• شنبه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-2376-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

تغذیه با شیر مادر خطر مرگ شیرخواران را کاهش می‌دهد

مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس علوم پزشکی جهرم گفت: خطر مرگ در کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده‌اند نسبت به سایر نوزادان در یکسال اول زندگی 21 درصد کمتر است.
به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس دکتر سودابه صمیمی شنبه 13 مرداد و در جمع خبرنگاران با اشاره به قرار داشتن در ایام هفته‌ی جهانی شیر مادر، گفت:  تغذيه با شير مادر رفاه و تندرستي خانواده، جامعه و سلامت مادر را به همراه دارد و در سال اول زندگي، خطر مرگ نوزادان با شير مادر ۲۱ درصد کمتر از نوزاداني است که از ابتدا با شير خشک تغذيه شده اند و تغذيه با شير مادر موجب حفظ امنيت غذايي شيرخوار حتي در زمان بحران مي شود.
وی با اشاره به تغذیه انحصاری با شیر مادر افزود: تغذیه انحصاری با شير مادر تا شش ماهگي براي شير خوار کافي است و به هيچ وجه نبايد آب، آب قند، شير خشک، شير جوشانده و ساير مايعات ديگر را به شيرخوار داد.
وی بیان کرد: آخرین آمار تغذیه انحصاری با شیر مادر در کشور 53.1 و در سال گذشته در شهرستان جهرم ۸۴ درصد بوده است.
صمیمی افزود: استفاده از شیشه و پستانک موجب کاهش میل شیر خوار به مکیدن پستان و کم شدن شير مادر، انتقال آلودگي، عفونت، بيماري و تغيير فرم دندان ها و قالب فک شيرخوار مي شود و شير مادر تا پايان دو سالگي همراه با غذاهاي كمكي بايد ادامه يابد.
وی گفت: تغذیه با شیر مادر 2.6 واحد ضریب هوشی کودک را بالا می برد و توان جسمي نوزادان با شير مادر بيشتر از نوزاداني است که شير خشک مصرف کرده اند. 
وی با اشاره به شعار امسال "تغذیه با شیر مادر، زیر بنای زندگی سالم است" گفت: شير مادر سبب رشد مطلوب و بقاي کودک، پيشگيري از انواع سوءتغذيه، سريع تر شدن تکامل بينايي و راه رفتن کودک و همين طور خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقي را ۱۰ درصد در کودك كاهش مي دهد. 
صمیمی با بیان این مطلب که مادران شیرده آرامش بیشتری دارند گفت: مادران شيرده در خانه و هنگام مسافرت راحت تر هستند و رابطه عاطفي مستحکم و دو طرفه بين خود و فرزندشان دارند و کم تر دچار استرس، اضطراب، سرطان پستان، تخمدان و دهانه رحم شده و قند خون مادر بهتر کنترل مي شود.
وی با اشاره به برنامه های معاونت بهداشتی دانشگاه در خصوص ترویج تغذیه با شیر مادر در "هفته جهاني شير مادر" گفت: به مدت يک هفته، صبح ها از ساعت ۸:۳۰ تا ۹:۳۰ دقيقه در مرکز مشاور شيردهي زير نظر معاونت بهداشتي دانشگاه، آموزش شيردهي بصورت رايگان توسط کارشناس نوزادان و شير مادر براي مادران باردار داده مي شود.
مدیر گروه سلامت خانواده علوم پزشکی جهرم گفت: همچنین غرفه شیر مادر در کلینیک تخصصی هنري جهرم و بيمارستان مطهري (دوستدار کودک) شهرستان برگزار مي گردد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: