• شنبه ۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-880-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شیراز:

احیای سینما بهمن شیراز در دستور کار قرار دارد

رییس کميسيون فرهنگی و اجتماعی شورای شيراز بررسی وضعیت سینما بهمن و تصمیم‌گیری در خصوص تملک، احیاء، ساماندهی یا بهسازی این مرکز فرهنگی را یکی از موارد مد نظر اعضای این کمیسیون عنوان کرد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، لیلا دودمان شنبه ۶ مرداد با اشاره به برگزاری جلسه‌ی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شیراز،‌ به خبرنگاران گفت: یکی از مباحث مورد نظر این کمیسیون توجه به احیای محورها و مجموعه‌های تاریخی فرهنگی و هنری بوده است.

او با تصریح اینکه سینما بهمن یکی از مراکز فرهنگی قدیمی شیراز محسوب می‌شود که بخشی از خاطرات و تاریخ این شهر خصوصا در بعد فعالیت‌های سینمایی و نمایشی را در خود دارد؛ گفت: تخریب این سینما قطعا بازخورد منفی از سوی شهروندان شیرازی به همراه دارد.

دودمان با اشاره به اینکه شهرداری شیراز  درصدد احیای محور تاريخی مجموعه‌ی زنديه و خيابان قدیم زند است، امکان تملک و احیای سینما بهمن نیز مد نظر قرار گرفته است.

وی همچنین از بررسی مصوبه شورای شيراز در خصوص پایتخت کتاب ایران در این کمیسیون خبر داد و ارائه برنامه‌های ضعیف و مقطعی، پشتیبانی نشدن ارگان‌های ذیربط از جمله اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین نبود تبلیغات مناسب را از دلایل عدم موفقیت شیراز در کسب عنوان پایتختی کتاب ایران در جشنواره سال گذشته بر شمرد.

رییس کميسيون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شيراز با اشاره به معرفی شهر صدرا به عنوان دومین شهر خلاق کتاب در کشور گفت: در سال ۹۶ عنوان پایتخت کتاب ایران به کاشان تفویض شد و امیدواريم شهر شیراز با دارا بودن پیشینه غنی فرهنگی، از کسب این عنوان بی‌بهره نماند .

دودمان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کسب این عنوان، یک برند فرهنگی در کشور محسوب می‌شود، شهرهای ایران تلاش زیادی برای رسیدن به این جایگاه می‌کنند .

وی همچنین از تلاش شهرهای آباده و اوز لارستان برای کسب این عنوان خبر داد و در این باره خاطرنشان کرد: باید به پتانسیل‌های فرهنگی شیراز توجه ویژه کنیم تا بتوانیم با محوریت این ظرفیت‌های بین‌المللی، برنامه‌های اقتصادی و گردشگری مناسبی را بنا کنیم .

رییس کميسيون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شيراز ادامه داد: در راستای عرضه و توزیع فراگير و شايسته کتاب، زیرساخت‌های لازم فراهم نشده است به گونه‌ای که مراکز متعدد پژوهشی و علمی و فرهنگی تولید کتاب، مرکزی برای توزیع ندارند و تا زمانی که این امر محقق نشود نباید توقع داشته باشیم مردم از انتشار توليدات آن‌ها و کتاب‌های گوناگون اطلاع داشته باشند .

دودمان با اشاره به لزوم برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی درمناسبت‌های ملی و مذهبی در سال‌های گذشته گفت: این امر، بستر مناسبی برای شناسایی و معرفی کتاب به مردم به ويژه کودکان و نوجوانان بود که متاسفانه در سال‌های اخير کم‌رنگ‌تر شده است .

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز، از عرضه کتاب‌های نامرغوب در نمایشگاه‌ها ابراز نارضایتی کرد و گفت: با توجه به توسعه فضای مجازی، ایجاد جذابیت برای کتاب و کتابخوانی بايد در اولویت قراردارد .

وی گفت: در راستای بستر سازی برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران، برگزاری فستیوال بین المللی با عنوان کتاب حافظ در شیراز، انعقاد تفاهم‌نامه شهرداری با نهاد کتابخانه‌ها در زمینه ارائه کتاب‌های مرتبط با هر یک از بخش‌های شهرداری، ارائه کتاب در مکا‌های مدرن و لوکس در کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌ها، تقدیر و تجلیل از نویسندگان شیرازی از پیشنهادات مطرح شده در این کمیسیون بود .

دودمان همچنین خواستار ارائه برنامه‌های مدون اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیر پایتخت کتاب ایران شد و گفت: با این اقدام، هماهنگی بین نهادهای متولی فرهنگ، سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به نحوه‌ی بهتری انجام می‌شود و اين دبيرخانه می‌تواند در راستای فرهنگ‌سازی برنامه‌های مدون و قابل اجرايی ارائه دهد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: