• یکشنبه ۱۸ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-2480-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاری آیین نکوداشت قاسم حقیقی هنرمند هنرهای سنتی فارس

آیین نکوداشت قاسم حقیقی پیشکسوت هنرهای سنتی و گشایش نمایشگاهی از آثار وی در حوزه هنری فارس برگزار شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس شامگاه شنبه 17 شهریور آیین نکوداشت قاسم حقیقی؛ پیشکسوت هنرهای سنتی برگزار و نمایشگاه آثار این هنرمند در حوزه هنری فارس افتتاح شد.

قاسم حقیقی ها مسیر زندگی را برای دیگران خوشایند می کنند

محمد کرم اللهی رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی هنر را نعمتی از جانب خداوند دانست و گفت: کسانی که سرشار از باران خلاقیت حضرت حق می شوند بودن و زیبایی را برای خلق خدا به ارمغان می آورند و جمله زیبابینان و زیبا آفرینان را برای دیدن خود دعوت می کنند.

وی افزود: در میان این خیل هنر آفرینان و هنرشناسان گاهی قله هایی بلندتر از معمول همه وقت و همه جا سر زده و سایه خویش را از کران تا به کران عالم می گسترانند.

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس تصریح کرد: اینان قله های زیبابین و خوش آفرینند که در تاریخ خویش متوقف نمی شوندهر سال هر دهه هر سده و هر هزاره نامشان جاودانه بر تارک هستی جلوه گر و ماندگار می شود .

وی ادامه داد: هنرمند این وجه ماندگار عالم بشریت آنچه زیبایی است را به خدمت می گیرد و در کلانی و قابی متوقف می کند تا این قاب به آینده حزکت کرده و تا ابدیت نام و نشانی از زیبایی و شکوه و شکیلایی با خود همراه کند .

کرم اللهی گفت: مفتخریم که در شیراز شهر جنت تراز شهر ناز و راز شهر هنر و زیبایی مامن و خاستگاه قله های بزرگ فرهنگی هنری ایران زمین نفس می کشیم و همراه هستیم با سلسله عظیم هنرمندانی که نه در جغرافیای شیراز و فارس و ایران که در کلیت جهان نام آورند و جهان بی نام هنرآوران هنرمندان و هنرپیشگان هنر شیراز ماندگار و معرف و شناسه نیست .

وی تصریح کرد: شاید در گام اول بگویند این خدخواهی است اما جهان بدون حافظ چه جهان بی نمک و جهان بدون سعدی چه جهان سردی است و امروز هم جهان بدون امثال حقیقی ناموزون و نامیمون و ناتراز است .

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس گفت: به حرمت محبت ها و نعمت های خداوند که جهان آفرینش را مترنم می کند  زندگی بدون زیبایی و اندیشه زندگی نیست گذران عمر و مرگ تدریجی است. قاسم حقیقی ها در این مسیرها خوش نشسته و مسیر زندگی را خوشایند دیگران می کنند .

وی گفت: بعضی از سرزمین ما امروز سراغ حافظ می گردند حافظ اگر تکرار می شد دیگر حافظ نبود حافظ و سعدی چون تکرار نشدنی اند سعدی و حافظ اند و حقیقی نیز قدم در همین راه نهاده تا بی تکرار شود و حقیقی باشد.زحمت و رنج او گنجی می آفریند که داشته بشر امروز جهان است.

کرم اللهی گفت: برای خلق زیبایی با این خصوصیت معرفت و دانایی و شناخت بعلاوه زیبایی هنر را خلق می کند اگر بگوییم هنر خلق زیبایی است خالق زیبایی هنرمند خاص می شود.اسلاف حقیقی بهشت و زیبایی و خوش اندیشی و اندیشه پاک و خوب بودن و شریف بودن و آزاده بودن را به خانه هامان آوردند .

زاهدیان: داستان عاشقانه عاشورا را هیچ کس بهتر از هنرمندان روایت نکرده است

در بخش دیگری از این مراسم علی زاهدیان معاون اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان فارس نیز اظهار داشت:وقتی که فیلم و آثار هنرمندان شیرازی را در رشته های صنایع دستی نزدیک به معماری دیدم بیشتر به عظمت هنرشان پی بردم .

وی افزود: به ماه محرم نزدیک می شویم و وقتی خوب ببینیم درمی یابیم داستان عاشقانه عاشورا را هیچ کس بهتر از هنرمندان روایت نکرده است. تک تک این کاشی ها روایت عشق است و راوی عشق کسی نمی تواند باشد جز این هنرمندان.

معاون اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: خوشبختانه مانند این استاد کم نداریم و بخشی از این عزیزان در سالن حضور دارند و هرکدام در رشته ای و هنری جایگاه رفیعی دارند .

زاهدیان گفت: اگر می خواستیم برای اسلام کاری کنیم و مسلمانی را نشان دهیم وقتی خوب نگاه کنیم می بینیم این هنرمندان کار خود را تکمیل کرده اند و جای خود را در بهشت تعیین کرده اند. واقعا ما برای هنرمندان و عظمت کارشان نتوانسته ایم کار خاصی انجام دهیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: