• یکشنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 975-881-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رییس هیئت پزشکی ورزشی فارس:

زمان رسیدگی به اسناد درمانی کاهش یافته است/
مصدومیت ۱۵۰۰ ورزشکار در المپیاد دانشجویی

رییس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس گفت: با به‌روز رسانی نرم‌افزار خدمات درمانی؛ زمان رسیدگی به اسناد درمانی ورزشکاران آسیب‌دیده‌ی تحت پوشش کاهش چشمگیری یافته است.

دکتر کاوه باشتی در گفت و گو با ایسنا منطقه‌ی فارس گفت: کاهش زمان رسیدگی به اسناد موجب ارتقاء سطح رضایت‌مندی ورزشکاران و بهره‌وری بیشتر شده است.

باشتی با بیان اینکه توسعه‌ی خدمات الکترونیک در هیئت پزشکی ورزشی فارس مد نظر قرار دارد، خاطرنشان کرد: طی ماه‌های اخیر به واسطه‌ی ارتقاء کیفی خدمات شاهد افزایش ۱۲ درصدی ورزشکاران تحت پوشش در سطح استان بوده‌ایم.

او با اشاره به برگزاری المپیاد دانشجویی در دو بخش دختران و پسران دانشجوی کشور در شیراز، گفت: امسال برای اولین‌بار و با تلاش‌های مسئولان دانشگاه، شیراز میزبان رقابت‌های المپیاد ورزشی دانشجویان سراسر کشور بود.

باشتی با بیان اینکه این رویداد مهمترین رخ‌داد ورزشی در حوزه‌ی دانشجویان محسوب می‌شود، گفت: با توجه به تعدد ورزشکاران و رشته‌های این المپیاد، علی‌رغم نظارت‌های خوب دانشگاه شاهد مصدومیت بالغ بر ۱۵۴۱ دانشجوی ورزشکار بودیم.

وی اضافه کرد: از کل مصدومان ۷۲۳ دانشجوی دختر و ۸۱۸ دانشجوی پسر بودیم؛ مصدومان به‌واسطه حضور پزشکیاران و تیم پزشکی و آمبولانس در محل، به سرعت تحت درمان قرار گرفته و در صورت نیاز به بیمارستان اعزام شدند.

باشتی گفت: از کل دانشجویان دختر آسیب دیده در این المپیاد، ۶۶۰ مورد توسط پزشکیار مستقر در محل مداوا انجام شد و ۶۳ مورد نیز با توجه به وسعت آسیب‌دیدگی و نیاز به خدمات تخصصی اعزام به بیمارستان را داشتیم.

رییس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس خاطرنشان کرد: در بخش آقایان نیز ۶۸ مورد ارجاع به بیمارستان و ۷۵۰ مورد درمان توسط پزشکیاران ثبت شده است.

باشتی بیشترین میزان آسیب‌ها را مربوط به ورزش‌هایی که سطح تماس ورزشکاران در آن بیشتر است دانست و گفت: در بین رشته‌های مختلف آسیب‌ها در مسابقات رزمی بیشتر بود.

این پزشک فوق‌تخصص جراحی زانو، تصریح کرد: امسال برای اولین‌بار تمام مصدومانی که دچار آسیب جدی شده بودند را قبل از اعزام به بیمارستان شخصا ویزیت کرده و به شکل تخصصی ارجاع لازم را انجام داده‌ایم.

او حجم خدمات پزشکی ارائه شده به المپیاد دانشجویان شیراز را بیش از ۱۵۰۰ ساعت اعلام و اضافه کرد: تلاش‌ خواهیم کرد با انجام یک پژوهش علمی اطلاعات مربوط به آسیب و آسیب‌دیدگی ورزشکاران دانشجو در این المپیاد را آنالیز کنیم.

باشتی با بیان اینکه اطلاعات حاصل از آنالیز داده‌های این پژوهش امکان برنامه‌ریزی برای کاهش آسیب‌ها و سایر اقدامات را فراهم خواهد کرد، گفت: قطعا هیئت پزشکی ورزشی فارس با نگاهی علمی تلاش می‌کند ضمن شناسایی دلایل وقوع آسیب، بستری را برای کاهش آسیب‌های ورزشی فراهم کند.

رییس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس تاکید دارد که در این استان امکان پوشش تمام مسابقات ورزشی توسط پزشکیاران وجود دارد و تلاش‌هایی نیز در زمینه‌ی تربیت پزشکیاران جدید و ارتقاء دانش پزشکیاران فعال در دستور کار است.

این فوق‌تخصص جراحی زانو گفت: امروز هیئت پزشکی ورزشی فارس مباحث آموزشی را در اولویت کار خود قرار داده است تا شاهد ارتقاء جایگاه کنونی این هیئت باشیم؛ اگر چه هم‌اینک هم براساس ارزیابی‌های انجام شده در بخش‌های مخلتف به‌عنوان برتر در کشور شناخته شده هستیم.

باشتی گفت: اکنون فضایی در هیئت پزشکی ورزشی فارس فراهم شده که ورزشکاران دچار آسیب‌های ورزشی بتوانند خارج از نوبت ویزیت شوند.

رییس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس گفت: خوشبختانه ارائه‌ی خدمات فوق تخصصی و تخصصی توسط این هیئت موجب شده که مراجعه کنندگانی از کشورهای مختلف خصوصا قطر، امارات، عراق و عمان داشته باشیم، ورزشکارانی که به واسطه‌ی نوع آسیب‌دیدگی نیازمند خدمات فوق‌تخصصی بوده‌اند و این خدمات را دریافت کرده‌اند.

نایب رییس و دبیر هیئت پزشکی ورزشی استان فارس نیز وجه تمایز این هیئت را با سایر هیئت‌های تحت پوشش اداره کل ورزش و جوانان، فعال بودن در ۲ بعد ورزشی و پزشکی دانست.

دکتر جهانی گفت: این هیئت هم در بحث ورزشی مباحث تخصصی را برای ورزشکاران در بخش‌های مختلفی دنبال کرده و می‌کند و هم در بحث پزشکی ارائه دهنده‌ی خدمات آموزشی و درمانی و پیشگیری تخصصی است.

جهانی جایگاه هیئت پزشکی ورزشی استان فارس در کشور و حتی منطقه‌ را خوب ارزیابی و تاکید کرد که تلاش‌ها برای ارتقاء این جایگاه به شکل مداوم در اولویت قرار دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: