• دوشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 975-3973-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

جمعی از جوانان اصلاح‌طلب شیراز:

اعضای شورای شیراز کارنامه‌ی یکساله ارائه دهند

جمعی از جوانان اصلاح‌طلب طی نامه‌ای از اعضای شورای پنجم شهر شیراز درخواست کردند که با توجه به گذشت یکسال از فعالیتشان، کارنامه‌ی عملکرد خود را ارائه دهند و مسائلی را شفاف بیان کنند.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، جمعی از جوانان فعال در تشکل‌ها و احزاب سیاسی اصلاح‌طلب با تدوین و انتشار نامه‌ای خواسته‌های خود را از اعضای شورای پنجم شیراز که به واسطه‌ی قرار گرفتن نامشان در لیست امید موفق به کسب رای اعتماد مردم شده‌اند را بیان کردند.

متن این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار ایسنا منطقه‌ی فارس قرار گرفته، چنین است؛

"منتخبین لیست امید شورای اسلامی شهر شیراز

سلام علیکم

در آستانه‌ی اولین سالگرد ورود اعضای محترم شورای پنجم شهر شیراز به این نهاد بالادستی شهرداری هستیم. سالی که گذشت پر بود از متنهای کمرنگ و حاشیههای پررنگ منتخبین لیست امید؛ لیستی که در پی حمایت حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی با استقبال بی سابقهای از جانب شهروندان شیرازی روبهرو و با اکثریت آراء در بهت و حیرت جناح اصولگرا پیروز نهایی انتخابات شورای شهر گردید .

فعالان جوان سیاسی اصلاحطلب و تحولخواهان اجتماعی شیراز در آن دوره مطالبه گرایانه به اسلاف خود گوشزد کردند که قرارگیری کاندیداها در لیست امید می‌بایست طی یک فرایند شفاف و منطقی که تضمین کننده شایستگی تخصصی و اخلاقی آنهاست باشد تا بر حسب توانایی واقعی و صداقت عملی و پاکدستی همراه با برنامه مدون برای حضور در این پست و تکیه بر صندلی شورا، در معرض انتخاب شهروندان فهیم شیراز گذاشته شوند. از اعتراضها و انتقادات بحقی که در بستن لیست امید در شیراز بین محافل سیاسی گذشت گذر می‌کنیم و بررسی آن را به وقت دیگری واگذار خواهیم کرد .

اما هدف این نامه طرح پرسشهایی جدی و اساسی از تمامی منتخبین لیست امید شورای شهر است، پرسش از وعده های داده شده و عمل به آنها؛ عدم عدول از آرمان های اصلاحات و اصلاح طلبی در بستر قانون از جمله انتظارت از لیست امید بوده که به تفضیل در این نامه به آن خواهیم پرداخت :

1-   با راهیابی دوازده نفر از سیزده نفر لیست امید به شورای شهر، همگان بر این امید بودند که نیروهای اصلاح‌طلب با حساسیت جدی برای استیفای حقوق شهروندان به سیاست‌ورزی در حوزه شهری می‌پردازند اما شوربختانه علی‌رغم وجود جوانان متخصص و همسو در بدنه¬ی اجتماعی اصلاحات، دولت و شهرداری از همان ابتدا شاهد اخبار ناگوار سهم خواهیهای منفعت طلبانه شخصی، گروهی و باندی برای ورود منسوبین و نزدیکان اعضا به شهرداری و شورای شهر و حتی استانداری بودیم، آن هم با استدلال کادرسازی نیروهای جوان اصلاحطلب و حامیان دولت. از دل این انتصابات و لابی‌های پیدرپی، بعضاً شاهد انتصاب افراد غیر متخصص و غیرهمسو به سمتهای مدیریتی بودهایم. آیا مکانیزم شفاف و قابل توضیحی برای این انتصابات وجود دارد؟ به نظر می‌رسد براساس قانونی نانوشته سهم مشخصی برای ورود نیرو به شهرداری و سایر سازمانهای وابسته توسط منتخبین لیست وجود دارد که افکار عمومی از آن بی‌خبرند و این همان معضل همیشگی ورود نیروی غیرمتخصص و به دور از شایستهسالاری در جایگاهی حساس نظیر تصمیمسازیهای کلان مدیریت شهری در ادوار گذشته بوده که گریبان‌گیر اعضای شورای پنجم نیز شده است. اساساً ورود نیروهای اصلاح‌طلب به عرصه های مدیریتی نباید بدون تخصص و یا سابقه‌ی کافی در حوزه‌ی تخصصی برای تصدی آن پست باشد. در حالی که ما بدنه فعال جامعه اصلاحطلب همواره از سوءمدیریت در حوزههای مالی، اداری و منابع انسانی در ادوار گذشته مدیریت شهری گلهمند بودیم، حال انتظار نمیرود که خود عاملان به همان رفتارها و تصمیمات باشیم !

2-     با توجه به طرح شعار شفافیت در زمان انتخابات از سوی کاندیداهای لیست امید انتظار ارائه¬ی گزارش دورهای از عملکرد منتخبین لیست امید انتظاری بیجا نخواهد بود که متاسفانه تا به حال به این خواسته جامه¬ی عمل پوشانده نشده است. چرا گزارش کیفی وکمی از کمیسیونها و همینطور دلایل تصویب و عدم تصویب طرحها و لایحهها را به اصحاب رسانه ارائه نمی‌کنید؟

3-               آیا منتخبین برنامه‌ی سالانه و یا چهار ساله‌ی مدون برای تغییر جدی در خصوص مدیریت شهری داشتند!؟ آیا هنوز زمان ارائه‌ی آن به جامعه نرسیده است!؟

4-   مگرنه این است که در زمان بستن لیست امید، اعضای غیرمتخصص متعهد به استفاده از مشاوران کاربلد و خبره در حوزه‌های مختلف شدند؟ اما چرا تنها لیست مشاوران چند کمیسیون منتشر گردیده است!؟ مگر جامعه محرم اتفاقات و فرایند تصویب مصوبات نیست و قرار نیست بدانند که چه کسانی و با چه اهدافی به عنوان تصمیم ساز در کمیسیون های تخصصی شورا شرکت می کنند !؟

5-   از محورهای مهم شفافیت، شفافیت مالی است که این روزها از جمله مهمترین دغدغه و  نگرانی‌های مردم است. آیا بهتر نبود داوطلبانه میزان و محل تامین منابع مالی تبلیغاتی خود را افشا کنید!؟

6-   دلایل عدم هماهنگی و عدم انسجام منتخبین لیست امید و تشکیل شدن فراکسیونهای دو، سه و چهار نفره در شورای شهر چیست؟ از بیرون به نظر می‌رسد منتخبین از یک لیست و یک جریان سیاسی به شورا راه نیافتند که چنین منازعات و مشاجرات شخصی را در کمیسیون‌ها و گاهاً در صحن علنی شورا شاهد هستیم. تکرار این رفتارهای نامتعارف و به جد غیرحرفهای، علاوه بر مخدوش کردن وجهه‌ی مردمی جریان اصلاحات، گرد یاس و ناامیدی و بیاعتمادی را بر دل و جان هواداران اصلاحات می نشاند .

ما امضا کنندگان این نامه از سر دلسوزی و دغدغه برای ایجاد تغییرات محسوس در ساختار شهری بر این باور هستیم که منتخبین شورا باید از استخدام و به کارگیری نیروهای بی کفایت و فاقد تخصص و مهارت و همچنین وابستگان نسبی و سببی خود دست بردارند و با استفاده از نیروهای متخصص و دلسوز و متعهد به اصلاحات گامی مثبت در جهت بهبود فضای شهری بردارند. تا دیر نشده است اصلاحات را سرافراز کنید و امید را بذر هویت خود و هواداران اصلاحات کنید."


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: