• دوشنبه ۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-276-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیر داروی علوم پزشکی جهرم عنوان کرد:

تجویز آنتی‌بیوتیک برای ۴۰ درصد بیماران در جهرم/
اجرای طرح گایدلاین

مدیر داروی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جهرم مدعی شد که سال گذشته برای ۴۰ درصد از مراجعان به پزشکان خانواده در این شهرستان یک آنتی‌بیوتیک تجویز شده است.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، وحیدرضا رحمانیان دوشنبه اول مرداد در جمع خبرنگاران، مصرف دارو خصوصا آنتی‌بیوتیک در شهرستان جهرم را غیرمنطقی توصیف و اضافه کرد: از میان آنتی‌بیوتیک‌ها آموکسی‌سیلین و سفکسیم بیشترین میزان تجویز را دارد.

وی گفت: آنتی‌بیوتیک‌ داروی بسیار مهمی محسوب می‌شود که برای مبارزه با عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها به کار می‌رود و بر روی عفونت‌های ویروسی نظیر سرماخوردگی و آنفلوآنزا تاثیری ندارد و حتی در مواردی بیماری را تشدید می‌کند.

مدیر داروی دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: افراد انتظار نداشته باشند که هر زمان که بیمار شدند برای آنها آنتی‌بیوتیک تجویز شود، اگر پزشک معالج بیماری را عفونت ویروسی تشخیص داد نباید بر تجویز آنتی‌بیوتیک به او اصرار کرد.

وی با اشاره به اجرای طرح گایدلاین که مجموعه‌ای نظام‌مند و راهنمای بالینی است و در راستای مصرف منطقی داروها در بیمارستان‌ها جهرم انجام می‌شود، گفت: داروسازان بالینی در بخش‌های مختلف بیمارستان‌های جهرم فعال هستند و داروها را بر اساس دستورالعمل‌های موجود و نیاز اساسی بیمار بررسی و کنترل می‌کنند .

رحمانیان خاطرنشان کرد: با اجرای طرح گایدلاین در بیمارستان پیمانیه‌ی جهرم شاهد صرفه‌جویی ۳۲ میلیون تومانی به دلیل مصرف منطقی‌ آنتی‌بیوتیک‌ها بوده‌ایم.

وی در ادامه بیان کرد: با ادامه این طرح در دیگر بیمارستان‌های شهرستان می‌توانیم مبلغ هزینه مصرف آنتی بیوتیک‌های غیر ضروری را کاهش داده و 300 میلیون تومان صرفه‌جویی کنیم حال آنکه سال گذشته تنها با کنترل ۲ داروی آلبومین و پنتوپرازول در بیمارستان‌های جهرم، ۴۲۰ میلیون تومان صرفه‌جویی شده است.

مدیر داروی دانشگاه علوم پزشکی جهرم با طرح این ادعا که اجرای طرح گایدلاین سبب کاهش عوارض ناخواسته داروها نیز شده است و ادامه داد:  بیشترین عوارض مربوط به داروی ویال سفازولین بوده که با اجرای این طرح توانستیم، ۴۸۶ مورد عوارض گزارش شده را به ۱۴۶ مورد کاهش دهیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: