• یکشنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-3374-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

شهر جدید صدرا در مسیر توسعه/
حاجی‌پور: صدرا تحمل اشتباه را ندارد

در چشم‌انداز شهر جدید صدرا خانه‌های ویلایی برای قشر متوسط به بالای جامعه پیش‌بینی شده بود اما با تغییر کاربری‌ها عملا این مهم رخ نداد و امروز با شهری مواجه‌ایم که مملو از آپارتمان‌ است؛ شهری که طی سال‌های گذشته نتوانست مسیر تدوین شده را خوب طی کند اما امروز شرایط برای رسیدن به چشم‌اندازهای تدوین شده فراهم شده است .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، شهر صدرا از اوایل دهه 70 شروع به شکل‌گیری کرد و امروز حدود یک ربع قرن از شروع توسعه‌پذیری شهر صدرا می‌گذرد و خیلی سریع به عنوان سومین شهر استان فارس به لحاظ جمعیتی خود را تثبیت کرد و حرکتش به سمت سکوی دوم با سرعت تداوم دارد .

مدیرعامل شرکت عمران و توسعه شهر جدید صدرا در جمع خبرنگاران با انتقاد از تغییر کاربری‌های غیرقانونی در این شهر گفت: قرار نبود صدرا شهر بلند مرتبه‌ها باشد اما با این امر مواجه شدیم .

خلیل حاجی‌پور که معتقد است یکی از ظلم‌هایی که در گذشته به شهر صدرا شده تغییر کاربری ‌ های متعدد در این شهر بود، گفت: در طرح بازنگری که برای ساخت ‌ وسازهای صدرا تهیه ‌  شده به ‌ هیچ ‌ عنوان آپارتمان ‌ سازی را تشویق نکرده‌ایم؛ چراکه از آغاز بنا بر این بود که صدرا محل خانه ‌ های ویلایی برای قشر متوسط به بالای جامعه باشد که با تغییر کاربری ‌ های غیرقانونی این اتفاق نیفتاد .

وی با اشاره به تدوین سند توسعه شهر صدرا افزود: یکی از برنامه ‌ هایی که منجر به هدفمندسازی اقدامات خواهد شد وجود برنامه توسعه راهبردی است از این روز سند توسعه راهبردی شهر صدرا در حال تدوین است و افق‌های کوتاه ‌مدت، میان مدت و افق 20 ساله برای آن در نظر گرفته شده البته تمرکز فعالیت‌ها بر افزایش کیفیت در جامعه شهری شهر صدرا است .

حاجی‌پور معتقد است که نباید شرکت عمران شهر جدید صدرا دچار روزمرگی شود بلکه باید به عنوان نهاد توسعه‌ای در غیاب دستگاه‌های دولتی دیگر در شهر صدرا نقش کلیدی ایفا کند.

مدیرعامل شرکت عمران و توسعه شهر جدید صدرا بر این باور است که شهر صدرا دیگر تحمل تصمیمات اشتباه را ندارد و کوچکترین تصمیم روی کیفیت زندگی شهروندان آن نقش خواهد داشت به همین دلیل سعی شده است در تعریف پروژه‌ها با مشورت کارها جلو رود .

وی ادامه داد:‌ شرکت عمران توسعه صدرا در دوره جدید سعی کرده تصویری جدید از این شهر را به نمایش بگذارد و اقداماتی که در چند ماه گذشته روی داده است به دنبال تکمیل کردن همین مسیر بوده است .

حاجی‌پور با بیان اینکه مطالعات بازنگری شهر صدرا بعد از پیگیری‌های مکرر تصویب شد، اضافه کرد: متاسفانه در گذشته خبرهای خوبی از شهر صدرا منعکس نمی‌شد اما امروز سعی کردیم با تصمیمات درست و صحیح  سرمایه اجتماعی را ارتقا و امید به زندگی در این شهر را بالا ببریم .

مدیرعامل شرکت عمران و توسعه شهر جدید صدرا با اشاره به اینکه برای اولین بار در سال 97 پیگیری‌های جدی صورت انجام شده تا موافقت نامه‌هایی را با سازمان برنامه و بودجه استان انجام دهیم، تصریح کرد: قصد داریم سهم صدرا را از اعتبارات ملی و استانی بگیریم؛ چرا که تا امروز یک ریال از این بودجه‌ها به شهر صدرا اختصاص داده نشده است و هر چیزی  اعم از خدمات زیر ساختی از محل منابع داخلی شرکت عمران توسعه صدرا  بوده است.

وی از همگرایی دستگاه ‌ های اجرایی با مدیریت جدید شرکت عمران شهر جدید صدرا به ‌ عنوان یک مسئله قابل ‌ توجه نام برد و اظهار کرد: این همگرایی در گذشته به دلایل متعدد با سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف وجود نداشت که در نوع خود اتفاق مبارکی بود و توسعه صدرا را سرعت خواهد بخشید .

حاجی‌پور همچنین به وجود 24 هزار واحد مسکن مهر در شهر صدرا اشاره کرد و افزود: از این تعداد 21 هزار واحد آن تحویل شده اما بنا به دلایلی طرح مسکن مهر بناسازان رمضان حدود 9 سال معطل مانده است، اما از سال 96 تکمیل این طرح سرعت خوبی گرفت و از 2 هفته پیش تحویل 450 واحد مسکن مهر آغاز شد و 570 واحد دیگر آن تا هفته دولت در شهریورماه افتتاح و  واگذار خواهد شد .

مدیرعامل شرکت عمران و توسعه شهر جدید صدرا خاطرنشان کرد: در طول چهار سال گذشته 15 مجتع آموزشی و 12 باب مسجد در صدرا ساخته شده است .

وی همچنین اتصال صدرا به دوکوهک، صدرا به شیراز از طریق باجگاه، اتصال از طریق تنگ قره پیری و اتصال به آزادراه جدید شیراز و اصفهان را از جمله پروژه ‌ هایی معرفی کرد که با جدیت عملیات اجرایی آن آغازشده و یا در حال آغاز است و افزود: با اتمام این پروژه ‌ های مهم راه‌های دسترسی صدرا به آزادراه ‌ ها و شهر شیراز تسهیل خواهد شد و صدرا را از بن ‌ بست بیرون می ‌ آید .

حاجی‌پور با بیان اینکه در مسیر صدرا به دوکوهک در فاز دو مطالعات از شهریورماه گذشته شروع شده بود و در بهمن سال 96 عملیات اجرایی این پروژه را آغاز کردیم، گفت: امیداریم امسال این پروژه به بهره‌برداری برسد و یک بزرگراه بین شهری با  عرض 55 متر و استانداردهای  مطلوب اتصال فاز دو  و بخش عمده‌ای از شهر صدرا را به محور شیراز- سپیدان داشته باشیم .

مدیرعامل شرکت عمران و توسعه شهر جدید صدرا معتقد است پروژه راه دسترسی صدرا به شیراز از طریق باجگاه باید از دو دهه قبل کلنگ‌زنی آن انجام می‌شد اما به دلیل عدم هماهنگی  بین سازمان‌های مختلف این امر محقق نشد .

او به پروژه سوم یعنی راه دسترسی صدرا به شیراز از طریق محور قره‌پیری نیز اشاره کرد و افزود: مطالعات و طراحی این راه تقریبا به اتمام رسیده است و امیدواریم امسال شروع عملیات اجرایی این محور انجام شود .

حاجی‌پور ادامه داد: آزادراه اصفهان به شیراز از سه راهی قلات به صدرا می رسد و با اتصال به صدرا و سپس شیراز می تواند تحول عظیمی در حوزه زیرساختی داشته باشد .

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا همچنین با اشاره به صدور رای قطعی در مورد پرونده موقوفه (زالی) اظهار کرد: براساس این رای، سند شش هزار و 500 هکتار زمین از مجموع 11هزار هکتار اراضی وقفی صدرا به نام اراضی ملی برگشت داده شد .

وی بیان کرد: مالکیت تمام اراضی که به وقفیت آنها عمل نشده بود به شرکت عمران صدرا داده شد که در مجموع حدود 700 میلیارد تومان ارزش ریالی این اراضی است و بی شک توسعه صدرا با این دستاورد شتاب بیشتری خواهدگرفت .

حاجی‌پور با بیان اینکه تصور اشتباهی که پیش از این گفته می‌شد صدرا شهری خوابگاهی است نادرست  است؛ چرا که شهری که جمعیت آن از 100 هزار نفر عبور می‌کند به آن نمی‌توان خوابگاهی گفت .

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا از پیگیری برای ایجاد یک فرمانداری ویژه در صدرا هم اشاره کرد و افزود: از طریق معاونت سیاسی و امنیتی استانداری فارس استقرار فرمانداری ویژه را دنبال کرده ‌ ایم که امیدواریم با توجه به فقدان دستگاه ‌ های دولتی در صدرا این امر هرچه زودتر تحقق پذیرد .

وی همچنین از پیشرفت فیزیکی 70 درصدی فاضلاب شرق صدرا خبر داد و گفت: این فاضلاب برای یک جمعیت 80 هزارنفری تدارک دیده ‌ شده که در صورت تأمین اعتبار تا پایان امسال به بهره ‌ برداری خواهد رسید، ضمن اینکه برای احداث فاضلاب غرب صدرا نیز 16 هکتار زمین در اختیار شرکت آبفا قرار گرفته تا با انتخاب پیمانکار، این پروژه را به اتمام برساند .

حاجی‌پور از تخصیص بودجه ‌ های ملی و استانی برای نخستین بار به شهر جدید صدرا خبر داد و افزود: امسال بین 5 تا 7 میلیارد تومان به این شهر بودجه اختصاص خواهد یافت .

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا از تعیین دو نقطه برای ایجاد آرامستان در صدرا نیز خبر داد و گفت: در دامنه جنوبی مسیر باجگاه و تنگه قره پیری برای ایجاد آرامستان در نظر گرفته ‌ شده که عملیات اجرایی آن با توافق مالک، آغاز خواهد شد .  

وی به وضعیت متروی شهر صدرا نیز اشاره کرد و افزود: مشکلات ناشی از اتصال به راه‌آهن شیراز با دستور قاطع وزیر راه و شهرسازی برطرف شد و سال آینده متروی صدرا وارد فاز عملیاتی می‌شود .

مدیر اداره‌ی ورزش و جوانان شهر صدرا نیز از گشایش استادیوم چمن مصنوعی فوتبال صدرا تا پایان امسال خبر داد .

سید محمد ناظم‌الشریعه با بیان اینکه از ابتدای مدیریت جدید شرکت عمران اتفاقات خوبی در ورزش صدرا رخ داده است، گفت: در سال 89 ورزش در صدرا متوقف شد که با مدیریت جدید شرکت عمران و تأسیس نمایندگی اداره ورزش و جوانان صدرا اقدام مهمی انجام شد و از ایجاد باشگاه ‌ های بدون مجوز و قارچ‌گونه در این شهر جلوگیری کرد .

وی افزود: از دیگر اقدامات خوب در دوره مدیریت جدید این بود که باشگاه شهر صدرا پس از مدت ‌ ها تعطیلی با تعامل با شهرداری و شورای شهر دوباره در حوزه قهرمانی و همگانی فعال شد تا به ‌ صورت حرفه‌ای فعالیت کند .

ناظم‌الشریعه رشته فوتسال را شناسنامه شهر صدرا عنوان کرد و افزود: تیم ‌ های فوتسال صدرا در رده‌های مختلف امسال فعال و با دریافت سهمیه به مسابقات لیگ یک کشوری اعزام خواهند شد .

این مربی فوتسال همچنین گفت: تیم بسکتبال بانوان شیراز نیز که همیشه با مشکل اسپانسر و حامی روبه ‌ رو بود، فعالیت خود را در صدرا شروع کرده و امسال شهریورماه به مسابقات کشوری اعزام می‌شود .

وی به بحث زیرساخت ‌ های ورزشی در صدرا پرداخت و گفت: 1.5 هکتار زمین تحویل اداره کل ورزش و جوانان برای ساخت استادیوم زمین چمن مصنوعی صدرا شده است که کار عملیاتی و تسطیح آن آغازشده و در صورت تامین اعتبار تا پایان سال این استادیوم تحویل داده می‌شود .

ناظم‌الشریعه یادآور شد: احداث چهار زمین چمن مصنوعی محله ‌ ای با اعتبار 1.5 میلیارد تومان نیز برای نخستین بار در صدرا عملیاتی شده که تا هفته دولت افتتاح می ‌ شود و این مسئله تأثیر بسیاری بر ورزش همگانی خواهد گذاشت .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، در حالیکه شهر صدرا پس از ربع‌قرن که از تاسیس آن می‌گذرد بلاخره مسیر صحیح حرکت توسعه‌ای را یافته است، موضوع ایجاد شهرهای جدید دیگر در فارس به شکلی جدی مطرح شده، شهرهایی که قرار است یکی در لامرد و دیگری در شیراز احداث شود.

باید امیدوار بود که تجربه‌ی شهر جدید صدرا ملاکی باشد برای احداث خردمندانه‌ی شهر جدید تابناک و بعد از آن شهر جدید بیضا در استان فارس.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: