• چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-2076-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

جهرم از مناطق اندمیک سالک در فارس

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: شهرستان جهرم از مناطق پر شیوع بیماری سالک در استان فارس و کشور محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس دکتر سید مجید ارجمند چهارشنبه ۱۰ مرداد در جمع خبرنگاران گفت: سال گذشته ۱۱۷ نفر به مرکز مشاوره‌ی سلامت جهرم مراجعه کرده و خدمات آزمایشگاهی و درمانی را به شکل رایگان دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تمام بیماران تا پایان دوره‌ی درمان توسط کارشناسان تحت مراقبت و رصد هستند، گفت: معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم طی سال‌های گذشته اجرای برنامه جونده‌کشی را با هدف مبارزه به سالک در دستور کار قرارداد و هر سال در چهار نوبت برنامه جونده‌کشی را در ماه‌های اردیبهشت، خرداد، تیر و شهریور اجرا می‌کند که امسال هم سه مرحله اجرا شده است.

ارجمند با اشاره به وجود ۹ کانون بیماری سالک در شهرستان جهرم، گفت: حیدرآباد، نظام آباد، قطب آباد، خاوران، چرگ و جلیل آباد، هورموج، اسلام آباد، علویه و موسویه به‌عنوان مناطق دارای شیوع بالای بیماری سالک در شهرستان جهرم است.

این مقام بهداشتی اضافه کرد: در شهر جهرم نیز شش منطقه مانند فرهنگ‌شهر، شهرک انقلاب، زیبا شهر، شهرک ایثارگران، هواشناسی، خارقان (شهرک فاطمیه) از مکان‌های پرشیوع سالک است .

به گفته‌ی او جمع‌آوری و دفن بهداشتی مستمر زباله‌ها و کودهای حیوانی از محیط زندگی، جلوگیری از انباشتن نخاله‌های ساختمانی و جمع‌آوری سریع آنها، تخریب و تسطیح اماکن مخروبه و قدیمی، بهسازی و آسفالت کوچه‌ها و خیابان‌های خاکی، ترمیم شکاف و درز دیوارها در مناطق مسکونی انسان و دام، تعمیر شکستگی لوله‌های آب و جلوگیری از تجمع فاضلاب، از بین بردن جوندگان از طریق جونده کشی، درمان سریع و صحیح بیماران، استفاده از پشه بند با سوراخ‌های ریز و آغشته به سم و نصب توری بر در و پنجره‌ها، استفاده از وسایل خنک‌کننده مانند کولر و پنکه، استفاده از حشره‌کش‌ها و مواد دورکننده حشرات و استفاده از لباس‌های پوشیده در هنگام شب از اقداماتی است که برای پیشگیری از سالک باید انجام داد .

ارجمند افزود: اقدامات گفته شده در گرو همکاری ارگان‌های مسئول در شهرستان مانند فرمانداری، شهرداری، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش و جهاد کشاورزی است که بدون همکاری آنان این مهم صورت نمی‌پذیرد .

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها دانشگاه علوم پزشکی جهرم نیز گفت: ناقل بیماری سالک، پشه ریزی به نام پشه خاکی است که از طریق گزش و خونخواری کردن، عامل بیماری را به انسان سالم منتقل می‌کند. پشه خاکی روی مواد آلی در حال فساد (کودها، زباله‌ها)، خاک مرطوب، لانه‌های پرندگان، اماکن مخروبه و محل زندگی حیوانات تخم‌گذاری کرده و تکثیر می‌یابند .

هایده پروین، بیان کرد: پشه خاکی بیشترین فعالیت را در بهار و تابستان دارد و پس از غروب آفتاب شروع به گزش و خونخواری کرده و تا صبح فعالیت خود را ادامه می‌دهد. این نوع پشه معمولا قسمت‌هایی از بدن که بدون پوشش هستند، مورد گزش قرار می‌دهند و در نتیجه بیشترین زخم‌هایی که ایجاد می‌شود در نقاط باز بدن (دست، پا و صورت) است .

به گفته وی موش صحرایی، انسان بیمار و سگ نیز از دیگر عامل‌های انتقال این بیماری است که می‌توانند از طریق پشه خاکی بیماری را به افراد سالم منتقل کنند.

این کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها گفت: هنگامی که پشه خاکی آلوده یک فرد را مورد گزش قرار می‌دهد زمانی حدود چند هفته تا چندماه و گاهی تا یک سال طول می‌کشد تا بیماری به صورت زخم ظاهر شود و اکثر گزش‌های پشه خاکی در بهار و تابستان اتفاق می‌افتد ولی ما زخم‌های بیماری سالک را در اواخر تابستان و پاییز و گاهی زمستان شاهد هستیم .  

پروین با اشاره به کنترل سالک و کاهش نسبی آمار این بیماری در بهار امسال گفت:  در شهرستان جهرم در بهار 97، تعداد مراجعین به مرکز مشاوره سلامت 16 نفر بوده است که تحت مراقبت و درمان هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: