• دوشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-5014-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

عملکرد شورای پنجم شیراز در بوته‌ی نقد

یکسال از آغاز به‌کار شورای پنجم گذشت؛ شورایی که اعضای منتخبش در مراسم تحلیف و بعد از سوگند متداول برای پاسداری از رای مردم؛ متعهد شدند که بند بند آن میثاقی که با موکلانشان بسته و برهمان اساس مورد اطمینان و اعتماد قرار گرفته بودند را اجرا کنند و به همه‌ی تعهدات پایبند باشند .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس یک سال قبل و در انتخاباتی سخت و نفس‌گیر! جایی که خیلی از افراد شناخته شده‌ی اصلاحات پشت درهای تایید صلاحیت ماندند، 12 کاندیدای پیشنهادی لیست امید به واسطه‌ی قرار گرفتن در این لیست اعتماد مردم را جلب کرده و با آرایی بالا به شورای پنجم راه یافتند.

شورای پنجم شهر شیراز بعد از سه دوره‌ی مداوم از انحصار اصولگرایان درآمد تا این‌بار اصلاح‌طلبان شیوه‌ی مدیریتی خود را در کلانشهری که سال‌هاست زخم‌های عمیق و بسیاری از سیاست‌زدگی مسئولانش برداشته است، بیازمایند؛ شورایی که با شعارهای پر طمطراق به صحنه آمد.

بنا به نظر بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران، شورایی است که هرچه از روزهای عمر آن گذشت، بیشتر نمودهای سیاسی خود را نمایان کرد؛ این صاحب‌نظران  شاید اولین نمودهای سیاسی‌کاری را، در انتخاب شهردار و پس از آن انتخابات هیئت رئیسه‌ی دور دوم و البته روسای کمیسیون‌های تخصصی رهگیری و عنوان کرده‌اند. انتخاب‌هایی که ابتدا با وفاق و در ادامه با انشقاق همراه بود.

بررسی اجمالی از فعالیت یکساله‌ی شورای پنجم شیراز نشانه‌های کمرنگی از عمل به شعارهای داده شده در ایام انتخابات را برای موکلان روشن می‌کند؛ شعارهایی که بخشی از آن دخالت نکردن در انتخاب و انتصاب مدیران و معاونان شهرداری بود؛ تلاش و لابی‌گری برخی اعضا برای جای دادن شخصیت‌های مد نظر خود در راس امور مناطق و سازمان‌ها از همان روزهای اول شکل‌گیری شورا آغاز شد و در شش ماهه‌ی اول به اوج رسید تا جایی که هدفی شود برای نقد منتقدان.

نداشتن اشراف کامل برخی اعضا به قوانین و دستورالعمل‌های شهرداری و شورا؛ روند حرکت شورای پنجم در یکسال اول حرکت را به‌قدری کند کرد که جلسات علنی بعضا یک‌ساعته!! فاقد دستورکارهای تاثیرگذار و با اهمیت بود؛ دستورکارهایی که نشان‌دهنده‌ی برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسانه‌ی اعضا برای مدت کوتاه چهارساله‌ی عضویتشان در پارلمان شهری باشد.

این موضوع در کنار حضور شمار زیادی از تماشاگران و تشویق‌کنندگان وابسته به دیدگاه‌ها و افراد مختلف عضو شورا خصوصا در زمان رای به انتخاب و انتصاب افراد یا بررسی موضوعی خاص؛ خصوصا در روز انتخابات اعضای هیئت رئیسه؛ راه‌اندازی کانال‌ها و شبکه‌های اینستاگرامی مجازی فاقد مجوز رسمی و پخش لایوها!! از جلسات؛ اصرار بر انتشار نظرات در فضای مجازی به‌جای تمرکز به وظایف یک عضو شورا، شاید بخش مهمی از اقدامات شاخص شورای پنجم را تحت‌الشعاع قرار داد.

اگرچه نمی‌توان به سادگی از کنار اقدامات شاخصی نظیر راه‌اندازی کمیسیون حقوق شهروندی، بررسی دقیق‌تر شکایات و نامه‌های وارده‌ی شهروندان به شورا و تشکیل منظم جلسات کمیسیون‌ها و تلاش برای اطلاع‌رسانی بیشتر از مسائل و مهمتر از همه تلاش یکساله‌ی کمیسیون فرهنگی برای ایجاد همدلی بین شورا و اهالی فرهنگ و هنر عبور کرد.

شورای شیراز در پنجمین دوره واکنش‌های درخور توجهی به مسائل مد نظر شهروندان از پارازیت‌ها گرفته تا باغ‌فروشی و تخریب خانه‌های تاریخی و تلاش برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و ممانعت از کلنگ‌زنی‌های مداوم و حرکت به سمت دانش‌مداری و استفاده از نظرات کارشناسان داشته که بعضا در نیمه‌های راه کند شد و بعضی موارد نیز همچنان تداوم دارد.

شهریورماه آغاز سال دوم از دوره‌ی چهارساله‌ی شورای پنجم شهر است؛ زمانی مناسب برای بررسی عملکرد یکساله‌ای که شاید بیشتر به شناخت مسائل و آسیب‌ها گذشت تا ارائه‌ی طرح و برنامه برای کاستن از مشکلات.

رویدادهایی در تراز بالای گردشگری در شیراز برگزار نشد  

سینا بنی‌زمانی، عضو شورای شهر شیراز در گفت و گو با ایسنا منطقه‌ی فارس دیدگاه‌ها و ارزیابی خود از عملکرد یکساله‌ی این دوره‌ی شوار را بیان کرد.

بنی‌زمان با بیان اینکه در سال اول فعالیت شورای پنجم وقت زیادی از اعضا صرف انتخابات هیئت‌رئیسه، کمیسیون‌ها و برنامه‌ریزی دوره چهار ساله شد اما در چهار ماهه آخر شاهد خروجی‌های نسبتا خوبی بودیم، گفت: یکی از شعارهای ما در لیست امید هدایت بودجه ‌به سمت ساخت و سازهای فرهنگی و گردشگری به جای عمرانی بود اما به دلیل ناتمام ماندن تعدادی از پروژه‌های مهم عمرانی این مهم تحقق نیافت.

وی همچنین با بیان اینکه شفافیت در شورا و شهرداری یکی از شعارهای ما بود، افزود: در این راستا طرحی در کمیسیون برنامه و بودجه و اقتصاد و سرمایه‌گذاری مورد بررسی قرار گرفت که امید است با تصویب آن گام مهمی در راستای شفافیت مالی برداشته شود.

رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای شهر شیراز ادامه داد: در این کمیسیون خلاء‌های جدی وجود داشت و با شرایطی مواجه بودیم که به ناپار باید از ابتدا برنامه‌هایی را حذف و یا آغاز می‌کردیم .

بنی‌زمانی اضافه کرد: در کنار خلاء‌های موجود اما طی یکسال گذشته مذاکرات خوبی در خصوص پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه فضای مجازی انجام شد .

وی با بیان اینکه برگزاری رویدادها در تراز بالای گردشگری از جمله شعارهایی بود که به آن دست نیافتیم، خاطرنشان کرد: موضوع شهرداری الکترونیک نیز از دیگر مسائلی است که باید با اهتمام جدی در سال دوم مورد توجه قرار گیرد .

این عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: زیباسازی شهری از دیگر مباحثی بود که مورد توجه لیست امید بود اما تاکنون پروژه جدی و قابل توجهی از شهرداری در این باره مشاهده نکردیم .

بنی‌زمانی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری یک مطالبه جدی فعالان اقتصادی است که امید است در دومین سال فعالیت شورا مورد توجه جدی همگان قرار گیرد .

وی با تصریح بر اینکه دخالت فعالان سیاسی و احزاب اصلاح طلب در انتخابات هیئت رئیسه و کمیسیون‌های شورا را رد و یا تایید نمی‌کنم، گفت: بسیار تلاش شد که در انتصابات با شایسته سالاری مدنظر قرار گیرد اما باید پذیرفت که برخی تصمیمات بر منبای روابط سیاسی و اعتماد سیاسی انجام شد .

بابت کوتاهی‌ها عذرخواهی می‌کنم

قاسم مقیمی، دیگر عضو شورای شهر شیراز نیز در گفت و گو با ابسنا با بیان اینکه شورای پنجم با شعار و اهداف متفاوتی نسبت به شورای چهارم وارد میدان شد و برای تحقق برنامه‌ها نیازمند بسترسازی متفاوتی بود، گفت: در این راه به تغییرات و الزاماتی در روند مدیریتی و اجرایی باید توجه می‌شد که تقریبا در یکسال گذشته این مهم اتفاق افتاده است و شرایط نسبی جهت تهیه و تدوین و اجرای طرح‌ها و لوایح مد نظر فراهم شده است .

وی که معتقد است عملکرد بیشتر اصلاح ساختاری رویکردها و راهبردهای عملیاتی بخش اجرایی و تغییر باور بخش مدیریتی شهرداری به انسان محوری در امور شهری در یکسال اول فعالیت این شورا مدنظر بود، افزود: ساز و کار انتخابات و مبانی آن با سیستم مدیریتی و اجرایی متفاوت است.

این عضو شورا ادامه داد: شعارهای انتخاباتی در یک مقطع کوتاه و با اهداف آرمانی مطرح می‌شوند که احزاب و جناح‌ها و گروهها و گاها اشخاص در جهت نیل به آن مکانیسم‌هایی احساسی و هیجانی انتخاب می‌کنند، طبیعتا به سرانجام رسیدن آنها بخش دیگری از کار است که نیازمند تعقل و منطق علمی است که انجام آن هم زمان‌بر است و در شرایط کنونی که رکود اقتصادی و تورم موجود در بازار بر همه بخش‌ها سایه افکنده، با شیب ملایم و سرعت پایینی اجرایی خواهد شد .

این عضو شورای شهر شیراز که سلامت  جسمی و جانی نیروهای داخلی شهرداری و شورا را مهمترین چالش می‌داند که نیاز بود در سال اول فعالیت به آن پرداخته می‌شد اما نسبت به آن بی‌توجهی شده، گفت: به عنوان یک پزشک شرمنده این بخش شدم و بابت کوتاهی‌ها عذرخواهی می‌کنم و قطعا بخشی از ماموریت کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورا در سال دوم فعالیت در این حوزه متمرکز خواهد شد.

مقیمی با تاکید بر این موضوع که شورا متولی انتصابات نبوده و دخالتی هم در این حوزه ندارد، اضافه کرد: این در حوزه اختیارات و سیاست‌های شهرداری است و متناسب با نیازها و اهداف مدیریتی خود به تغییر یا تامین نیرو می‌پردازند .

وی همچینن با رد اعمال نظر و فشار فعالان سیاسی خارج از شورا در دومین انتخابات هیئت رئیسه این شورا نیز خاطرنشان کرد: انتخابات هیات رییسه و کمیسیون‌های شورا حاصل لابی‌ها و چانه زنی‌های داخلی شورا است و اعضا متناسب با نیازهای شهر و شهرداری و برای رسیدن به اهداف کاری خود به انتخاب گزینه مد نظر پرداختند .

مقیمی اظهار کرد: از کسانی که شایعه سیاسی کاری در انتخبات هیئت رئیسه  را مطرح می‌کنند باید پرسید شاید به سهمشان نرسیده و یا قانع نیستند، آنچه من کاملا مطمئن هستم عدم دخالت شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان و یا سایر بخش‌های حاکمیتی در این قضیه بود و اصلا گفتمان اصلاح‌طلبی دموکراسی خواهی و آزاد اندیشی بوده است و اعضای کنونی شورا و سیاستمداران خارج از شورا نیز نشان داده‌اند که در عمل هم تاکنون به آن پایبند بوده‌اند .

می‌توانستیم عملکرد بهتری داشته باشیم

عبدالرزاق موسوی در گفت و گو با ایسنا گفت: اگر عملکرد این شورا را در سه بخش وضع مقررات، نظارت بر اجرای قوانین و هماهنگ کردن دستگاه‌های خدمات‌رسان مورد ارزیابی قرار دهیم، عملکرد جمعی شورای پنجم این کلانشهر در سال اول فعالیت در بخش وضع مقررات را نسبتا خوب ارزیابی می‌کنم .

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، املاک و امور حقوقی شورای شهر شیراز افزود: معتقدم اگر هماهنگی بیشتری بین اعضا حاکم بود، می‌توانستیم بهتر از این عمل کنیم .

این عضو شورای شهر شیراز همچنین با بیان اینکه ارزیابی خوبی از نظارت بر اجرای مقررات در این شورا ندارم، در توجیه چرایی گفته خود، خاطرنشان کرد: اگرچه اعضا بر حوزه‌های تحت پوشش خود نظارت داشتند اما یک برنامه مدون و مشخصی را تنظیم نکردیم .

موسوی ادامه داد: در بخش هماهنگی با دستگاه‌های خدمات‌رسان نیز باید اعتراف کرد که نه تنها در شیراز که کل کشور با یک اشکال مواجهیم که بخشی از این اشکال متوجه شورای عالی استان‌ها است .

وی که اعتقاد دارد تجربه اجرایی شورای پنجم شیراز به اندازه‌ای نبود که به عملکرد بهتر شورا در سال نخست فعالیت کمک کند، گفت: اگرچه جوانی و شجاعت بعضی از اعضا موتور محرکه این شورا است اما شوراییان پنجم از قبل با هم کار نکرده بودند و طبیعی است که شناخت متقابل زمان می‌برد .

این عضو شورای شهر شیراز تصریح کرد: اگرچه ما در اولویت‌هایمان روی کاغذ به توافق رسیدیم اما اینکه در باور هم به یک درک مشترک برسیم با اشکال مواجه بودیم .

موسوی همچنین کار براساس برنامه‌ای جمعی، رعایت شفافیت و پاسخگویی به مردم و عدم عدول از قانون را مهمترین عناصری نام برد که با تمرکز بر آن در سال دوم می‌توان شاهد بهبود تقویت عملکرد شوای پنجم شیراز بود .

عضو با تجربه‌ی شورای اسلامی شهر شیراز ابراز میداوری کرد که تجربه سال اول شورای پنجم شیراز، آزمون و خطای سال اول را تکرار نکند .

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، املاک و امور حقوقی شورای شهر شیراز ادامه داد: اینکه بگوییم نگاه سیاسی بر بعضی از انتصابات شهرداری حاکم نبوده، قابل انکار است اما شهردار شیراز می‌توانست انتصابات بهتری داشته باشد .

مو سوی گفت: انتصابات شهردار متناسب با شرایط خاص مردم به ویژه در بحث شعارهایی که شورای پنجم داده نبود و با ایرادات جدی رو‌به‌رو است و معتقدم که می‌توانست بهتر از این عمل کند .

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، املاک و امور حقوقی شورای شهر شیراز گفت: به عنوان عضوی از شورای پنجم شهر شیراز به مجموع عملکرد این شورای نمره 14 می‌دهم .

عملکرد شورای شیراز مثبت بوده است

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر شیراز البته در گفت و گو با ایسنا عملکرد پارلمان شهری شیراز را مثبت ارزیابی و بیان کرد: شروع شورای پنجم با فرآیند گذر و تغبیرات مدیریتی همراه بود .

نواب قائدی با اشاره به وضعیت مالی شهرداری و اشکالات حادث شده پس از اتمام دوره مدیریت قبلی شهرداری و شورای ابن کلانشهر، با ارزیابی مثبت از عملکرد شوراییان پنجم، خاطرنشان کرد: هرچند به دلیل وجود تعداد زیادی پروژه‌های نیمه‌تمام در حوزه‌های مختلف به اجبار برنامه پنج ساله شورا و شهرداری را با یکسال تاخیر به سال 98 موکول کردیم اما د رمجموع از عملکرد این شورا در نخستین سال فعالیت راضی هستم .

وی همچنین تغییرات مدیریتی و استقرار آنها را مهمترین چالشی عنوان کرد که در اولین سال فعالیت شورا وقت زیادی را صرف کرد .

این عضو شورای شهر شیراز تاکید کرد که طبیعی است که هر تقکری بر مدیریت شهری غالب شود در راستای پیشبرد اهداف خود چینش مدیریتی را با همان تفکر مستقر خواهد کرد، لذا انتصابات شهری با نگاه شهری را رد نکرد.

کمبود برنامه‌ریزی و آینده‌نگری

سیروس پاک‌فطرت، دیگر عضو شورای شهر شیراز نیز در گفت و گو با ایسنا مهمترین کار شورای پنجم این کلانشهر در سال اول فعالیت را انتخاب شهردار و پس از آن تصویب بودجه 97 دانست.

سیروس باکفطرت گفت: در یکسال گذشته فرصتی فراهم شد تا اعضا با شرح وظایف شورا و شهرداری آشنا شوند .

وی ادامه داد: شوراییان در این یکسالی که گذشت چارت اداری و سازمانی را اصلاح و ساماندهی کردند، اعضای کمیسیون‌ها و سایر مسئولیت‌های مربوطه را مشخص و بعضا تقسیم کار و شرح وظایف را بررسی کردند و کمتر موفق به برنامه‌ریزی و آینده‌نگری شدند .

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز، آماده سازی شهر برای پذیرایی در ایام نوروز را از جمله اقدمات موثر این شورا دانست .

پاک‌فطرت ضرورت تسریع در روند اجرای پروژه‌های نیمه تمام، ابتکار عمل در اجرای طرح‌های جدید برای کسب درآمد پایدار و توجه جدی به پروژه‌های ممیزی در شهرداری که بسیار حائز اهمیت است را از جمله چالش‌هایی عنوان کرد که ضرورت پرداختن به آن در سال اول وجود داشت اما در دستور کار جدی قرار نگرفت .

وی که معتقد است نمی‌توان منکر شد که رویکرد سیاسی در انتصابات شهرداری حاکم نبوده، گفت: شهردار به پاکدستی و توانمندی مدیران جدید توجه داشته است اما در عین حال در بعضی انتصابات از نیروهای ضعیف‌تر از گذشته استفاده شده است .

این عضو شورای شهر شیراز همچنین  فشارهای سیاسی خارج از مجموعه شورا در انتخابات دومین سال هیئت رئیسه شورای شهر رد نکرد و گفت: تصمیم قطعی و نهایی در انتخاب کمیسون‌ها با اراده شوراییان انجام شده و اکثر رؤسای کمیسیون‌ها ابقا شده‌اند .

پروژه‌های بزرگ مقیاس نداشتیم 

لیلا دودمان، دیگر عضو شورای شهر شیراز نیز با بیان اینکه رویکرد فرهنگی و انسان محوری از مهمترین موضوعاتی مورد توجه لیست امید بود که طی یکسال گذشته گام‌هایی برای تحقق آنها برداشته شد، گفت: علی‌رغم وجود مسائل و مشکلاتی که در ابتدای کار با آنها مواجه بودیم اما پیاده راه‌ها و رویکردهای فرهنگ‌محور در شهر تقویت شد .

وی ادامه داد: در بدو فعالیت با ساختار درهم تنیده حاصل از تمرکز هشت ساله مدیریت ثابت بر بدنه شورا و شهرداری روبه‌رو بودیم که باید این کلاف سردرگم از هم باز می‌شد .

این عضو شورای شهر شیراز با بیان اینکه تلاش ما در سال اول فعالیت شورا، اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام بود، خاطرنشان کرد: در عین حال نتوانستیم پروژه‌هایی را در مقیاس بزرگ استارت بزنیم .

دودمان هنمچنین مسائل درون گروهی در شورا با محوریت نشست‌های هم‌اندیشی و مرتفع کردن سیستم بروکراسی درون شهرداری را از چالش‌هایی عنوان کرد که در سال اول فعالیت شورا ضرورت پرداختن داشتند اما توجهی به آنها نشد .

وی همچنین اظهار کرد: انتخابات خود یک مقوله سیاسی است و طبیعی است که چینش نیروها هم برآمده از تفکر سیاسی باشد اما در عین حال اتفاق‌نظر در انتصابات از اهمیت بالاتری برخوردار است .

فرصت‌ها به واسطه‌ی بعضی تمامیت‌خواهی‌ها از دست رفت

رئیس کمیسیون سلامت، محیط ریست و خدمات شهری شورای شهر شیراز نیز بیان کرد: علی‌رغم اینکه اقدماتی در یکسال اول در دستور کار قرار گرفت اما هنوز کارهای انجام نشده زیادی باقی مانده است .

علی ناصری همچنین با بیان اینکه پس از گذشت یکسال دیگر نمی‌توانیم بگوییم برای ارایه عملکرد زود است، گفت: معتقد اندیشه اصلاح ط‌لبی می­تواند به درستی راهگشا باشد و نقش بارزی ایفا کند .

وی تاکید کرد: لازم است بر عملکرد یکساله کمی تأمل کنیم؛ چه فرصتهایی که می ‌توانست در راه خدمت به این مردم صرف شود که به دلیل رفتارهای ناصواب و تنگ نظری‌ها و تمامیت خواهی های برخی از دست رفت .

این عضو شورای شهر شیراز با تاکید بر اینکه مردم به هیچ‌وجه چک سفید امضا به ما نداده‌اند، خاطرنشان کرد: چنانچه نتوانیم فرصت خدمت ب مردم را پاس بداریم و در جهت ادای دین و عهدی که با آنها بستیم، گام برنداریم، مطمئنا اقبالشان را از ما بر خواهند گرداند .

ناصری با تاکید بر پرهیز از سیاست بازی در شورا عنوان کرد: باید کمیسیون­ها را بصورت اصولی و بر مبنای تخصصی راهبری کنیم و بر اساس کارهای اولویت­دار مورد نظر شهروندان، امور را پیش بریم .

جلوی بسیاری از فسادها سد نشد

نائب رئیس شورای شهر شیراز نیز با بیان اینکه سال اول، سال تحویل و تحول بود، گفت:  در سال اول مهار مدیریت شهر را تحویل گرفتیم و برای تحقق ایده‌های خود به قصد ایجاد تحول مثبت در آنچه به ما سپرده شد، تلاش کردیم .

به گفته ابراهیم صبوری، طبیعی بود که سال نخست حضور در شورا به شناخت کاستی‌ها، شناسایی ظرفیت‌ها، برنامه‌ریزی و بسترسازی­های لازم برای خروج از مشکلات موجود بگذرد، اما این همه­ی داستان نبود و در تمام حوزه‌های اجرایی و نظارتی، شهرداری و شورا از کار و تلاش مدام دست نکشید .

وی ادامه داد: ناپایداری اقتصادی و نوسانات سهمگین قیمت ارز  تاثیر منفی مستقیمی بر درآمدهای شهرداری داشت، اما با وجود بدهی‌های انباشته از گذشته، پروژه‌های نیمه‌تمام، کاستی‌های درآمدی، تعهدات مالی به ارث رسیده از سال‌های قبل، هیچ پروژه‌ای در شهر متوقف نشد .

این عضو شورای شهر شیراز با بیان اینکه توانستیم بسیاری از هزینه‌های غیرضرور و زائد را حذف و از ریخت و پاش‌های مرسوم در حوزه مدیریت شهری جلوگیری کنیم، خاطرنشان کرد: تفریغ بودجه سال ۹۶ شورای شهر شیراز نشان داد ‌که در این یکسال حدود ۱۳ درصد در هزینه‌‌ها صرفه‌جویی کرده‌ایم .

صبوری عنوان کرد: در همین یکسال توانستیم جلوی بسیاری از فسادها را بگیریم. شفافیت بیشتر و فساد کمتر وعده ما بود. وقتی از بالا بردن شفافیت و کاهش فساد در مدیریت شهر سخن می‌گوییم، یعنی آن قدر بکوشیم تا شاید روزی اگر شهروندی نام شهرداری را شنید، دلالی و ویژه‌خواری و فساد و رشوه‌گیری پیش چشمش نیاید و خود را در اداره­ی سالم این شهر شریک بداند .

وی تصریح کرد: به رغم تنگناهای مالی موجود که همه بیش و کم از آن باخبریم، ساعتی از فکر و رضایت کارمندان و کارکنان شهرداری بیرون نبودیم، اما اگر از رضایت پرسنل گفتیم ، به سلامت اداری کارکنان و برخورد قاطع با تخلفات سازمانی در شهرداری نیز اصرار کردیم .

انتظارات بخش خصوصی از شورا برآورده نشد

سهراب شرفی، رئیس خانه صنعت معدن استان فارس و فعال اقتصادی نیز در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه شخصا انتظاراتی از شوراییان پنجم شیراز داشتم که در یکسال اول فعالیت‌شان برآورده نشد، گفت: با توجه به ترکیب جوان شورا انتظار می‌رفت که بیش از گذشته به مسائلی همچون؛ بحران و رکورد اقتصادی و ناهنجاری‌های اجتماعی و تحقق تعهداتشان نسبت به موکلین خود بپردازند .

وی ادامه داد: قطعا فعالان اقتصادی از این شورا انتظار داشتند که یک تغییر اساسی بر مصوبات گذشته این شورا و تطبیق انها با شرایط فعلی ایجاد می‌شد .

شرفی گفت: فضای اقتصادی نسبت به سال‌های گذشته تغییر کرده و باید تغییر رویه‌ای داده می‌شد تا با حذف قوانین مازاد، زمینه تسهیل روند ساخت و سازها و کاهش عوارض و منابع مالی فراهم شود .

وی خاطرنشان کرد: اولویت اول چه در شهر شیراز و سایر شهرهای استان فارس، اشتغال و فراهم شدن زمینه‌های آن است، پس بهتر است ابتدا شورای این کلانشهر در سال دوم فعالیت اولیت خود را رفع موانع کسب و کار شهری و سپس اخذ عوارض از مردم پیش رود .

انتظار بخش خصوصی بیش از یک مصوبه است

رئیس اتاق بازرگانی شیراز نیز با اشاره به برگزاری جلسه هم‌اندیشی با شوراییان پنجم این کلانشهر در اولین سال فعالیتشان، گفت: در این جلسه مبسوط و مکتوب انتظاراتمان از این شورا که حول حمایت از کالای ایرانی و تسهیل روند اشتغال پایدار بود، عنوان کردیم .

جمال رازقی خاطرنشان کرد: منظور ما از حمایت از کالای ایرانی تبلیغ صرف تنها نبوده و نیست بلکه این مهم حائز اهمیت است که شورا و شهرداری تا چه میزان به تولید پایدار کمک خواهند کرد؟

این فعال بخش خصوصی یادآور شد: مصوبه‌ای در شورای گفت‌وگو مبنی بر معافیت واحدهای تولیدی در خصوص تبلیغات کالای ایرانی وجود دارد، اما انتظارمان از شورا و شهرداری در خصوص حمایت از کالای ایرانی بیش از یک مصوبه بود .

به گزارش ایسنا، بسیاری از صاحب‌نظران علی‌رغم اعلام آمادگی برای اظهار نظر پیرامون عملکرد شورا در یکسال اول و فرصت ۲ هفته‌ای خبرنگار ایسنا برای این مهم، چنین فرصتی را ایجاد نکردند.

برخی مسئولان استان فارس و شهر شیراز هم در پاسخ به ایسنا برای ارائه‌ی ارزیابی از عملکرد پارلمان شهری در یکسال گذشته؛ سکوت کرده یا وعده‌‌ای محقق نشده دادند.

بی‌تردید یکی از ویژگی‌های شورای پنجم شهر شیراز را باید تغییر در ساختار روابط عمومی و تقویت این ساختار به استفاده از ظرفیت‌های نیروی انسانی دانست که برون‌داد آن اطلاع‌رسانی بیشتر و نمود رسانه‌ای بهتر اعضا بود و ارتباط دوسویه بین خبرنگار و اعضای شورا همچنان محتوم مانده است.

علی‌ایحال، فضا برای اظهار نظر و نقد عملکردها (و نه شخصیت‌ها) برای ارزیابی شورای پنجم در ایسنا منطقه‌ی فارس وجود دارد؛ البته تاکید ایسنا طرح نقدها و نظرها به همراه ارائه‌ی راهکارهایی برای بهبود و ارتقاء کار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: