• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-2676-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

راه‌های انتقال و پیشگیری از بیماری کیست هیداتید

شناخت بیماری‌های قابل انتقال از سگ به انسان در ارتقای بهداشت جامعه حائز اهمیت است، کیست هیداتید یکی از همین دسته بیماری‌ها محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از علوم پزشکی شیراز، کارشناسان هشدار می‌دهند که با توجه به اهمیت بیماری‌های انگلی قابل انتقال از سگ به انسان، باید افراد جامعه این بیماری‌ها و راه‌های پیشگیری از آن را به‌خوبی بشناسند.

کارشناس مرکز پزشکی مقایسه‌ای و تجربی دانشگاه علوم پزشکی شیراز «اکینوکوکوس گرانولوزوس» را از مهمترین بیماری‌های مشترک انسان و حیوان معرفی و اضافه کرد: «اکینوکوکوس گرانولوزوس» ﻛﺮﻡ ﻧﻮاﺭﻱ روده ﺳﮓ و عامل بیماری کیست هیداتید (Hydatid cyst disease)   است که در مرحله لاروی ایجاد می شود .

خلیل زارع با بیان برخی از مخاطرات بهداشتی این بیماری، افزود: تماس مستقیم با سگ، در مورد دامپزشکان و محققانی که در پروژه های تحقیقاتی از سگ، به ویژه سگ های ولگرد مشارکت دارند، احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد؛ تخم این انگل از راه مدفوع دفع شده و با وسایل جراحی آغشته به مدفوع، دست های آلوده و حتی کف کفش نیز منتقل می‌شود.

هشدار نسبت به شست و شوی صحیح توت فرنگی

خوردن آب یا غذای آلوده به تخم‌های این انگل، از راه‌های انتقال بیماری‌های انگلی خصوصا کیست هیداتید به انسان بود که زارع به آن اشاره کرد.

این کارشناس گفت: میوه و سبزی‌ بیشترین مواد غذایی در معرض خطر آلودگی است از این رو باید به طور کامل شسته و ضدعفونی شود؛ به عنوان مثال، توت فرنگی میوه‌ای بوته‌ای محسوب می‌شود که مستقیم بر روی خاک یا کود بستر قرار می گیرد؛ این میوه به دلیل شکل ظاهری ناصاف و قوام نرم، بیش از سایر میوه‌ها احتمال نگهداری انگل‌ها و تمیز نشدن آن با شست و شو را دارد.

کارشناس مرکز پزشکی مقایسه ای و تجربی دانشگاه علوم پزشکی شیراز توصیه کرد: برای پیشگیری از ابتلا به کیست هیداتید، باید آب چاه و رودخانه پیش از مصرف جوشانده شود، سبزی های خام، باید انگل زدایی و میکروب زدایی شود و دست ها پس از کار کردن با خاک، پاک کردن میوه و سبزی با آب و صابون به خوبی شسته شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: