• یکشنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-7414-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

معاون رئیس‌جمهور خواستار شد:

تدوین طرح مطالعاتی احیای دریاچه بختگان

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور خواستار تهیه و تدوین طرح مطالعاتی احیای دریاچه بختگان با محوریت دانشگاه شیراز شد و گفت: در صورت ارائه نشدن برنامه ریالی در این باره هزینه نخواهیم کرد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، عیسی کلانتری یکشنبه 21 مرداد در جلسه ستاد احیای تالاب‌های فارس، استقرار دانشگاه شیراز، وجود حوزه‌ی آبخیز و آبریز و نیروهای متحصص در استان فارس را دلیلی متقن برای آغاز طرح مطالعاتی احیای دریاچه بختگان با اقتباس از دریاچه ارومیه دانست و گفت:‌ اصرار دارم ظرف دو ماه آینده با کار شبانه‌روزی پیش از آغاز فصل بودجه 98 این مهم اماده ارائه باشد تا در قانون بودجه سال آینده هزینه‌های‌ مطالعاتی و احیانا اجرایی آن تامین شود.

وی با تصریح بر اینکه دولت آمادگی برای تامین منابع لازم در این خصوص را دارد، تاکید کرد: باید مشخص شود که به ازای هر میزان هزینه، چه میزان آب به دریاچه بختگان وارد و احیا خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین خاطرنشان کرد: همانگونه که در بحث زیرگردهای خورستان در بخش منشاء داخلی استاندار مامور به تهیه برنامه شده از استاندار فارس نیز تقاصا دارم که شخصا مسئولیت ارائه برنامه احیای دریاچه بختگان را بر عهده گیرد.

کلانتری مجددا تاکید کرد که باید برنامه‌ای تنظیم شود که توجیه هزینه کرد و اثر بخشی و تعهد نسبت به اجرا را مشخص کند.

وی با بیان اینکه کرگروه یا ستادی متشکل از همه نیروهای اجرایی دولتی و دانشگاهی به همراه شبکه پایش تشکیل شود، افزود: جهت افزایش کیفیت مطالعات پایه‌ای این طرح می‌توان از نیروهای متخصص دانشگاه شریف نیز کمک گرفت.

معاون رئیس‌جمهور یادآور شد: همه هزینه مطالعاتی را به شرط اثربخشی تامین می‌کنیم.

کلانتری همچنین با اشاره به پیش‌بینی‌های یکی از اساتید فیزیک دانشگاه شیراز مبنی بر تغییر بارش‌ها از نیمه جنوبی کشور و عدم تکرار آنها در سا‌ل‌های آینده، خاطرنشان کرد: ایشان معتقد بود که اگر فکری به حال این موضوع نشود بارش‌های نیمه جنوبی ایران به سمت شمال حرکت خواهد کرد.

وی ادامه داد: اما ما در مواجه با چنین پیش‌بینی‌هایی چه کردیم؟ به جای راهکارهای عملی به افزایش مصرف، به تمسخر گرفتن محققین و دانشمندان و  تشویق کاهش مصرف برای افزایش تولید متمرکز شدیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به حوزه آبخیز دریاچه ارومیه و تاثیر 18 درصدی خشکیدگی براثر تغییر اقلیم اشاره و خاطرنشان کرد: در حالی که انتظار می‌رفت تغییر اقلیم‌ها بیشترین علت خشکیدگی این دریاچه را تشکیل دهد اما متاسفانه 82 درصد از علت این خشکیدگی مربوط به زیاده خواهی افراد و سیاست‌های غلط و خائنانه نسبت به نسل‌های آینده بوده است.

کلانتری با بیان اینکه منابع آبی استان فارس به وبژه در مبحث تالاب و دریاچه‌ها در سال‌های 49 تاکنون قابل مقایسه نیست، گفت: سال 75 مرحوم جواهری، یکی از مشاروین محیط زیست اعلام کرد که باید جلوی کشت دوم در فارس گرفته شود اما توجه نشد و وضعیت فعلی حادث شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اضافه کرد:‌ رئیس جمهور در سال 92 نیز یکی از وعده‌های خود را بررسی و پیگیری احیای دریاچه ارومیه در نخستین دستور کار هیئت دولت اعلام کرد اما وزیر نیرو با رد مجری‌گری این طرح، این اقدام را به سازمان محیط زیست کشور واگذار کرد.

کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر استفاده بهینه از منابع آبی، بیان کرد: اگر قرار باشد آبیاری تحت فشار منجر به توسعه کشت شود، وضع به مراتب بدتر از موقعیت فعلی خواهد شد و با این روش همه آب‌ها مصرف و خشکیدگی سریع‌تر حاصل خواهد شد.

وی همچنین پس از ارائه گزارشی از روند منابع آبی و سدهای استان فارس توسط رئیس سازمان آب منطقه‌ای استان فارس، ضمن ابراز گلایه از وزارت نیرو در اعلام آمار و ارقام‌های گنگ و مبهم و بعضا پنهان از میزان مخازن و کسری آنها، گفت: در حالی که وزیر نیرو اعلام می‌کند سالانه حدود 7.5 میلیارد مترمکعب آب از چاه‌های غیرمجاز برداشت می‌شود اما این رقم به حدود 16 میلیارد مترمکعب در سال می‌رسد و هنوز اعلام می‌شود که 5 تا 7 میلیارد آب برداشت می‌شود.

کلانتری در خاتمه گفت: امروز در حالی‌که مقرر شده حتی یک هکار کشت دوم در کشور انجام نشود اما شاهدیم که استانی مانند اذربایجان غربی در این باره تخلف و به ناچار سازمان بازرسی ورود می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: