• یکشنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 975-3673-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

استاندار فارس:

سیستم‌های تنبیهی در حل بحران آب تنها راه نیست

استاندار فارس تاکید بر اینکه نمی‌توان در مقابله با بحران آب تنها سیستم‌های تنبیهی همچون پر کردن چاه‌های غیر مجاز را ملاک عمل قرار داد، گفت: مکانیزم‌های تشویقی نیز در کنار برنامه‌های الزامی باید در برنامه ریزی‌ها مد نظر قرار داده شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، اسماعیل تبادار یکشنبه 21 مرداد در جلسه ستاد احیای تالاب‌های استان فارس  با بیان اینکه سال‌های زیادی طول کشیده تا این ناهنجاری‌ها در حوزه آب به وجود بیاید، خاطرنشان کرد: امروز اگر می‌‎خواهیم به حل این ناهنجاری‌ها بپردازیم نمی‌توانیم تنها به بحث تنبیهی و پرکردن چاه‌ها توجه کنیم قطعا این موضوع نیز بخشی از کار است اما باید زمینه را برای تامین معاش مردم فراهم کنیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی جامع و نگاه همه جانبه به امور زمینه عبور از بحران آب و احیا تالاب‌ها را فراهم خواهد کرد، گفت: دریاچه ارومیه بر اساس انجام کارهای چند جانبه‌ای مانند پر کردن چاه‌های غیر مجاز تدوین نظام کشاورزی دقیق، وارد کردن آب به دریاچه و سایر اقدامات هم سو از بحران و مخاطره خارج شده است.

استاندار فارس آمادگی مدیریت ارشد استان برای تدوین برنامه‌ای جامع در راستای احیا تالاب‌ها را اعلام کرد و افزود: تدوین  این برنامه با کمک دانشگاهیان و متخصصان استان به عنوان اولین دستور کار در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مطرح می‌شود. 

تبادار عنوان کرد: علاوه بر گزارش وضعیت نگران کننده آب در استان، باید برنامه‌هایی که در تصمیم سازی و تصمیم‌گیری ها اثر گذار هستند از طریق رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست به هیئت دولت ارائه دهیم.

وی با اشاره به وضعیت بحرانی خاک، توجه به این موضوع در کنار حل بحران آب را بسیار مهم دانست و با بیان گزارش‌های ارائه شده در این مورد گفت: سالانه ۲ میلیارد تن فرسایش خاک اتفاق می ‌فتد این میزان  که سه برابر متوسط جهانی است و ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت ناشی از بحران خاک به کشور تحمیل می‌شود.

به گفته استاندار فارس، امروز با کف شکنی چاه‌ها آب با کیفیت نامطلوب از اعماق زمین برداشت می‌شود که سبب شوری خاک شده و زمینه از بین بردن خاک را مهیا می‌کند یعنی هم لطمه به منابع آب وارد می‌شود و هم خاک به نابودی کشانده می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: