• دوشنبه ۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-3314-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مقیمی عضو شورای شیراز مطرح کرد:

لزوم ترویج بیش از پیش فرهنگ اهدای خون

عضو شورای اسلامی شهر شیراز بر لزوم ترویج بیش از پیش فرهنگ اهدای خون تاکید کرد و گفت: شاخص اهدای خون در ایران و در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی فاصله ی معناداری دارد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس دکتر قاسم مقیمی در نطق قبل از دستور جلسه ی علنی عصر دوشنبه 8 مرداد شورای شیراز گفت: از شاخصه های توسعه یافتگی در کشورهای تکامل یافته، رابطه ی مستقیمی است که میان سرانه اهدا خون و تولید ناخالص داخلی یا  GDP  وجود دارد، و نتیجه آن افزایش حجم و گنجایش بانک خون این کشورهاست .

او اضافه کرد: بنابر آمار و ارقام، چنانچه ۳۸ درصد از جمعیت هر کشوری به تعداد دو بار در سال به اهدای خون بپردازند، بانک خون آن کشور به بَسَندِگی می رسد که عمده کشورهای اروپایی و آمریکا و آمریکای شمالی در این نرم و گاهاً بالاتر هستندو مشارکت شهروندان آنها به عدد ۳۸ تا ۴۲ نفر در هزار می رسد .

مقیمی گفت: ایران اما، با سابقه ی درخشانی که در حوزه های انسانی و عاطفی دارد با معیارهای جهانی فاصله دارد و این عدد میان متغیر ۲۰ تا ۲۸ نفر در هزار است .

وی با اشاره به اینکه پایگاه انتقال خون فارس و شیراز سابقه ی طولانی در کشور داشته و همواره از مراکز نمونه بوده است، گفت: اگرچه فارس در میان استانهای کشور جایگاه مقبولی دارد، اما به نسبت استانداردهای جهانی در جایگاه واقعی خود قرار ندارد، يعني در حالي كه سالانه قريب به ٦۰۰ هزار نفر در شهر شيراز باید در اين مهم مشاركت داشته باشند تنها شاهد اهداي خون با رقمی به مراتب پایین تر در شیراز در سالهای گذشته بوده ایم.

مقیمی لزوم همراهی اعضای شورا برای ارتقاء این شاخص را متذکر شد و خطاب به شهردار شیراز درخواست کرد که بستر ترویج فرهنگ اهدای خون را در سطح مجموعه ی شهرداری و در حد امکان در سطح جامعه فراهم کند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز مضایق پایگاه انتقال خون فارس در زمینه ی فضای اداری را یادآور شد و لزوم تهیه و تدوین تفاهمنامه ای برای فراهم کردن بستر توسعه پایگاه های ثابت و سیار انتقال خون در نقاط مختلف شهر را پیشنهاد داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: