• سه شنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-3774-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رییس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری شیراز:

بهره‌مندی از انرژی‌های نو ضرورت توسعه‌ی پایدار شهری است

آنچه نظام سرمایه داری معاصر بر آن تاکید می کند، نقش دو سویه شهر و شهرنشینی در انتخاب شیوه های زیستی مطلوب است. شیوه هایی که در روند اجرای خود اما، همواره با مخاطراتی مواجه بوده اند .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس رشد نامتعارف جمعیت شهرنشین و توسعه نامتوازن کالبدی شهرها از یک سو و تقاضای شتابزده برای استفاده از منابع انرژی های ناپایدار از سوی دیگر، ضرورت گذار از الگوی وابستگی به مصرف انرژی های فسیلی به سمت انرژی‌های نو و تجدیدپذیر که از فضیلت پایداری بیشتری برخوردارند را  بیش از پیش پر رنگ ساخته است .

هرچند ایران با آنچه که در کنفرانس پاریس در زمینه توسعه زیر ساخت های تولید و تامین انرژی های نو تعهد کرده است، فاصله دارد اما با توجه به روند اجرایی برنامه ششم توسعه و با در نظر گرفتن سهم 5 هزار مگاواتی منابع حاصل از انرژی های نو که با هدف الزام در تغییر رویکرد مد نظر گرفته شده است؛ می توان امیدوار بود رونق سرمایه گذاری دراین زمینه شیب مثبتی بخود بگیرد .

رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز در این خصوص گفت: مدیریت شهری شیراز با اعتقاد به اصل بهره جویی از مزایای سبد حامل های انرژی های نو و با پایبندی به اصول توسعه پایدار و اهداف توسعه هزاره در زمینه گسترش زیر ساخت های مورد نیاز شهر، بستر حضور سرمایه گذاران حوزه ی انرژی را فراهم ساخته است .

دکتر شاهرخیان که در جلسه با سرمایه‌گذاران حوزه‌ی انرژی‌های نو سخن می‌گفت معتقد است رسیدن به شاخصه‌های توسعه‌ی پایدار شهری با افزایش سهم شیراز از سبد حامل‌های انرژی‌های نو امکان پذیر خواهد بود.

او اضافه کرد: روند رو به رشد  فعلی مصرف منابع فسیلی که حالا دیگر  به یک زنگ خطر برای سیاست گذاران حوزه ی انرژی شهری تبدیل گردیده است،ضرورت بازنگری در استراتژی های مربوط به استحصال منابع انرژی های نو را دو چندان ساخته است .

شاهرخیان گفت: بررسی تجربیات جهانی بخوبی حاکی از آن است که کشورهای پیشرفته و در حال توسعه توجه فزاینده ای به انرژی های نو و تجدید پذیر جهت ایجاد تنوع در استفاده از منابع  و کاهش وابستگی به یک حامل انرژی در سایه ی دستیابی به انرژی های نو معطوف داشته اند.حال آنکه زمین و آسمان ایران سرشار از انرژی است و ما همچنان درراستای  بهره مندی از این فضیلت بازمانده ایم .

این مدرس دانشگاه شیراز با بیان اینکه امروزه رشد شاخصه های مصرف انرژی در بخش خانگی،عمومی،صنعتی،حمل و نقل و کشاورزی به شدت افزایش یافته است، گفت: نقش فرهنگ سازی عمومی و اتخاذ رویکردهای نوین مبتنی بر مصرف انرژی های پاک از سوی مدیریت شهری در مقابله با بحران مصرف،اجتناب ناپذیر است .

رییس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز در پاسخ به این سوال که استفاده از انرژی های نو چه توجیه اقتصادی خواهد داشت، گفت: مدیریت شهری شیراز تمام عزم خود را برای استفاده از مزایای انرژی های نو بکارگرفته و امروز این جریان به سمتی در حرکت است که ضمن ایجاد رفاه اجتماعی و قدرت اقتصادی، شهررا هوشمند و زیست پذیرانه تر کند.

وی با بیان اینکه افزایش سرانه مصرف انرژی و در پی آن افزایش قیمت و محدودیت منابع فسیلی، تامین انرژی را به یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها تبدیل کرده است، افزود: ضرورت اتخاذ روش های سازگار با محیط زیست شهری جهت ایجاد بستر برای توسعه ی یک اقتصاد امن در حیطه انرژی های نو برای شهر شیراز بدیهی و نوید بخش آتیه ای روشن خواهد بود .

شاهرخیان ادامه داد: مشکل اصلی فراروی سرمایه گذاری در حوزه ی انرژی های نو، حجم نسبتا بالای سرمایه اولیه آن جهت سرمایه گذاری است.اما می توان امیدوار بود با اجرای سیاست های حمایتی و ایجاد فضای اطمینان بخش، شیراز به بهشت سرمایه گذاران بخش انرژی تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی کوتاه مدت بر اساس الگوی تصمیم گیری اقتصاد کنونی بزرگ ترین مانع  در مقابل توسعه ی انرژی های نو  و تجدید پذیر است، اضافه کرد: در این راستا بنظر میرسد بازنگری و بهنگام سازی روش های تصمیم گیری اقتصادی،حذف تدریجی یارانه های مربوط به منابع فسیلی و سوق دادن حجم درآمدهای استحصال یافته از انرژی های نو به تامین بودجه سرمایه گذاری منجر به ایجاد انگیزه ای فزاینده در سرمایه گذاران خواهد شد .

شاهرخیان خاطرنشان کرد: پارادایم شهر هوشمند سالهاست که به عنوان چشم‌انداز توسعه شهری یکی از مهمترین راه‌حل‌ها برای رسیدن به توسعه اقتصادی و صنعتی و رفع مشکلات کنونی است.لذا بهره گیری از ظرفیت این انرژی ها جهت مصارف روشنایی معابر، بوستان ها، ساختمان ها  و همچنین تامین برق مصرفی اتوبوس ها و دوچرخه های برقی، استحصال آب گرم، تولید برق از پسماند و  ... می‌تواند مدیریت شهری را در کاهش هزینه‌های جاری نگهداشت شهر یاری کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: