• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-4374-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

مبادله‌ی تفاهم‌نامه همکاری بین تعاون روستایی فارس و دانشکده‌ی کشاورزی شیراز

تفاهم‌نامه‌ی همکاری سازمان تعاون روستایی استان فارس و دانشکده‌ی کشاورزی شیراز امضا و مبادله شد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، رئیس سازمان تعاون روستایی استان فارس چهارشنبه ۱۷ مرداد در مراسم امضاء و مبادله‌ی تفاهم‌نامه همکاری با دانشکده‌ی کشاورزی شیراز این اقدام را در راستای توجه و تجهیز اتحادیه‌ی تعاونی‌های تولید به علم روز و تاثیرگذار بر روند ارتقاء این شبکه دانست.

احد بهجت‌حقیقی گفت:  تولید در حوزه محصولات باغی، زراعی، طیور، صنعت زنبورداری و دامداری نیازمند این است که شاکله تعاونی تولید از نظر پژوهشی و علمی مجهز به علم روز شود.

او با بیان اینکه اتحادیه تعاونی تولید از ابتدا با نگاه دولتی تاسیس شد، به دلیل جدایی فرآیند اجرایی پروژه‌های جهاد کشاورزی از این بخش اشاره و خاطرنشان کرد: ایراد قانونی دوشغله محسوب شدن نیروهای دولتی که سازمان های نظارتی  نسبت به تعاونی تولید داشتند، منجر به جدایی این اتحادی از بخش دولتی  شد و در نهایت به عنوان تشکلی تعاونی و مدیریت خصوصی شکل گرفت .

وی ادامه نیافتن اجرای پروژه‌هایی چون طرح یحیی یک را نتیجه این جدایی برشمرد و افزود: همه اتحادیه‌های تحت پوشش شبکه اعم از مرغداران، زنبورداران ،باغداران، دامداران و دانه‌های روغنی در دل اتحادیه تعاونی تولید قرار داشتند که به دلیل نگاه تخصصی دولت به تعاونی تولید، اجرای این نوع پروژه‌ها از این اتحادیه جدا و به دنبال آن اتحادیه‌های متعدد تخصصی تشکیل شد.

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس با تاکید بر این موضوع که مدیریت زنجیره تولید از پیش از تولید تا سفره باید در مدیریت اتحادیه تعاونی تولید دیده شود، عنوان کرد: فلسفه وجودی تعاونی تولید نیز بر همین اساس شکل گرفته و در اساسنامه آن قید شده که مدیریت تولید تمامی محصولات کشاورزی بر عهده تعاونی تولید است.

بهجت‌حقیقی همچنین با بیان اینکه اجرای تمامی پروژه ها و نیر تولید در حوزه‌ تعاونی  های تخصصی  باید منضم به  بسته تاییدیه علمی و تخصصی دانشکده کشاورزی باشد، تاکید کرد که اتحادیه‌های تخصصی نیز با در اختیار قرار دادن ظرفیت های خود تجربیات عملی تعاونی ها را در اختیار  دانشکده کشاورزی قرار دهند .

وی با تاکید بر اینکه قوانین دست و پاگیر دولتی در شبکه‌های تعاونی تولید وجود ندارد، اضافه کرد: با توجه به ابلاغ هیآت دولت به وزارت جهاد کشاورزی  مبنی بر تسهیل فضای کسب و کار، مکلف به همراهی در این رابطه هستیم.

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس ابراز امیدواری کرد که انعقاد این تفاهم‌نامه موجب به روز شدن بسترهای علمی و پژوهشی در حوزه کشاورزی شود.

بهجت‌حقیقی به ضرورت تقویت اتحادیه تعاونی تولید هم اشاره و با بیان اینکه هم‌اینک این اتحادیه با 170 تعاونی فعال در کشور حدود 35 درصد از اراضی تحت پوشش را در اختیار دارد، بر لزوم ارتباط بین بخشی بیشتر میان دانشکده کشاورزی و اتحادیه تعاونی تولید سازمان تعاون روستایی استان فارس تاکید کرد.

وی همچنین با تصریح بر اینکه ارتباط دو سویه مسیری را فراهم خواهد کرد تا دانش در سطح مزرعه به مرحله اجرا برسد، تاکید کرد: معتقدیم اولویت‌های پژوهشی در قالب آموزش می‌تواند منجر به ارتقای یافته‌های پژوهشی به کشاورز از طریق دانشکده کشاورزی شود.

عدالت؛ رئیس دانشکده‌ی کشاورزی شیراز نیز به عوامل موثر بر ارتقای کارآفرینی در شبکه تعاون روستایی فارس در سه بخش ترویج باغبانی و اقتصاد کشاورزی با رویکرد علمی در مدت زمان کوتاه با همکاری سازمان تعاون روستایی و اتحادیه‌های تحت پوشش اشاره کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: