• یکشنبه ۱۸ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-2580-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیرکل ارشاد فارس انجام داد؛

تشریح برنامه های فرهنگی هنری فارس در ایام محرم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برپایی نمایشگا، برگزاری تعزیه، اکران فیلم های سینمایی و مستند و نمایش و... را از برنامه های پیش بینی شده برای ایام محرم امسال اعلام کرد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس صابر سهرابی یکشنبه 18 شهریور و درجمع خبرنگاران گفت: هنر موثرترین ابزار برای انتقال و ماندگاری پیام نهضت عاشورا به شمار می رود.

سهرابی اضافه کرد: هنر زبان بیان اندیشه است و قالب‌های هنری نسبت به محدوده تاثیرگذاری‌ شان می‌توانند در رساندن پیام‌ها تاثیرگذار بوده و تولیدات هنرمندان مخصوصا در حیطه مفاهیم دینی و مفاهیم عاشورا، برای فضاسازی فرهنگی نسل امروز جامعه بسیار تاثیرگذار و موثر خواهد بود .

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس با بیان اینکه ماه محرم، جغرافیای کربلا، روز عاشورا و حضرت امام حسین (ع)؛ یک نشانه و نماد بزرگ و گسترده هویتی برای مسلمانان جهان است؛ گفت: این واقعه و رخداد به مثابه یکی از بزرگترین تراژدی های تاریخی و روایات مکتوب و منقول گشته است و اهمیت مدنی و اجتماعی این واقعه آن چنان هست که مراسم عاشورا یکی از عوامل پیوند زننده بین آدم ها و گروه های اجتماعی بوده و هست، و هنرمندان با هنر آفرینی خود باعث خواهند شد تا از این طریق با جامعه هم زیست، هم نوا و هم روز شویم .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس درهمین راستا از برپایی نمایشگاه، تعزیه، تئاتر خیابانی، اکران فیلم های سینمایی و مستند، تله تئاتر و کارگاه تخصصی تعزیه به احترام و ارزشمندی ایام محرم در شیراز و شهرهای استان خبر داد، گفت: نمایشگاه عکس محرم در شیراز برای ۴ نگارخانه تعیین شده است و شهرستان های استان نیز در ۱۵ نگارخانه همزمان در همین مسیر حرکت خواهند کرد .

سهرابی افزود: نمایشگاه عکسی نیز از پیاده روی اربعین سال گذشته در هفت نگارخانه استان برپا می شود و همچنین تعزیه های در شیراز توسط ۵ گروه تعزیه در ۵ نقطه پر تردد شهری و در ۳۰ شهرستان استان فارس، ویژه دهه اول محرم برگزار می شود.

این مقام فرهنگی استان با اعلام اجرای نمایش های صحنه ای ویژه محرم، گفت: تاکنون ۳ اثر  مجوز دریافت کرده اند که در سه سالن و هر گروه ده شب اجرا دارند و تئاتر خیابانی نیز به همین مناسبت با اجرای نمایش های سوگواره ای و کاروانی توسط هنرمندان ۲ گروه در شیراز اجرا می شود که در ادامه با بیشتر شدن گروه های هنری از اجرای آنها استقبال می کنیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به پخش فیلم های "تنگه ابو قریب" و "به وقت شام" ‌برای تاریخ های ۶ ، ۷ و ۸   محرم  در مکان های تالار حافظ، پارک بعثت و نمایشگاه شهرک شهید بهشتی، اظهار داشت: نمایش ۱۰ مستند از روایت فتح به تهیه کنندگی و کارگردانی شهید آوینی در سینما غزل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس توسط انجمن فیلم کوتاه شیراز و انجمن سینمای جوان به نمایش در می آید .

سهرابی خاطرنشان کرد: پخش تله تاتر تعزیه به کارگردانی علیرضا حیدر پور و استاد فهندژ سعدی نیز از شبکه فارس با همکاری صدا و سیمای مرکز استان و برگزاری کارگاه های تخصصی تعزیه به عنوان تنها نمایش ایران با همکاری دانشگاه هنر و کانون منتقدان تاتر و خانه تاتر فارس، در این ایام در نظر گرفته شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: