• پنجشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-680-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

گفت و گوی ایسنا با فاطمه نهاری، عکاس:

"سکوت شکسته" یک نذر فرهنگی

اولین ساعت‌های صبح انگشت‌ها به سمتی ثابت شده بود، نقطه‌‌ی ثقل بصری یکی از نقاط پر تردد شهر شیراز که با بیلبوردی متفاوت، تابویی را شکسته بود، رخ‌دادی منحصر به‌فرد که شهرداری و شورای شهر شیراز انجام داد تا سکوت سختی که حالا به یک بغض بدل شده است را بشکند.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، بیلبوردهای متفاوت شهرداری شیراز، چند روزی‌ست که منظر نگاه و نقل محافل شهروندان این کلانشهر که نه سراسر ایران شده است، اقدامی که مورد تحسین بسیاری از ایرانیان قرار گرفت و بارها به خبر و گزارش بدل شد تا به مسئولان نشان دهد مردم همراهی را خوب می‌شناسند و قدر می‌گذارند.

به گزارش ایسنا، اما پشت صحنه‌ی این بیلبوردهای بزرگ تبلیغاتی که در نقاط مختلف و پر تردد شیراز توسط شهرداری نصب و جهانی شد، ریشه‌ی شکست سکوت در جایی دیگر بود، در یک پروژه با نام سوکت شکسته که عنوان پایان‌نامه‌ی هنرمند عکاس شیرازی را شد.

این همه تصاویر متفاوت اما یک‌فرم که بسترساز پروژه‌ای وسیع شد شاید نگاه‌ها را به سمتی سوق‌دهد که دلخواه شهروندان محسوب می‌شود، اقدامی که از فضای کلانشهر شیراز پا فراتر گذاشت و به مدد فضای مجازی و خبرگزاری‌ها، جهانی شد.

فاطمه نهاری، عکاس و روزنامه‌نگار فعال در حوزه‌ی کودک و نوجوان، آغازگر و مبتکر این پروژه بود و کلید آن را از سال ۹۵ زد.

نهاری در گفت و گو با ایسنا منطقه‌ی فارس در مورد پروژه‌ی عکس "سکوت شکسته" عنوان پایان‌نامه‌ی من بود که اسفند سال گذشته آن را نهایی کرد صحبت کرد.

این عکاس به ظاهر از سال ٩٥ با طرح اين موضوع و بهره گرفتن از مشاورين مركز حافظ در آموزش و پرورش ناحيه سه شیراز و تيم پژوهشي اين جريان و حضور در مركز مشاوره و اختلالات كودكان روزها نظاره‌گر کودکان و برداشت حالات مختلف آنها بوده است؛ هیچ‌کدام از چهره‌های ارائه شده در آثارش متعلق به آسیب‌دیدگان واقعی نیست اما همه با همین حالت‌ها در مقابل دیدگان مخاطبان حرف‌های ناگفته‌ی فراوانی را فریاد می‌زنند.

این هنرمند جوان گفت: يك نذر فرهنگي از طرف تیم ما شامل من، خانم مهديه زارعي به عنوان طراح، خانم مهگان فرهنگ به‌عنوان مدير پروژه، خانم وحیده صلاح و آقای اسماعیل شیخ محسنی مشاورين حوزه‌ي باليني و تخصصي كودكان آسيب ديده انجام شد؛ این گروه سال‌ها تجربه‌های ارزشمندی از آسیب‌های جدی و عجیب اجتماعی و فرهنگی در شهر شیراز داشتند، آسیب‌هایی که نه تنها کودکان و نوجوانان این شهر که سراسر سرزمین ما را تهدید می‌کند.

او گفت: ما همه از ابتدا قدم برداشتن در اين راه را نذر كرديم؛ اینکه با هزینه‌های خودمان و بدون دریافت هیچ کمکی از سازمان‌ها و مجموعه‌های مختلف نظیر شهرداری یا سایر دستگاه‌ها کارهایی را انجام دادیم. اگرچه شورای شهر و شهرداری شیراز ما و آثار ما را حمایت کردند و به همین دلیل از آنها ممنون هستیم.

نهاری گفت: معتقديم اين اقدامات هم مي‌تواند نذر باشد؛ نذر که تنها اطعام یا قربانی کردن و ... نسیت؛ در راستاي انجام اين پروژه يك اتفاق بزرگ افتاد و آن اینکه من از طريق استاد پروژه كه در اصل مدير پروژه بودم با كارشناسي پژوهش آمرزش و پرورش ناحيه سه شيراز و اداره آسیب‌هاي اجتماعي این اداره وارد صحبت شدم و به حق همکاری آنان مناسب بود.

او با بیان اینکه در بررسی‌ها مشخص شد که هیچ تصریری از کودکان ایرانی آسیب‌دیده‌ی اجتماعی نداریم، هرچه تصویر وجود دارد خارجی است؛ بنا به نظریه‌ی خانم فرهنگ "وقتی این مایکل و سالی‌ها تبدیل به مینا و سینا نشوند، یعنی همین کودکان اطراف خودمان، و تا وقتی این "هیس" وجود دارد، برای مردم مسئله ملموس و قابل درک نیست، پس ما بايد چهره‌هاي كودكان‌مان ايراني باشد، اما مراقب باشيم که از آسیب‌دیدگان هم تصویری نشان داده نشود؛ حال آنکه از پرتره‌ی کودکانی با همان حالت می‌توان به تاثیرگذاری دلخواه رسید.

نهاری با بیان اینکه دقيقا سخت‌ترين بخش كار همين‌ نقطه بود؛ گفت: چه كساني حاضرند كودكان خود را مقابل دوربين ما قرار دهند؛ بنابراین ما بايد با افراد صحبت می‌کردیم و بعضی از دوستان هم در این بازی سهیم بودند و فرزندانشان کنار ما ماندند؛‌ با تمام دشواری‌ها تصاویر را من می‌گرفتم و برای اساتید مرکز ارسال می‌کردم و شاید بین تعداد زیادی عکس، یکی دو مورد انتخاب می‌شد.

این هنرمند شیرازی گفت: دوستان مشاور به نگاه‌ها، نوع بغض و فيگورها توجه خاصي داشتند و اين كار خودش ماه‌ها زمان برد؛ مي‌توانيد حدس بزنيد چه حجم کاری انجام شد، از ماه‌هاي انتهایی سال ٩٥ تا بهمن ٩٦ تعدادي از تصاویر را جدا كرديم و همزمان با نشست تخصصي تعامل هنر و حقوق كودكان، عكس‌ها به همت گالري سروناز رونمايي شد.

او با قدردانی از حمایت‌های مدیر کالری سروناز و مرکز حافظ و حوزه‌ی هنری که در انجام پروژه همراهی داشتند، گفت: در این اثنا يك نمايشگاه براي پژوهشگران آموزش و پرورش ناحيه سه شیراز و هفت نمایشگاه در دانشکده‌های مختلف پزشکی و پیراپزشکی شیراز برگزار شد.

نهاری با یادآوری اینکه در نشست‌های تخصصی موضوع تولید آثار هنری برای بیان آسیب‌های اجتماعی مطرح شده و می‌شود، اعتقاد دارد که در این زمینه با فقدان اثر هنری روبرو هستیم و انتظارات چندان برآورده نشده است.

او همچنین از برپایی سه كارگاه عكس و يك كارگاه تصويرسازي گفت که حاصل آن يك نمايشگاه عكس با عنوان دنياي كودكي شد که گالری سروناز و حوزه‌ی هنری استان فارس آن را پوشش داد و گفت: امیدوارم به‌زودی شاهد آثار خوب تصویرسازی هم در این بخش باشیم.

نهاری گفت: مدتی قبل از طرف اداره آسيب‌هاي اجتماعي آموزش و پرورش فارس تماسی برقرار و درخواستی برای کمک به موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مطرح شد و ما هم بخشی از آثار تهیه شده را برای این موضوع آماده کردیم.

او اضافه کرد: بعد از آن خانم فرهنگ از من و خانم زارعي خواستند كه بر اساس اندازه‌ی بيلبوردهاي شهری طراحی‌هایی انجام شود و به همین دلیل اتاق فکری ایجاد و در نهایت آخرین روزهای تیر ماه شاهد نمود پروژه روی بیلبوردهای شهرداری بودیم.

نهاری با قدردانی از خانواده‌هایی که کودکانشان را به‌عنوان مدل در اختیار گروه و پروژه قرار دادند؛ گفت: قطعا در این بین خانم‌ها سميه صبوري، ايدا اميدوار، سكينه اسماعيلي ، سعيده كلاني و نفيسه گلستاني، همکارانی در شهرداری شیراز بسیار تلاش و یاری کردند. از طرفی تمام كسانيكه نقد كردند و باعث شدند كار قدرت بيشتري پيدا كند و حتی کسانیکه کمک نکردند و حضور نداشتند قدردانی و تشکر می‌کنیم.

این هنرمند عکاس شیرازی خاطرنشان کرد: بر این نکته که مبنای کار ما یک "نذر فرهنگی" بود تاکید دارم و اینکه هیچ یک از اعضای این گروه تا امروز حتی یک ریال هم بابت کار هزینه‌ای دریافت نکرده است؛ تا اینجا هم همه به اسم شهرداری هم‌قدم هستیم و امیدواریم آقای مهندس اسکندرپور باز هم از چنین حرکت‌هایی حمایت کند.

نهاری با بیان اینکه تلاش‌های انجام شده هنرمندان با حمایت شهرداری و نمودی که پیدا کرد اجری مناسب گرفته است؛ گفت: شايد اگر بگويم به اميد ريشه كن كردن ظلم و آسيب براي كودكان، كمي مبالغه باشد؛ ام می‌توانم بگویم به‌امید غم و سختی کمتر برای کودکان.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: