• شنبه ۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-1576-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

همدلی با جوانان سدی مقابل اعتیاد

مسئول سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب شهرستان شیراز گفت: یادگیری مهارت «همدلی و گوش دادن فعال»، از موارد مهم و تاثیرگذار در پیشگیری از اعتیاد جوانان به شمار می‌رود که والدین باید مد نظر قرار داشته باشند.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، ندا محمدی، اعتیاد را از عوامل تاثیرگذار بر ضعف سیستم خانواده دانست و گفت: آموزش مهارت‌های فردی و اجتماعی، بر رویکردهای پیشگیرانه یا کاهش مصرف مواد در کودکان و نوجوانان تاثیر دارد .

این کارشناس سلامت روان، توانمندسازی خانواده، کودک و نوجوان را سبب افزایش قابل توجه اثربخشی مداخله های پیشگیرانه برشمرد و ادامه داد: خانواده به عنوان نخستین نهاد جامعه پذیری در کودکان، عامل مهمی در پیشگیری از رفتارهای پرخطر از جمله مصرف مواد مخدر است .

او با اشاره به نقش نیرومند پدر و مادر در تعیین و شکل گیری نگرش، باورها و عملکردهای کودکان و نوجوانان، افزود: آموزش مهارت های زندگی و فرزندپروری در خانواده و تقویت حمایت های اجتماعی اعضای خانواده از یکدیگر و همچنین خانواده درمانی، از مهمترین برنامه های پیشگیری مبتنی بر خانواده محسوب می شود .

رابطه صمیمی با پدر و مادر؛ پیش نیاز رشد صحیح کودک

محمدی با بیان اینکه کودکان برای رشد، نیازمند حضور و رابطه صمیمی در فضای امن عاطفی پدر و مادر هستند، اضافه کرد: پدیده «دلبستگی» شکلی از رفتارهای فطری انسان است که به برقراری پیوند عاطفی کودک در کنار والدین منجر می شود .

مسئول سلامت روان این مرکز با اشاره به تحقیقات انجام شده پیرامون افرادی که دلبستگی ایمن ندارند، توضیح داد: اینگونه افراد، از یک سو دچار اختلال ها و آسیب های روانی متعددی از جمله عوامل خطر مصرف مواد مخدر و اعتیاد می شوند و از سویی دیگر، در روابط اجتماعی و بین فردی دوران بزرگسالی هم دچار مشکل شده و شکست های عاطفی مکرر را تجربه می کنند .

او یادگیری مهارت همدلی و گوش دادن فعال را موردی تاثیرگذار برای پیشگیری از بروز گرایش به اعتیاد در جوانان نام برد و ادامه داد: فراگیری اینگونه مهارت‌ها به پدر و مادر کمک می‌کند تا بتوانند فرزندان خود را به درستی درک کرده و بر اندیشه و رفتار آنان بدون اعمال قدرت و پیش داروی، تاثیر بگذارند .

محمدی درباره دیگر عوامل افزایش گرایش به مصرف مواد مخدر به ایجاد فضای عاطفی سرد، طرد شده و بدون صمیمیت در خانواده اشاره کرد و یادآور شد: این موضوع که محیط خانواده را از یک محیط محافظت کننده به محیطی خطرزا برای سلامت روان و اجتماعی تبدیل می کند، زمینه انواع انحراف های رفتاری را فراهم می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: