• یکشنبه ۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-1280-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث فرهنگی فارس:

نمایشگاه توانمندی‌های صنایع‌دستی عشایر فارس برپا می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس با اشاره به توانمندی‌های عشایر در ابعاد مختلف از برپایی نمایشگاهی برای عرضه‌ی این توان در بخش صنایع‌دستی خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، مصیب امیری در هفتمین کارگروه گردشگری استان فارس که با هدف بررسی ظرفیت‌ها، توسعه و تعالی گردشگری و صنایع دستی خانوارهای عشایری برگزار شد؛ گفت: فارس در حوزه گردشگری عشایر از پتانسیل و توانمندی خوبی برخوردار است.

امیری اضافه کرد: سیاست‌گزاری و برنامه ریزی برای توسعه و گسترش گردشگری جامعه محور و مبتنی بر محیط زیست پایدار، شناساندن ویژگی‌های زندگی، فعالیت‌ها، مواریث فرهنگی و معنوی عشایر و گسترش روابط و تعاملات اجتماعی فرهنگی بین عشایر و گردشگران و شناساندن ارزش‌های فرهنگی اصیل عشایر از اهداف توسعه این گردشگری غنی است .

وی اضافه کرد: همچنین در این گردشگری فرصتی برای کمک به معرفی، حفظ و صیانت از میراث معنوی، مراسم آیین های قومی بومی و تنوع بخشی به فعالیت‌ها و منابع درآمدی و رفاه خانوارهای عشایری در نظر است .

این مقام مسئول توسعه اقامتگاه های بوم گردی را در گردشگری عشایر را نیز مطرح می داند و از تلاش برای فراهم کردن بستر لازم جهت افزایش ظرفیت های اقامتی و پذیرایی با معرفی تنوع فرهنگی شامل ساختار اجتماعی و غذاهای محلی، جامعه عشایری و  به خصوص صنایع دستی در استان خبر داد .

امیری با اشاره به صدور  مجوز 61 اقامتگاه بوم گردی در فارس اعلام کرد: 250 متقاضی دیگر نیز در این حوزه وجود دارند که بستر مناسب برای ارتقا سطح زیر ساختهای گردشگری روستایی و عشایری استان است .

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین ثبت آداب و رسوم عشایر در فهرست میراث ناملموس به صورت کارشناسی و متداوم در دستور کار قرار دارد و به منظورنمایش توانمندی های غنی صنایع دستی عشایر استان، نمایشگاهی در شهریور ماه سال جاری پیش بینی شده است .

مدیر کل میراث فرهنگی فارس در ادامه ابعاد گردشگری عشایری- روستایی را وسیع دانست و گفت: در کنار معرفی و حفظ آداب و رسوم، حمایت از محصولات صنایع دستی و خوراک نیز تاثیر مستقیم بر درآمدزایی،ایجاد اشتغال پایدار و مهاجرت معکوس روستائیان به شهرها خواهد داشت.

امیری اضافه کرد: به منظور توسعه گردشگری عشایری ، فرهنگ سازي در بافت هاي عشايري، آموزش راهنمايان تورهاي گردشگري عشايري، تبليغ جاذبه هاي عشايري با استفاده از رسانه ها، استفاده از تجارب موفق درزمينه گردشگري بومي ومحلي مد نظر است.

معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس نیز در جمع بندی جلسه گفت: در زمینه توسعه زیر ساختها و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی، نظارت فنی در صدور مجوز برای از اهمیت ویژه برخوردار است تا گردشگر امکان اقامت در یک فضای ایمن را داشته باشد .

ابراهیم فروزانی ادامه داد: برای صدور مجوز این اقامتگاه ها باید به سمت استانداردسازی و ایمن سازی بناها حرکت کنیم تا متقاضی به اهمیت این موارد برای اخذ مجوز پی ببرد .

فروزانی خاطر نشان کرد: فراهم نمودن یک شرایط نظامند و مهندسی در این حوزه قابل توجه است و  باید در نظر داشت، تغییر معیشت روستاییان از کشاورزی به گردشگری یک حرکت تدریجی است و یک شبه محقق نمی شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: