• شنبه ۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-976-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:

ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود کند و با توجه به مزیت‌های فارس که در زمینه‌های مختلف قابل توجه و برجسته است، برای رفع برخی کاستی‌ها و مشکلات راهکارهایی تدابیری را بیندیشد و مدیریت استان را در این زمینه یاری کند .

اسماعيل تبادار در گفت و گو با ايسنا منطقه فارس و با تبریک نزدیک شدن به ایام سالروز تاسیس جهاددانشگاهی، بیان کرد: جهاد دانشگاهی از نهادهای مولود انقلاب اسلامی محسوب می‌شود و امام راحل(ره) و همچنین رهبر معظم انقلاب امید زیادی به کارآیی و گره‌گشایی این نهاد انقلابی داشته‌اند و به واقع نیز جهاد دانشگاهی از ابتدای انقلاب خانه فرزندان عالم و اندیشمند انقلاب بوده و به دست آنان بسیاری از گره‌های کور و مشکلات کشور گشوده شده است .

وي افزود: جهاد دانشگاهی مبلغ و مبین گفتمانی است که معتقد است با تلاش و فعالیت انقلابی و با کمترین هزینه‌ها می‌توان راه خدمت رسانی عالمانه و محققانه به مردم را گشود و با بهره‌گیری از ظرفیت جامعه نخبگانی کشور به ویژه متکی بر فارغ‌التحصیلان برجسته دانشگاهی، بسیاری از بندهای وابستگی در حوزه‌های مختلف علمی را می‌توان رفع کرد .

استاندار فارس با تصریح بر اینکه معتقدم جامعه همچنان نیاز مبرمی به درخشش و تقویت حضور نهادهایی مانند جهاد دانشگاهی دارد تا هرچه بیشتر نقش تفکر انقلابی را در راهگشایی و گره‌گشایی از مسیر انقلاب اسلامی را شاهد باشیم، خاطرنشان کرد: نهاد جهاد دانشگاهی با حضور متعهدانه و پشتیبانی وفادارانه از آرمان‌های انقلاب اسلامی، همچنان باید پررنگ و موثر در سطح جامعه حضور داشته باشد .

تبادار از جمله عوامل موفقیت جهاد دانشگاهی در دست‌یابی به اهدافش را ساختار منعطف این نهاد برای پاسخگویی به نیازهای متفاوت کشور دانست و عنوان کرد که این ساختار می‌تواند در رفع کمبودهای کشور به هنگام فشار اقتصادی دشمنان بسیار موثر باشد .

وی اضافه کرد: اگر بتوانیم در زمینه‌های علمی و فناوری پاسخگوی نیازهای فوری و اساسی کشور باشیم و راه را برای حضور جوانان مستعد و با انگیزه‌ای که برای فعالیت‌های علمی و دانش‌بنیان آمادگی بالایی دارند باز کنیم، بسیاری از فشارهای دشمن با شکست روبرو می‌شود و ناامیدی برای آنان ایجاد خواهد شد .

استاندار فارس ادامه داد: همچنان که در گذشته نیز جهاد دانشگاهی در این زمینه قدم‌های بزرگ و موثری را برداشته است و تولید برخی داروهایی که در سطح دنیا در انحصار برخی کشورهای معدود بوده از آن جمله است. همچنین موفقیت‌هایی که جهاد دانشگاهی با مدیریت مرحوم دکتر آشتیانی در زمینه سلول‌های بنیادین به دست آورده است که موجب تعجب و شگفتی محافل علمی، پژوهشی و دانشگاهی دنیا شد، این امیدواری و اعتماد به نفس را در جوانان و نخبگان کشور ایجاد کرد که می‌توانند با اتکا به توان داخلی و کوشش عالمانه به مرزهای علم در دنیا دست پیدا کنند و گرهی از مشکلات کشور خود را باز کنند .

تبادار ادامه داد: استان فارس در حال حاضر به عنوان قطب صنایع الکترونیک و قطب پزشکی ایران بشمار می‌آید که لازم است جهاد دانشگاهی در کنار سایر مراکز علمی با جدیت بیشتر اقدامات و طرح‌ها مطالعاتی در این حوزه را در دستور کار قرار دهند .

وی گفت: همچنین جهاد دانشگاهی باید با توجه به موقعیت گردشگری استان فارس با دارا بودن جاذبه‌های فراوان ثبت شده در سطح بین‌المللی و ملی، اقداماتی را در دستور کار قرار دهد که توسعه صنعت گردشگری و جذب توریسم را به دنبال داشته باشد .

به گفته استاندار فارس، از دیگر مسائلی که هم‌اکنون همه کشور و از جمله استان فارس به دلیل اتکای بیشتر و عمیق‌تر به کشاورزی با آن روبرو است، خشکسالی و مشکل کمبود آب است که از جنبه‌های مختلف استان را تهدید می‌کند و باید برای آن راهکارهایی بیندیشیم .

تبادار اضافه کرد: حتی بخشی از مسايل و مشکلات حوزه صنعت استان نیز با مسئله خشکسالی و کمبود آب گره خورده  و تصور برنامه‌ریزی برای توسعه استان فارس بدون نگاه دقیق و عالمانه به بحث تامین آب ممکن نیست .

وی خاطرنشان کرد: طبیعتا در این مسیر، تحول کشاورزی و صنعتی در استان فارس به سمت روش‌های نوین و پیشرفته‌ای که با موضوع کمبود آب سازگاری داشته باشد و بتواند ضمن حفظ منابع آبی، تولیدات مواد غذایی مورد نیاز جامعه را تامین کرده و معیشت مناسب و مطلوبی را برای کشاورزان و بهره برداران آن حوزه فراهم کند، اهمیت بسزایی دارد .

استاندار فارس یادآور شد: در این حوزه‌ها نیاز به حضور نهادهایی است که به عنوان پشتیبان و حامی پژوهشگران بتوانند مسیرهای تازه را پیش روی مدیران باز کرده و روند توسعه و پیشرفت کشور را تسهیل کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: