• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-4074-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی فارس:

گزکاری در ۲ هزار هکتار اراضی بیابانی فارس اجرا شد

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان فارس گفت: طرح گزکاری با هدف احیای رویشگاه‌ها و ایجاد پوشش گیاهی و فضای سبز در اراضی بیابانی در سطح بیش از دو هزار هکتار اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس عبدالحسین یوسفی سه‌شنبه ۱۶ مرداد در جمع خبرنگاران گفت: از ابتدای برنامه‌ی چهارم و با هدف اجرای طرح‌های الگویی احیاء و مدیریت مشارکتی عرصه‌های بیابانی و از ابتدای برنامه چهارم توسعه تاکنون میزان دو هزار هکتار اراضی در قالب طرح‌های اشتغالزایی به خانوارهای ساکن در مناطق بیابانی استان ‌اختصاص یافته است .

او با یادآوری اینکه طرح گزکاری از سال ۸۳ شروع شد گفت: طی این سال‌ها بخش‌های زیادی از نقاط بحرانی فارس در شهرستان‌های زرین دشت، لار، لامرد، خنج، داراب، مهر، نی ریز و فراشبند احیاء شده است.

این مقام مسئول اعتقاد دارد که با اجرای این طرح علاوه بر توسعه روستائی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان شاهد مقابله با پدیده بیابان زائی و گام برداشتن در مسیر احیای اراضی بیابانی خواهیم بود.

یوسفی با اشاره به کاشت گونه های سازگار با مناطق بیابانی در اراضی ملی گفت: این گونه ها به عنوان بادشکن مانع هجوم رسوبات بادی به خانه‌ها و تاسیسات زیربنایی شده و نقش بسزایی در حفظ و حراست از خاک دارد.

وی افزود: توسعه گونه‌های بیایانی تاثیر قابل توجهی در افزایش سطح جنگل‌های دست کاشت در مناطق گرمسیری و بیابانی و تثبیت پوشش محافظتی و عملیات خاکی آن دارد .

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اشاره به اهداف اصلی اجرای طرح‌های احیاء و مدیریت شوره زارها با گونه مقاوم گز شاهی گفت: بهره برداری مطلوب از آب‌های غیر متعارف و خاک‌های شور و شور و قلیایی برای تولید چوب با هدف تامین نیاز کارخانجات نئوپان سازی، صنایع چوب، صندوق سازی و سایر مصارف چوبی و همچنین ایجاد زمینه لازم در جهت مصنوعات تبدیلی، ایجاد اشتغال و تولید درآمد در عرصه‌های بیابانی از جمله مهمترین اهداف این طرح است .

یوسفی گفت: کاشت گونه‌های گیاهی بادشکن در مناطق بیابانی باعث کاهش سرعت، شدت و اثرات نامطلوب باد در این مناطق شده و ضمن کمک به اجرای طرح ترسیب کربن نقش بسزایی در مهار ریزگردها دارد.

وی با اشاره به اقتصادی شدن این طرح در عرصه‌های طبیعی گفت: انجام فعالیت‌های بیابانزدایی با اجرای طرح‌های اقتصادی و عمرانی با مشارکت مردم ضمن ایجاد زمینه اشتغال و تولید درآمد برای بهره برداران عرصه‌ها، تاثیر قابل توجهی در احیاء عرصه‌های بیابانی دارد .

یوسفی در خصوص اشتغالزایی ایجاد شده در این طرح گفت: تعداد اشتغال ایجاد شده از این طریق بطور مستقیم 200 نفر و ایجاد اشتغال غیر مستقیم نیز بطور تقریبی 2000 نفر برآورد شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: