفرانس خبری گفت: در بعضی از رشته‌ها میزان اشتغال مهارت آموزان تا ۸۰ درصد هم اعلام شده است.

او با تصریح اینکه تمام گروه‌های هدف در مهارت آموزی، افراد جویای شغل محسوب نمی‌شوند، گفت: فنی و حرفه‌ای مهارت‌آموزی در گروه‌های دانش‌آموزی، سربازان شاغل در نیروهای مسلح، دانشجویان و زندانیان را هم دنبال کرده است که هیچ یک از این گروه‌ها افراد جویای کار محسوب نمی‌شوند.

کوشکی اعتقاد دارد میزان اشتغال مهارت‌آموزانی که در آموزشگاه‌های خصوصی دوره‌های مهارتی را طی کرده‌اند به مراتب بیشتر از کسانی است که در مراکز دولتی آموزش دیده‌اند زیرا افراد برای فراگیری مهارت در آموزشگاه خصوصی باید هزینه‌ی آموزش را پرداخت کنند.

او با تصریح اینکه پایش روند اشتغال افراد آموزش دیده در مراکز دولتی انجام می‌شود، یادآور شد که ارائه‌ی آمار اشتغال افرادی که در آموزشگاه‌های خصوصی مهارتی را فراگرفته‌اند نیازمند جمع‌آوری اطلاعات است.

کوشکی بیشترین تقاضاها برای آموزش در بخش دولتی را مربوط به برق و الکترونیک، ام‌دی‌اف، هوشمندسازی ساختمان و ... در بین مردان دانست و گفت: بیشترین تقاضا در گروه بانوان مربوط به رشته‌های تعمیر لوازم پزشکی، سنگ‌های تزئینی و گوهرتراشی، آرایش و پیرایش، کامپیوتر و ... بوده است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان فارس گفت: طی سه‌ماه اول امسال در بخش خصوصی بالغ بر ۱ میلیون و ۹۹۵ هزار نفر ساعت و در بخش دولتی ۲ میلیون و ۶۴ هزار و ۴۹۴ نفر ساعت آموزش به مهارت‌آموزان ارائه شده است.

کوشکی گفت: تعداد ۵۰ آموزشگاه دولتی و ۸۵۵ آموزشگاه آزاد در استان فارس مهارت‌هایی را در ۳۴ رشته و در قالب ۲۱۴۴ دوره‌ی آموزشی ارائه می‌کنند.

وی تعداد مربیان فنی و حرفه‌ای شاغل در فارس را ۱۳۸۵ نفر اعلام و خاطرنشان کرد که این افراد در ۱۸۰ حرفه‌ی آموزشی به فعالیت مشغول هستند.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان فارس با بیان اینکه امسال ۱۱۹ درصد از تعهدات آموزشی در بخش دولتی محقق شده است، یکی از سیاست‌ها را حرفه آموزی در محیط کار اعلام و خاطرنشان کرد که تاکنون ۷۸۰ نفر به ۱۸۰ واحد صنفی معرفی شده‌اند.

کوشکی با اشاره به آغاز هفته‌ی ملی مهارت، برنامه‌های پیش‌بینی شده برای گرامی‌داشت این هفته در فارس را تشریح و خاطرنشان کرد: برگزاری جشن خانواده فنی و حرفه‌ای، تجلیل از حامیان مهارتی، همایش مهارت آموختگان سرباز وظیفه، برپایی نمایشگاه دست‌آوردهای مهارت و کارآفرینی در باغ جنت، برگزاری مسابقه‌ی استارتاپ و افتتاح آموزشگاه طلا و جواهرسازی توسط بخش خصوصی، بخشی از برنامه‌ها است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان فارس گفت: بالغ بر ۱۱۹ طرح برای شرکت در مسابقه استارتاپ به دبیرخانه ارسال شده بود که در مرحله‌ی اول ۹۹ طرح و در مرحله‌ی نهایی ۴۰ طرح پذیرفته شد و این ۴۰ طرح در هفته‌ی ملی مهارت داوری می‌شود.

به گزارش ایسنا، اول تا ششم مردادماه به‌عنوان هفته‌ی ملی مهارت نام‌گزاری شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: