• جمعه ۹ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-3614-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

بسیج بهداشت و درمان فارس برای تامین سلامت حجاج

عکس آرشیوی است

کارشناس مسئول برنامه‌ی مراقبت بهداشت بین المللی گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد که برای تامین سلامت حجاج در زمان بازگشت از سفر معنوی حج خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس مصطفی ابراهیمی صبح جمعه ۹ شهریور در جمع خبرنگاران با غیرمنتظره خواندن طغیان‌ها و ضرورت مقابله و واکنش صحیح سطوح مختلف جامعه، گفت: زمانی که خطر درگیر شدن افراد بیشتری وجود دارد، برای مقابله نیازمند به استدلالات و دلایل کلیدی اپیدمیولوژیک هستیم.

او در عین‌حال گفت: مقابله با اپیدمی‌ها به ویژه موارد بیماری‌های نوپدید و بازپدید همواره با چالش‌هایی نظیر ناشناس بودن عامل بیماری و منبع و مخزن بیماری، نبود تعریف یکسان در ارتباط با بیماری‌های نوپدید و بازپدید، تعداد زیاد مواجه شدگان و بیماران، تشویش افکار عمومی به دلیل ترس مردم از بیمار شدن و نیاز به آرامش تیم‌های مداخله گر و مقابله گر با اپیدمی، همراه است .

این کارشناس مسئول با بیان اینکه در دنیای امروز، رخداد بیماری و حوادث در یک منطقه نمی‌تواند در مقوله مرزهای جغرافیایی، سیاسی محصور شود، افزود: پیشرفت بسیار وسیع ارتباطات در زمینه‌های مختلف تجاری، توریستی، تکنولوژی و دیگر کانال‌های ارتباطی و کشمکش‌های سیاسی و افزایش مهاجرت شرایطی را مهیا کرده است که خطر بروز اتفاق بیماری و حوادث را در نقاط بسیار دورتر از منبع اولیه در بر دارد.

او اضافه کرد: در چنین حالتی چنانچه مجهولات پدیده اتفاق افتاده برای مدت طولانی باقی بماند، چالش‌های نظام سلامت بیشتر و بیشتر می‌شود و این می‌‌تواند افراد بیشتری را در مواجه با عامل خطر قرار دهد .

ابراهیمی هدف از اجرای مقررات بهداشتی بین المللی را اجرای مراقبت‌هایی دانست که در زمان بروز یک اتفاق بهداشتی در یک منطقه، بتوان در مرزها و در کشورهای همسایه و یا دوردست مراقبت خاص و دقیق در مقابله با خطرات بالقوه بهداشتی انجام داد .

او تاکید کرد: از آنجا که در این مقطع زمانی اطلاعات کافی از عوامل ایجادکننده، گروه‌های در معرض و ابعاد گسترش خطر در دسترس نیست، نظام مراقبت معمول که مبتنی بر شاخص‌های از پیش مشخص شده استوار است نمی‌تواند پاسخگوی سریع بهداشتی باشد؛ در نتیجه سیستم مبتنی بر مراقبت سندرمیک را در ارتباط با این وقایع، به ویژه بیماری‌های نوپدید و بازدید طراحی کرده‌اند.

این کارشناس سلامت، مراقبت سندرمیک را تلاش برای شناسایی زودهنگام اپیدمی‌ها و موارد بیوتروریسم، تعریف کرد؛ به صورتی که بتوان ابعاد گسترش و فواصل زمانی اپیدمیولوژیک طغیان ها و اتفاقات که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد را شناسایی کند .

ابراهیمی اساس این مراقبت را شناسایی علائم اولیه بیماری به صورت بروز خوشه‌ای قبل از تایید آزمایشگاهی عنوان کرد که این گزارش علائم اولیه به سیستم مراقبت و بسیج واکنش سریع می ‌تواند باعث پایین آمدن مرگ و میر و ابتلا در جامعه شود .

او افزود: با توجه به عزیمت زائران خانه‌ی خدا به شکل هرساله و اجرایی شدن مقررات بهداشتی بین‌المللی، لزوم ارتقای سیستم قدرتمنـد مراقبت از طیف گسترده از تهدیدهای سلامت به ویژه بیماری‌های واگیر که دارای ویژگی انتشار سریع در تجمع بزرگ انسانی است، مورد توجه گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار دارد.

کارشناس مسئول برنامه مراقبت بهداشت بین‌المللی گروه بیماری‌های واگیر علوم پزشکی شیراز گفت: از ماه‌ها قبل از اعزام زائران خانه خدا، برنامه‌ریزی برای هماهنگ سازی تمام نهادها، سازمان‌ها و اداره‌های مرتبط با اعزام زائران با هدف ارتقاء سطح مراقبت‌های بهداشتی و اجرای مرحله به مرحله‌ی برنامه‌ها انجام می‌شود.

ابراهیمی همچنین با اشاره به برگزاری نشستی مشترک با مسئولان اداره‌های حج و زیارت، هلال احمر و رئیس بیمارستان مدینه گفت: آموزش مسئولان کاروان‌ها و هماهنگی نمایندگان حج و زیارت، پلیس فرودگاه، هواپیمایی و اداره گمرک به همراه تهیه محتواهای آموزش بهداشتی با اولویت بیماری‌های گوارشی و تنفسی برای حجاج، هماهنگی با مسئولان مرکز بهداشت شهدای والفجر و مسئولان پایگاه مراقبت مرزی برای انجام هر چه بهتر مراقبت سندرومیک در فرودگاه و هماهنگی برای کشیک پزشکان و کارشناسان در زمان پرواز حجاج در دستور کار قرار گرفته است.

مسئول برنامه‌ی مراقبت بهداشت بین‌المللی گروه بیماری‌های واگیر علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد که پیگیری و گزارش دهی فعالیت‌ها با هدف برنامه ریزی بهتر مد نظر قرار گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: