• یکشنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-3574-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

شهردار شیراز:

بازآفرینی شهری از گام‌های اصلی چشم‌انداز شهرداری شیراز است

شهردار شیراز با بیان اینکه تقویت زیرساخت های فرهنگی و توسعه اجتماعی محلات شهری مهمترین بخش چشم انداز شهرداری است، گفت: بازآفرینی شهری یکی از گام های اصلی دستیابی به این چشم انداز است.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور در جلسه‌ی شورای اداری شهرداری شیراز که با حضور نماینده‌ی ولی فقیه در فارس برگزار شد، گفت: معتقدیم تنها با ساخت و ساز و انجام اقدامات سخت افزاری در محلات فرسوده و حاشیه ای بازآفرینی شهری اتفاق نمی‌افتد. از این رو با نگاه فرهنگی و اجتماعی، بازآفرینی بر مبنای فرهنگ محوری را در دستور کار قرار داده ایم .

اسکندرپور با بیان اینکه نحوه مدیریت و انتظارات شهروندان یک کلانشهر در مقایسه با شهرهای کوچک متفاوت است، خاطرنشان کرد: شهرداری شیراز از لحاظ تشکیلات و سطوح سازمانی هم اکنون از سه وزارت خانه گستره‌تر است از این رو با مشکلات وسیعی در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، خدمات شهری و ترافیکی روبرو است که باید متناسب با آن‌ها برنامه‌ریزی کند .

شهردار شیراز گستردگی کار، تضاد منافع، قوانین بالادستی و دخالت سایر دستگاه های متولی امور شهری را از جمله مولفه های تاثیرگذار بر نحوه انجام امور و رضایتمندی شهروندان دانست و افزود: شهروندان انتظار انجام امور شهر را از شهرداری دارند به همین علت علی رغم تلاش مجموعه شهرداری برای خدمت رسانی هر چه بهتر، نقدهایی از سوی شهروندان به مجموعه خدمت رسان وارد می شود .

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در شرایط مالی فعلی شهرداری یک نیاز است، افزود:  اما با توجه به نوسانات ارزی و  اقتصادی میل به سرمایه گذاری در شهرها و به خصوص شهرداری ها کاهش یافته است. در حال حاضر سرمایه گذاران علی الخصوص سرمایه گذارانی از کشورهای حوزه خلیج فارس منتظر تثبیت شرایط اقتصادی هستند. کاهش میل به سرمایه گذاری، فشار مالی را بر مجموعه شهرداری بیشتر کرده است اما امیدواریم با همگامی مجموعه شهرداری، پشتیبانی شورای شهر و پشتیبانی معنوی امام جمعه شیراز از این شرایط عبور کنیم .

اسکندرپور همچنین باززنده سازی بافت تاریخی و فرهنگی را ضروری دانست و گفت: وجود چندین دستگاه متولی در بافت تاریخی فرهنگی را از جمله موانع سرمایه گذاری در بافت است و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بافت تاریخی فرهنگی بین دستگاه های متولی در رفت و آمد هستند .

شهردار شیراز مبنای کار در شهرداری را پاکدستی، سالم سازی و شفاف سازی دانست و گفت: بدین منظور علاوه بر حساسیت در انتخاب مدیران، در نخستین گام ترک تشریفات ممنوع و مقرر شد قراردادها و برآوردها در دید شهروندان قرار بگیرد. همچنین درصدد هستیم با استقرار شهرداری الکترونیک، سطح دسترسی فرد به فرد را کاهش دهیم تا پاسخگویی، شفاف سازی و حفظ کرامت شهروندان افزایش یابد .

معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز نیز در این نشست قدیمی بودن قوانین شهرداری را یک چالش دانست و گفت: مطابق نبودن قوانین با نیازهای امروز جامعه باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای شهرداری ها شده است و تطابق وضع موجود با مجموعه قوانین مشکل است .

آرش فرج زاده با بیان اینکه شهرداری حادثه بلوار جمهوری طی 14 روز از 4 هزار تن مصالح استفاده کرد، خاطرنشان ساخت:  برای کنترل این حادثه کمیته فنی با حضور اساتید شماره یک کشور تشکیل شده و با انجام اقدامات علمی، خطر لغزش و رانش کوه در این منطقه رفع شده است .

 

فرج زاده با اشاره به تاکید شهردار مبنی بر لزوم استقرار شهرداری الکترونیک افزود: هم اکنون از 120 هزار مراجعه‌ای که سالانه به شهرداری می‌شود، حدود 81 درصد برای دریافت استعلام است که با استقرار شهرداری الکترونیک این میزان کاهش چشمگیری پیدا می کند و قدم موثری در جهت رفاه و آسایش شهروندان و افزایش رضایتمندی آنها است .

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز نیز گفت: هم اکنون در راستای محرومیت زدایی و توزیع عادلانه خدمات در بیش از ۵۰۰ نقطه شهر شیراز پروژه های عمرانی شامل ساخت تقاطع غیرهمسطح، بزرگراه، فرهنگسرا، سرای محله ها، پارک، خیابان، کوچه ها و مسیرهای پیاده راه سلامت در دست اجرا است .

حسین آرگیو با بیان اینکه بر اساس مطالعات طرح جامع حمل و نقل و ترافیک چهار رینگ ترافیک که یکی میانی، دیگری در بلوار رحمت و رینگ های سوم و چهارم نیز در رینگ های پیراموانی شهر هستند طراحی شده و در حال اجرا است، گفت: کمربندی فعلی شیراز به طول 80 کیلومتر که در رینگ پیرامونی است نیاز به اصلاح و استاندارد سازی دارد که در چندین نقطه کمربندی شیراز ساخت چند تقاطع غیرهمسطح در دست اجرا می باشد و شهرداری عزم خود را برای ساماندهی این محور جزم کرده است

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز این نوید را به شهروندان داد که در هفته دولت 24 پروژه با اعتباری بالغ بر 81 میلیارد تومان به بهره برداری می رسد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: