• دوشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-1480-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون گردشگری سازمان فرهنگی شهرداری شیراز:

هدف جشنواره‌ی خرم‌رود هشدار نسبت به خشکسالی است

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: دومین جشنواره خرم‌رود با هدف هشدار به شهروندان و تاکید بر مصرف صحیح آب و تلنگر به مسئولین پیرامون اهمیت این موضوع برگزار شده است.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، علی نیری دوشنبه ۱۲ شهریور در جمع خبرنگاران گفت: شیراز همواره به واسطه‌ی سرسبزی و طراوت و باغ‌هایش زبانزد بوده و این موضوع طی سال‌های مختلف در متون نوشته شده توسط گردشگران و سیاحانی که به شیراز سفر کرده‌اند قابل مشاهده است.

او با بیان اینکه "شاردن" یکی از گردشگران اروپایی بوده که در دوره‌ی قاجار به شیراز سفر و مطالبی پیرامون این شهر و رودخانه‌ی آن تحریر کرده است، گفت: شاردن نوشته که در شیراز رودخانه‌ی کوچکی به نام خرم‌دره وجود داشت که فصل تابستان خشک و فصل بهار پر آب بود و گاه در این فصل طغیان می‌کرد به همین دلیل سدی روی آن ساخته بودند.

او با تأکید بر اینکه نمی‌توان هویت و تاریخچه یک شهر را از بین برد؛ خاطرنشان کرد: متاسفانه خرم رود شیراز به دلیل بی‌توجهی به نهادینه سازی مصرف صحیح آب و دلایل متعدد دیگری به رودخانه‌ی خشک تبدیل و باعث بار شدن عوارض منفی بر شیراز شد.

نیری با بیان اینکه جشنواره خرم رود در تلاش است از طریق حضور انسان‌ها، خصوصا هنرمندان و اجرای برنامه‌های فاخر به این رودخانه خرمی و زندگی ببخشد، عنوان کرد: نخستین دوره جشنواره خرم رود سال ۹۳ برگزار شد و دومین دوره آن با تنوع و گستردگی بیشتر از هفتم شهریور امسال آغاز به‌کار کرد و تا ۱۵ شهریور ادامه دارد.

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز با بیان اینکه شهروندان زمانی که در این جشنواره حضور می‌یابند با دیدن ترک‌های بستر رودخانه وضعیت بحرانی و خشکسالی استان و شهر شیراز را از نزدیک لمس می‌کنند؛ گفت: تاثیر دیدن و لمس این بحران از نزدیک بسیار بیشتر از صدها تیزر تبلیغاتی تلویزیونی و بنر است .

وی با اشاره به اینکه شیراز دارای یک مکان تجمع مردمی مناسب برای اجرای برنامه های فرهنگی و هنری نیست گفت: بنا داریم هر سال یک عرصه جدید به این کلانشهر معرفی کنیم و شاید در برنامه های آتی ارتفاعات شیراز یا باغات قصردشت، قصر ابونصر و برم دلک که تاکنون کمتر به آنها توجه شده است برای اجرای برنامه های هنری فرهنگی و شهری مد نظر قرار گیرد.

نیری گفت: در جشنواره‌ی خرم‌رود بخش‌هایی نظیر فعالیت‌های ورزشی، غرفه‌های فرهنگ شهروندی و فعالیت‌های هنری دیده شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: